Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
ABD Antrenörü Karch Kiraly Açıklama

ABD Antrenörü Karch Kiraly: Türkiye Hazırlık Maçları İçin Heyecanlıyız

Karch Kiraly Türkiye İle Yapacakları Dünya Şampiyonası Hazırlıklarını Değerlendirdi

ABD Antrenörü Karch Kiraly: Heyecanlıyız. Filenin Sultanları ABD ile üç hazırlık maçı oynayacak. ABD Kadın Voleybol Takımının Antrenörü Karch Kiraly Dünya Şampiyonası öncesinde Türkiye ile yapacakları hazırlık maçlarını değerlendirdi. VolleyballMag üzerinden yayınlanan röportajda ”Türkiye’nin çok iyi bir koçu var ve onları çok ileriye taşıdı.” diyerek görüşlerini iletti.

ABD Antrenörü Karch Kiraly Türkiye

ABD Antrenörü Karch Kiraly Türkiye Maçlarını da Değerlendirdi

Lee Feinswog: Voleybol Uluslar Ligi’nde de oynadığınız Türkiye üç maç için Güney Kaliforniya’ya geliyor. Görünüşe göre gerçekten çok iyi bir maç olacak, sizce bu durum Dünya şampiyonasına hazırlanmak ve orada savaşmak için iyi bir takım mı? 

Karch Kiraly: Evet, bence onlar birçok farklı sebepten iyiler. İlk olarak Türkiye’nin çok iyi bir koçu var ve onları çok ileriye taşıdı. Giovanni, dünyanın en iyi kulüp takımı Vakıfbank ile harika bir iş çıkardığı gibi onlarla da çok iyi işler yapıyor.  Ve programlarında bir açıklık oluştu, bizim Amerikan takımımız çok fazla seyahat ediyor. Sürekli ülke dışındalar ve dünyada kendi pro liginde oynamayan sayılı takımlardan biri, böylece bizi iyi bir takım ziyaret ettiğinde birbirimize Dünya Şampiyonasına hazırlamak için yardım edebiliriz. Bu şekilde gayet iyi bir eşleşme oluyor, önümüzdeki bu üç maç için gerçekten çok heyecanlıyız.   

Lee Feinswog: Görünüşe göre oyuncularınız ve takım lideriniz çok iyi durumda, hatta daha iyi bir durumda görünemezdiniz ancak ortada birkaç tökezleme var gibi duruyor. Ve yine Sırbistan ile olan çeyrek final maçınız çok zor geçti. Ani bitişiyle ağzımızda ekşi/kötü bir tat bıraktı adeta. Bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Karch Kiraly: Evet gerçekten öyle bir tat bıraktı. Harika bir Van Allen’ımız vardı ve yine her hafta 14’ü değiştirerek ve her seferinde kadroları değiştirerek 13 maç ve 13 farklı başlangıç kadrosu oynadık. Ön rauntta 11’e 1 gideceğimizi asla tahmin edemezdim. Ama birden oldu ve takım tüm bu değişimi ve tüm bu kaosu gerçekten çok iyi idare etti. Yani bu kısmı çok büyük bir artıydı ve FIVB seviyesinde ilk şanslarını yakalayan tüm oyunculardan ve ne kadar ısrarla savaştıklarından bahsetmeliyim. Ve sonra Sırbistan’a karşı kesinlikle çok net bir şekilde inat ettik, inanılmaz derecede hayal kırıklığı yaratan, öfkelendiren ve sinir bozucu bir kayıp oldu bizim için. Filenin karşısındaki Sırbistan sorunu için en iyi çözümü bulmam çok uzun sürdü. Sonunda buna da ulaştık ama zaten neredeyse 2-0 gerideydik ve sonra puanlar kaybettik ve sıfıra düştük. O noktadan sonra bir araya getirdiğimiz takım buna çözüm oldu ve bizi o çukurdan tekrar o tırmanışa taşıdı. Ama bir kez 15 farkla oynadıktan sonra gerçekten temiz olmalısın ve biz o çukura çok erken düştük. İlk iki sette bile kaybettik bunun arkasından üçüncü ve dördüncü setler geldi. Sanırım 13-14 farkla kaybettik bu setleri ve sonuçta 25 sayı vardı. Asıl problem bizim bu çukura çok erken düşmemizdi. Buradan çıkardığımız bir olumlu yön var tabi, 2014 Grand Prix’te yaşadığımız hayal kırıklığına çok benziyor.  

Lee Feinswog: Bu hayal kırıklığını ve size ne gibi bir olumlu etkisi olduğunu tam anlayamadım, biraz açıklar mısınız? 

Karch Kiraly: 2014 yılında çok kötü bir Grand Prix geçirmiştik ve o bizim için büyük hayal kırıklığı olmuştu. Hemen eve dönüp o hayal kırıklığı ile antrenmanlara başladık ve sonuncu olduğumuz setten birinci çıktık. Bu hayal kırıklıklarını kullanmayı umuyoruz açıkçası bizi ateşleyen bir şey hayal kırıklığı. Güney Kaliforniya’da oynayacağımız Türkiye maçları ve Dünya Şampiyonasındaki maçlar için de bu geçerli.  

Filenin Sultanları ABD VNL 2022

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir