Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
ABD'nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB'den Dört Yeni Oyuncu Haberi24

ABD’nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB’den Dört Yeni Oyuncu Haberi

LOVB‘nin ABD Milli Takımı’nın smaçörleri Sarah Wilhite Parsons ve Roni Jones-Perry ile Fransız Milli Takımı’nın orta oyuncusu Christina Bauer ile anlaşmasının ardından, bugün uluslararası arenada tanınan dört sporcuyu daha transfer ederek ilham verici kadrosun daha da güçlendirdi. Amerikalı ve ABD Milli Takımı’nın pasör çaprazı Danielle Cuttino, ABD Milli Takımı smaçörü Madi Kingdon Rishel, Creighton Üniversitesi’nin en çok madalya kazanan oyuncusu Jaali Winters ve geçmiş Kadınlar Dünya Gençlik Şampiyonası’nın en iyi pasörü Japon Tamaki Matsui. LOVB, 2024 Paris Olimpiyatları’nın ardından başlayacak sezon öncesi için bilinçli ve sistemli bir şekilde ligi temelden hazırlamaya devam ederken, bu yılın sonlarına doğru açıklanacak takımlarıyla bu oyuncuların her biri LOVB Pro’ya benzeri görülmemiş bir oyun düzeyi getirecek.

LOVB’nin Sportif Direktörü Tom Hogan, “LOVB’nin bu spordaki en iyi oyuncuları çekmeye devam etmesinin bir nedeni var” dedi. “Madi, Danielle, Jaali ve Tamaki sadece öne çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda voleybol aracılığıyla kadınlar için daha fazla fırsat sağlanmasını amaçlayan misyonumuza da derinden inanıyorlar. Oynama arzularını körükleyen tutkuyla LOVB, hayranlara ABD’de daha önce görülmemiş bir oyun deneyimi sunacak.”

Danielle Cuttino LOVB’de

Aslen Indianapolis, Indiana’lı olan 27 yaşındaki pasör çaprazı Cuttino, atletik açıdan öne çıkan biriydi, ABD Genç Milli Takımı’nda oynuyordu ve mezun olduğu sınıfta en iyi 10. genç oyuncusu olarak kabul gördü. Purdue’de Big Team All-Freshman takımında oynadı ve son yılında All-American seçildi. 2019 yılında Pan-Amerikan Voleybol Kupası’nda altın madalya kazandığı ABD Milli Takımı’n katıldı ve 2021’de takım bronz madalya kazandığında kaptanlık yaptı. Geçmişte İtalya’da Casalmaggiore, Brezilya’da Minas ve Japonya’da Body Queenseis’te mücadele eden Cuttino, şimdi Türkiye’de profesyonel olarak Galatasaray’da forma giyiyor.

ABD'nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB'den Dört Yeni Oyuncu Haberi1

LOVB’nin Yeni İsmi Madi Kingdon Rishel

30 yaşındaki Phoenix, Arizona’lı smaçör Madi Kingdon Rishel, 2016’dan beri ABD Milli Takımı’nda forma giyiyor. Aldığı ödüller arasında 2019, 2017 ve 2016 Pan Amerikan Kupalarında altın madalya ve 2016 Pan Amerikan Kupası’nı kazanan takımın bir parçası olarak “En İyi Smaçör” seçilmesi yer alıyor.  Rishel ayrıca, ABD’yi Kadın Koleji ve Kadın Genç Milli Takımı’nda temsil etti. 2014-2015 sezonunda Madi, Arizona Üniversitesi’nde oynarken ülkenin hem Indoor hem de Sand All-American ödüllerini alan tek oyuncusuydu. Ardından Rishel profesyonel olarak Azerbaycan’da Azerrail Baku, Güney Kore’de IBK Altos, Çin’de Beijing BAIC Motor, Türkiye’de THY Spor Kulübü formaları giydi. Şimdi ise İtalya’da Chieri’de mücadele diyor.

Kingdon Rishel, “ABD’de profesyonel voleybol oynanmasından ve LOVB ile bunun bir parçası olabildiğim için minnettarım!” diyerek mutluluğunu dile getiriyor. “Ailem ve arkadaşlarıma daha yakınken voleybol kariyerime devam edebilmek benim için gerçekten bir hayal. LOVB topluluğuna katılacağım ve bu ligi muhteşem bir şeye dönüştüreceğim için heyecanlıyım.”

ABD'nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB'den Dört Yeni Oyuncu Haberi2

ABD’li Smaçör Jaali Winters LOVB’de

26 yaşındaki Ankeny, Iowalı smaçör Jaali Winters, 90’dan fazla kez okul rekoru kırarak bu programın şimdiye kadarki en çok madalya kazanan sporcusu olduğu Creighton Üniversitesi’nde dört kez All-American seçildi. Creighton’un ilk defa iki kez Akademik All-American seçilen voleybolcusu oldu ve son 20 yılda iki kez Büyük Doğu Şampiyonası MVP’si seçilen ilk oyuncuydu. Profesyonel olarak İspanya’da Fachadas Dimurol Libby’s, Saint Raphael Var Volley-Ball ve RC Cannes, Yunanistan’da Olympiacos formaları giydi. Şu anda ise Winters, Fransa’da Volley Mulhouse Alsace’de mücadele ediyor.

ABD'nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB'den Dört Yeni Oyuncu Haberi3

Japon Pasör Tamaki Matsui LOVB’de

Japonya, Chibalı 26 yaşındaki pasör Tamaki Matsui, 2021’den beri Yeni Yıldız Ödülü’nü ve V-Yaz Ligi şampiyonluğunu kazandığı Japonya 1. Lig’i V-League’de profesyonel olarak mücadele ediyor. Üniversitede, Kanto Üniversitesi Sonbahar Ligi’nin En İyi Pasörü seçildi ve Kanto Bahar Ligi’nin MVP’si oldu. Ayrıca 2017 yılında Kadınlar Dünya Gençler Şampiyonası’nda En İyi Pasör seçildi ve 2019 Asya Şampiyonası Oyunları’nda altın madalya kazandı. Matsui, şu anda Brezilya’da Unilife Volei Maringa forması giyiyor.

ABD'nin Yeni Profesyonel Ligi LOVB'den Dört Yeni Oyuncu Haberi4

LOVB’nin kurucu sporcularının 2020 Olimpiyat altın madalyalarını korumaya odaklanmasını sağlamak için LOVB Pro, bilinçli olarak açılış sezonuna 2024 Paris Olimpiyatları’ndan sonra başlayacak. Sezon öncesi  çalışmaları Kasım 2024’te başlayacak, ilk servis Ocak 2025’te atılacak ve LOVB Pro Şampiyonası Nisan 2025’te Atlanta, Austin, Houston, Madison, Omaha ve Salt Lake gibi voleybol tutkunu pazarlardaki takımlar ile başlayacak.

Kaynak: LOVB

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir