Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Voleybol Milletler Ligi Nedir?

Milletler Ligi Nedir?

FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi (VNL)

Voleybol Milletler Ligi Nedir? Voleybol Milletler Ligi Ne Demek? Voleybol Milletler Ligi Şampiyonu ne kadar kazanıyor? Son Milletler Ligi Şampiyonu Kim Oldu?

Voleybol Milletler Ligi, uluslararası voleybolun en prestijli turnuvalarından biridir ve hem erkekler hem de kadınlar için FIVB tarafından düzenlenen bir organizasyondur. Bu ligin amacı, dünya genelindeki en güçlü voleybol milli takımlarını bir araya getirerek rekabeti artırmak ve voleybolun küresel çapta popülerliğini desteklemektir.

Voleybol Milletler Ligi Nedir?

FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi önceki adı ”Dünya Grand Prix” olan turnuvanın yerini alarak, 16 milli takımın katıldığı, yeni formatıyla 2018’den günümüze her yıl düzenlenen bir Milli Takım Turnuvasıdır. Ön elemeleri farklı ülkelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilir. Millet Ligi Final etabı ise önceden belirlenen ülkenin ev sahipliğinde organize edilir.

3 hafta boyunca her ülke 12 maç gerçekleştirir. Bu 3 haftanın sonunda 16 ülke arasında ilk 8’e giren ülkeler Milletler Ligi’nde Final Etabı’na yükselmeyi hakkı kazanırlar. Milletler Ligi’nde Final Etabı’nda ise ülkeler grup etabında topladıkları puanlarla belirlenen sıralamalarına göre 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 olacak şeklinde eşleşirler.

Yeni adıyla ve yeni formatıyla birlikte ilk yıl 2018’de A.B.D. birinci, Türkiye ikinci, Çin üçüncü, Brezilya dördüncü olmuştur. 2019 yılına gelindiğinde A.B.D. birinci, Brezilya ikinci, Çin üçüncü, Türkiye dördüncü olduğu turnuva 2020’de pandemi sebebiyle düzenlenmemiş olup, 2021’de yeniden Amerika üçüncü kez birinci, Brezilya ikinci, Türkiye üçüncü ve Japonya dördüncü olmuştur. 

Voleybol Millet Ligi Ne Demek?

Voleybol Milletler Ligi ne demek diye soranlar için Milletler (Uluslar) Ligi, ingilizce adıyla Volleyball Nations League eski adıyla Voleybol Dünya Grand Prix, uluslararası her yıl gerçekleştirilen bir voleybol organizasyonudur.

 1. Milli Takımların Katılımı: Voleybol Milletler Ligi, katılan ülkelerin milli voleybol takımlarının yarıştığı bir organizasyondur. Her yıl, dünya genelinden 16 erkek ve 16 kadın milli takım bu turnuvaya davet edilir.
 2. Milletler Ligi Formatı: Turnuva, bir lig formatında oynanır. Katılan ülkeler belirli bir süre boyunca (3 hafta) birbirleriyle karşılaşırlar. Her ülke, önceden belirlenen ülkelerin ev sahipliğinde grup maçlarını oynar. Bu süreç boyunca puanlar toplarlar.
 3. Milletler Ligi Finaller: Turnuvanın grup etabı sonunda, en yüksek puanı toplayan 8 ülke finallere yükselir. Finaller etabın 1-8, 2-7 şeklinde ters şekilde eşleşerek, Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçları gerçekleştirilir.
 4. Milletler Ligi Kadınlar ve Erkekler: Milletler Ligi, hem kadınlar hem de erkekler için ayrı ayrı her yıl düzenlenir.
 5. Uluslararası İşbirliği: Bu organizasyon uluslararası voleybol topluluğu arasında işbirliğini teşvik eder. Dünya genelindeki farklı kültürleri, oyun tarzlarını ve voleybolun evrimini bir araya getirir.

ndtetm96cko8hp4fajjg scaled

İtalya Milli Takım pasör çaprazı Sylvia Nwakalor ise ”Bu maç bizim için çok zordu. Elbette servisimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bugün çok hata yaptık. Keskin köşelerimiz daha agresif olmalı. Umarım yarınki maç daha iyi olur.” şeklinde konuştu.

Adsiz tasarim 6

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Önder Güney Avatar
  17 Temmuz 2024, 23:53

  2019 ve 2021 FIVB Erkekler Voleybol Milletler Ligleri final maçları hangi ülkede düzenlendi. İlk 4 sırayı hangi ülkeler paylaştı (2020, pandemi nedeniyle düzenlenmedi). Lütfen bilgi verir misiniz. Teşekkürler

  Cevapla