Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Brezilya Kadın Milli Takımı Güney Amerika Şampiyonu

Brezilya Kadın Milli Takımı Güney Amerika Şampiyonu

Brezilya, 2023 Güney Amerika Şampiyonu oldu. Usta baş antrenör Ze’nin ekibi, Peru karşısında erken bir zafer yaşadı. Brezilya, 22 Ağustos’ta Güney Amerika Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nı kazandı.

Kupa, Recife’deki Geraldao Spor Salonu’nda Peru’ya karşı alınan 3-0’lık galibiyetin (25-14, 25-18, 25-9) ardından geldi.

Baş antrenör Jose Roberto Guimaraes’in takımı Kolombiya’nın Arjantin’e yenilmesini ‘faydalıydı’ şeklinde yorumladı. Çünkü şampiyonluk bu yüzden erken geldi.

Böylelikle Brezilya ile Kolombiya arasında yarın (24 Ağustos) TSİ 02.30’da yapılması planlanan karşılaşma sadece müsabakanın ‘tablosuna uymak’ amaçlı olacak.

Takımlar arasındaki teknik farka rağmen Ze Roberto, Júlia Bergman, Kisy, Gabi, Thaisa, Roberta, Carol ve Nyeme ile karşılaşmaya ilk altı başladı.

İlk setin başında Brezilya oyununa uyum sağlamakta biraz zorlandı. Zorunlu olmayan hatalar Peru takımını oyunda ‘canlı’ bıraktı ve skor tablosunda en fazla üç puan geride kaldı.

Ze Roberto sabırla Brezilya’nın skorun 12-15 olduğu andan itibaren yükselen pozisyonunu düzeltmeye çalıştı. Ancak takımı farkı açtığında bile koç takımdan daha fazla konsantrasyon talep etmeye devam etti. Brezilya çok fazla sorun yaşamadan maçı ilk set 25-14 kapattı.

İkinci sete Brezilya sahaya biraz dikkatsiz girdi. Peru, Brezilya karşısında iki puanlık bir avantaj sağladı. Harika bir performans sergileyemeyen Brezilya geri döndü ancak Ze Roberto’nun bu oyundan memnun olduğu söylenemez.

Brezilya adına skor 15-14 olduğunda antrenör ekiten daha fazla konsantrasyon istedi: Teknik molalardan birinde “Savunmanın oynamasını istiyorum. Bloğu geçiyoruz ve yukarı çıkmıyoruz” diye yakındı. Brezilya tekrar yükselişe geçti ve maçı 25-18’de kapattı.

”Henüz tam olarak tatmin olmuş değiliz.”

Thaisa Menezes: ”Bu takım karşılaşmasını kazanmamız gerekiyordu. Tabii ki şampiyonluktan memnunuz ama hâlâ çok önemli bir maçımız daha var. Henüz tam olarak tatmin olmuş değiliz çünkü yarın hala kazanmak istiyoruz.”

”Doğru yoldayız.”

Gabriela Guimaraes: ”Üç maç ve üç galibiyetten sonra şampiyon olduk. Takım maç maç gelişti, Recife’nin enerjisini hissettik, seyirci geldi, marş tarif edilemezdi. Amacımız Güney Amerika’yı kazanmaktı ama bir maçımız daha var. En önemli şey takımın büyüdüğünü görmek, temelde daha iyiye gidiyoruz. Önümüzde uzun bir yol olduğunu biliyoruz ama doğru yoldayız.”

2023 Brezilya Kadın Milli Takımı Güney Amerika Şampiyonu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir