Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Aleksia Karutasu:

Aleksia Karutasu: “Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum.”

VakıfBank’ın pasör çaprazı Aleksia Karutasu, Asist Analiz’in konuğu oldu. Program boyunca Nazlıcan Elestekin’in sorularını yanıtlayan Aleksia; VakıfBank’a geliş süreci, Türk vatandaşlığına geçişi, milli takım ve Olimpiyatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye Milli Takımı ile ilgili konuşan Aleksia, “Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

Aleksia Karutasu Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum1

“Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum.”

Seni Google’da arattığımda seninle ilgili en çok aranan şeylerden biri de sen ve Melissa Vargas’ın vatandaşlığınızı değiştirmeniz ve Türk vatandaşlığına geçmeniz oluyor. Biraz bundan bahsedebilir misin, neler deneyimledin, nasıl böyle bir karar verdin?

“Öncelikle Türk Milli Takımı bana bunu önerdi. Bu hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir fırsat ve ben de elbette evet dedim. Zor bir seçimdi ama biliyordum ki Vargas da milli takımda oynuyordu. Şu an ikimiz birlikte oynayamıyoruz ama gelecekte olabilir. Buna dair bilmediğim bir sürü kural var. Ama bir an önce oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum.

Hem Vargas’ın hem de senin aynı anda milli takımda olması mümkün mü?

“Kurallar gereği 2025 yılında birlikte oynayabiliriz. Bu çok heyecan verici.”

Peki, VakıfBank’taki altıncı sezonun mu? Yoksa Türkiye’ye ilk olarak başka bir amaçla mı geldin? 

VakıfBank beni Romanya Milli Takımı’ndayken gördü. Bana buraya gelmeyi teklif ettiler. Daha 15 yaşındaydım. Benim için çok zor bir karardı. İlk yılımda büyükannemle geldim. Ailemi ve kardeşimi göremediğim için her antrenmanda ağlıyordum. Gerçekten çok zor bir yıldı. Şimdi herkes buraya geldi. Ayrıca benim kardeşim de Anadolu Efes’te basketbol oynuyor. Evet, çok zor bir karardı ama bu kararı verdiğim için mutluyum.”

Kızlar Paris’e Olimpiyatlar’a gidecekler. Sence yeniden kazanacaklar mı, içinden neler geçiyor?

“Herkesi Paris’te görmek harika olacak, onlar için orada olup onlara tezahürat yapacağım. Paris benim en sevdiğim şehir, keşke ben de oynayabilsem ama o kadar çok kural var ki…”

Melissa Vargas ile yakın bir arkadaşlığın var mı? Çünkü benzer bir geçmişiniz var, bu ileride iyi arkadaş olmanız için bir sebep olabilir?

“Umarım olur. Ben Yeşilyurt forması giyerken o Fenerbahçe’deydi, birbirimize karşı oynadık. Birkaç gün önce Zehra için düzenlenen partide tanıştık. Birbirimizi daha yakından tanımayı iple çekiyorum.

Gelecekte VakıfBank’ta ya da milli takımda bir sporcu olarak planların neler?

“Kazanabildiğim kadar çok kupa kazanmayı ve voleybolda her geçen gün daha iyi olmayı umuyorum.”

Aleksia Karutasu Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum3

“Guidetti ve Santarelli arasındaki değişim büyük olacak.”

Milli takımda koç değişikliği oldu. Guidetti’den sonra Daniele Santarelli geldi. Son maçları da Guidetti’ye karşıydı. Bu değişiklik hakkında neler düşünüyorsun?

“Giovanni, Vargas olmadan önce bütün takımın enerjisini değiştirmişti. Şu an her şey çok farklı. Neler olduğunu söylemek bana düşmez ama Vargas olmadan önce de çok şey değişmişti ve şimdi de Vargas var, çok güçlü bir oyuncu. Gio ve Santarelli arasındaki değişim büyük olacak, koç olarak nasıldır bilmiyorum ama tanımayı dört gözle bekliyorum.

Aleksia Karutasu Vargas ile oynayabilmeyi dört gözle bekliyorum4

Röportajını tamamını izlemek için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir