Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Almanya Vital Heynen'e Veda Etti, Yerine Alexander Waibl Geldi24

Almanya Vital Heynen’e Veda Etti, Yerine Alexander Waibl Geldi

2022’den beri Almanya Kadın Milli Takımı’nı çalıştıran Vital Heynen, görevinden istifa etti. Almanya Voleybol Federasyonu, Belçikalı çalıştırıcının yerine Alman Alexander Wailbl’in getirildiğini duyuruldu.

Almanya Vital Heynen'e Veda Etti, Yerine Alexander Waibl Geldi1

Almanya Voleybol Federasyonu Heynen’in istifasından sonra Nicola Negro, Davide Mazzanti ve Ferhat Akbaş gibi isimler üzerine düşünse de takım başantrenörü Alexander Wailbl oldu. Alman çalıştırıcı Ağustos ayının sonuna kadar Almanya Milli Takımı’nı çalıştıracak.

Göreve başlayacağı için çok heyecanlı olduğunu belirten Alexander Waibl, “Teklif elbette son derece şaşırtıcı oldu. Almanya Milli Takımı’nı çalıştırmak her zaman hayalimdi, ülkemi temsil edebilmek benim için bir onur.” dedi.

20 Nisan’dan itibaren Almanya Milli Takım oyuncuları muhtemelen onlar için en önemli VNL sezonuna hazırlanıyor olacak. Waibl, “Çok az zamanımız var ama şansımıza tüm oyuncuları tanıyorum.” dedi. Alman oyuncuların Paris’teki Olimpiyat Oyunları hayallerini gerçekleştirmek için VNL’de elde ettikleri zaferlerle puan kazanmaları ve dünya sıralamasında yer almaları gerekiyor. Waibl yeni görevi konusunda iyimser: “Başlangıç ​​pozisyonumuz zor ama bunu birlikte başarabileceğimiz oyuncularımız var. Olimpiyatları mümkün kılmak istiyoruz.”

Vital Heynen ise sadece iki yılın ardından görevinden ayrılıyor. Almanya Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Jaromir Zachrich, “Bu haber bizim için de sürpriz oldu. Alman voleyboluna verdiği hizmetlerden dolayı onun isteğini yerine getirdik.” dedi. Belçikalı koç, 2012’den 2016’ya kadar Alman Erkek Milli Takımı’nın antrenörlüğünü yaptı ve 2022’nin başında Almanya Kadın Milli Takımı’nın başına geçti. Zachrich, “Vital son iki yılda çok iyi bir iş çıkardı ve takımı ilerletmeye devam etti. Kararından dolayı çok üzgünüz, özellikle de bu noktada, ama saygı duyuyoruz ve ona gelecek kariyerinde başarılar diliyoruz.”

Alexander Waibl Kariyeri

Kariyerine 1999’da TSV GA Stuttgart ile başlayan Alman çalıştırıcı, 2007-2008 sezonunda Allianz MTV Stuttgart’ta başantrenörlük yapmaya başladı. Waibl, 2009’dan beri Almanya Ligi takımlarından Dresdner SC’nin başantrenörlüğünü yapıyor ve Dresdner ile birlikte 2009-2010 sezonunda Almanya Kupası ve Challenge Kupası şampiyonlukları yaşadı. 2011, 2012 ve 2013’teki üç ikinciliğin ardından Stuttgartlı çalıştırıcı; 2014, 2015, 2016 ve 2021’de Dresden’i Almanya şampiyonluğuna taşıdı. Ayrıca 2016, 2018 ve 2020’de Almanya Kupası’nı da kazandılar. 56 yaşındaki koç milli takıma hiç de yabancı değil: 2020’den 2021’e kadar U23 Milli Takımı’nı çalıştırdı.

Almanya Vital Heynen'e Veda Etti, Yerine Alexander Waibl Geldi2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir