Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Daniele Santarelli:

Daniele Santarelli: “Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil.”

İtalya Serie A1’de mücadele eden Imoco Conegliano’nun koçluğunu yapan Santarelli, 2024 CEV Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final Etabı’nın ilk maçında VakıfBank mücadelesi için Türkiye’deydi. Türkiye Kadın A Milli Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli, TRT Spor Muhabiri Enes Yalnız’ın sorularını yanıtladı.

Daniele Santarelli Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil1

“Önemli olan galibiyetleri almayı sürdürmemiz.”

Üst üste 52 maç kazandınız. Bu başarı için neler söylersiniz?

“Bu başarı hakkında hiç düşünmemiştim. Öncelikle tekrar Türkiye’de olmak benim için büyük bir mutluluk. Burası benim ikinci evim gibi ve bunu her zaman hissediyorum. Bilmiyorum, çünkü hiçbir zaman ne yaptığımızı düşünmem. Kulübüm ile olan hedefimi ve nereye ulaşmak istediğimi biliyorum. Bizim için üst üste kaç zafer elde ettiğimizden ziyade her galibiyet ayrı bir öneme sahip. Önemli olan galibiyetleri almayı sürdürmemiz. Galibiyetlerimizin çok olması tabii bizi mutlu eder ama bunun verisini asla tutmam. Her zaman biri bana ‘Dani, bu 52. zaferimiz’ diye hatırlatıyor ancak benim için bir önemi yok. Şunu biliyorum ki; kazandığımız kupalar, üst üste kaç galibiyet elde ettiğimizden daha önemli.”

“Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil.”

Bu yaz VNL ve Olimpiyat gibi iki önemli turnuva var. Zaman yaklaştıkça nasıl hissediyorsunuz?

“Geçtiğimiz yazdan sonra kesinlikle çok iyi hissediyorum. O süreç benim için sürpriz oldu. Ne beklemem gerektiğini bilmiyordum, çünkü Türkiye’deki voleybola dair bilgim vardı ama oyuncuları, taraftarları ve birçok şeyi bilmiyordum. Geçen yazdan sonra artık mevcut duruma hakimim ve ne yapabileceğimizi biliyorum. Ama baskı çok büyük olacak, çünkü herkes bu iki kupayı kazanmak istiyor. Milletler Ligi’ni kazanmak bizim için o kadar önemli değil ama kazanmak istiyoruz. Çünkü bence bir düşünce yapısı var ve bu sıralama hedefinden ziyade mantalitemiz için önemli. Yani oynadığımız her maç ve kupa için mücadele etmemiz gerekiyor. Ancak Olimpiyat Oyunları, bizim için en önemli turnuva olacak. Olimpiyat Oyunları kısa kariyerimde benim için bir ilk olacak. Şu anda bir hayal gibi ama sonrasında farkında varmak ve oynamak istiyorum. Elemeleri geçmek için gerçekten mücadele ettik ve şimdi en iyi voleybolumuzu oynamak istiyoruz. Çünkü bence bunu hak ettik. Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil, gelecekte ne yapmak istediğimiz önemli.

Daniele Santarelli Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil2

“Milli Takım’ın oyuncu listesinin büyük olacağını düşünmüyorum.”

Sizin de dediğiniz gibi Olimpiyat Oyunları sadece başantrenörlerin değil, oyuncuların da kariyerini yakından ilgilendiriyor. Hazır olmak için VNL’de bazı oyuncuları dinlendirecek misiniz?

“Sanmıyorum. İlk olarak bu sezonun sonuna kimlerin ulaşacağını anlamam gerekiyor. Türkiye Ligi ile Şampiyonlar Ligi arasında hangi takımın sona ulaşacağını görmem gerekiyor. Bütün oyuncuların kısa bir dinlenmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Oyuncularla konuşmadım, çünkü şu an doğru zaman değil. Oyuncu listemizin çok uzun olacağını düşünmüyorum. Yaz kısa sürecek, bu yüzden Olimpiyat Oyunları’na istediğimiz gibi hazırlanmak için yeterli zamanımız olmayacak. Milletler Ligi’ni, Olimpiyat Oyunları’na gelişim göstermiş bir şekilde gitmek için kullanmalıyız. Oyuncu listemizin büyük olacağını düşünmüyorum, çünkü Olimpiyat Oyunları için aklımda olan oyuncuları hazırlamam gerekecek.

Bildiğiniz üzere Melissa Vargas’ın bir sakatlığı vardı. Süreci takip ettiğinize eminim. Melissa Vargas’ı Milletler Ligi’nde dinlendirmeyi tercih eder misiniz? 

“Melissa Vargas şimdiye kadar yeterince dinlendi. Bir set oynadığını gördüm ve bu benim için sürpriz oldu. Melissa’yı görmek için sabırsızlanıyorum. Onun için çok mutluyum ve uzun zaman sonra oynadığı için Vargas da mutlu. Sakatlığından dolayı yaklaşık 5 ay dinlendi. Kısa bir dinlenmenin ardından bu sakatlığı yaşadı. Bu süreç onun vücudu ve zihni için çok önemliydi. Artık oynamak istediğini düşünüyorum. Daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Geçen yaz Ebrar ve Ayça gibi bazı oyuncuları farklı pozisyonlarda oynattığınız taktikler gördük. Bu yaz için bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Artık sürprizlerin bittiğini düşünüyorum. Şimdi mevcut süreci geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Ne yapabileceğimizi biliyoruz ve şimdi kim olduğumuzu göstermek için kalan bir adım önemli. Aklımda bazı genç oyuncular var ve bazı oyuncular büyük olmayacak listemize girebilir. Belki bu Milletler Ligi, genç jenerasyonu hazırlamak için doğru an olmayabilir ama belki bazı oyuncular listeye girebilir. Ama bu yaz fazla sürprizimin olacağını düşünmüyorum.”

Kadroyu seçmeye başladığınızda, oyuncu açısından neleri dikkate alıyorsunuz?

“Bence geçtiğimiz yazdan sonra oyuncuların mantalitesinde bazı şeyler değişti. Hissettiğim şey bu. Artık önemli bir şeyin parçası olduklarını hissettiklerini düşünüyorum. Gerçekten güçlü olduklarını düşünüyorlar. Bütün oyuncuların milli takımda olmanın özel bir şey olduğunu düşünmelerini istiyorum. Üstümde Türkiye tişörtü olması benim için gerçekten büyük onur ve çok özel; ve ben Türk değilim. Türkiye Milli Takımı formasını giymenin bir Türk oyuncu için ne ifade ettiğini hayal bile edemem. Parçası olmanın böylesine önemli olduğu tek bir ülke var. Bu özel olmalı. Oyuncular bunu hak etmeliler ve önce kendileri için sonra da Türkiye’deki herkes için en iyilerini vermeliler.

“İlk olarak oyuncularımı düşünmem gerekiyor.”

Size Yasemin Güveli gibi bazı oyuncuları soracağım. Yasemin’e sorduğum da “Santarelli beni izliyorsa, bu beni mutlu eder” demişti. Onun hakkında ne söylersiniz?

“Vargas hakkında da sormuştun, tek bir oyuncu hakkında konuşmayı pek sevmiyorum. Yasemin’i takip ediyorum ve sezon boyunca bazı problemler yaşadığını gördüm. Farklı bir takım ve ambiyans bulduğu için çok mutluyum. Şimdi çok iyi oynuyor. Önemli olan bu ve benim istediğim de bu. Her Türk oyuncunun en iyisini gösterebileceği yeri bulmasını istiyorum. Bir kulüpte kalıp fazla oynama şansı bulamazlarsa, onlar ve benim için iyi olmaz. Milli takımı düşünmem gerekiyor ama ilk olarak onları düşünmem ve ardından milli takımı düşünmem gerekiyor. Milli takım, oyuncuların kendi seçimlerinin bir sonucudur. Eğer iyi bir kulüpte kalmaya karar verirlerse bu 1 veya belki 2 yıl gibi kısa bir süre için verilmiş bir karardır ama sonrasında oynamak için bir kulüp bulmaları gerekiyor. Her zaman mümkün olmadığını biliyorum ama her Türk oyuncudan istediğim şey bu. Bu bağlamda Yasemin’in iyi bir kulüp bulmasından ve iyi oynamasından dolayı çok mutluyum.”

Federasyon başkanımız Mehmet Akif Üstündağ sadece görüşmeler için değil sizin için de İtalya’daydı. Başkan ile baba ve oğul gibisiniz. Aranızdaki bu ilişki için neler söylersiniz?

“Farklı, çünkü başkanı babam gibi hissediyorum. Bilmiyorum, garip çünkü geçen yaz tanıştık ve birlikte 4 ay geçirdik. Bana karşı hep iyi oldu. Beni korumak istiyor ve bunu fazlasıyla hissettim. Bu duygu bana geçti ve yapmacık değil. Her zaman başkanımızı görmek ve ona sarılmak çok güzel. İnsanlar bizim samimiyetimizi gördüklerinde, bunun doğal ve gerçek olduğunu biliyorlar. Gülümsemesini de seviyorum. Başkan İngilizce, ben ise Türkçe konuşamıyorum. İletişim kuramamak bizim için kolay ama, göz göze geldiğimizde ve sarıldığımızda birçok şeyi anlıyoruz. Başkanı görmek her zaman çok güzel.”

Daniele Santarelli Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil4

Türkiye’yi hayatınızda, kalbinizde nereye koyuyorsunuz?

“Önceden önemliydi, şimdi daha da önemli. Tuhaf, bu şekilde düşünemiyorum. Tabii ki benim ülkem İtalya ama Türkiye’ye geldiğimde hiçbir şeyi özlemiyorum. Bana ‘Türkiye’ye tekrar hoş geldin’ dediğinde ‘Evine tekrar hoş geldin’ demişsin gibi hissediyorum. Bu tuhaf çünkü, şu anda iki evim varmış gibi. Nereye gidersem mutlu hissediyorum. İnsanların, taraftarların desteğini hissediyorum. Herkesin VakıfBank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı ve birçok Türk takımını desteklediğini biliyorum ama bir taraflarının da beni desteklediğini hissediyorum. Kendi takımlarını tutmaları çok normal. Kulübüm için elimden geleni yapmam da çok normal ama birlikte olduğumuzda çok güçlüyüz.”

Geçtiğimiz yazdaki gücünüz taraftarlardan geliyordu. Maçları sokaklarda ve sahillerde takip ettiler. Bu yaz için o coşkuya hazır mısınız?

“Tabii ki hazırım. Her zaman yorgun olduğumu hissediyorum ama her zaman enerjimi içimde buluyorum. Milli takımdaki her oyuncum ile hazır olmalıyım. En iyimizi vermemiz gerektiğini hissediyorum. Bu hayali gerçekleştirmek istiyoruz. Olimpiyat Oyunları sadece bizim için değil, ülke için de bir hayal. Önemli hislere sahibim.”

Daniele Santarelli Geçen yaz yaptıklarımız yeterli değil3

Röportajı izlemek için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir