Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Şehirleri Apeldoorn

2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Şehirleri – Apeldoorn

Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Şehirleri – Apeldoorn

2022 Voleybol Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın ev sahipliğini iki ülke üstleniyor Hollanda ve Polonya. Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası şehirlerine de elbette değinmemiz gerekiyor. 23 Eylül – 15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan milli takımlar bazında sezonun en önemli organizasyonuna iki ülkeden altı şehir ev sahipliği yapacak. Hollanda’da Apeldoorn, Arnhem, Rotterdam ev sahipliğini üstelenirken Polonya’dan ise Gdańsk, Łódź ve Gliwice bu görev için hazırlıklarını tamamlamış bulunuyor.

Wolleyball World, Dünya Şampiyonası’na bir aydan az bir zaman kalmış geri sayım devam ederken ev sahibi şehirleri tanıtmak adına paylaşımlarda bulundu. Bu paylaşımlarda ise ev sahibi şehirlerden biri olan Apeldoorn’dan bahsetti.Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Şehirleri Filenin Sultanları Apeldoorn 2019

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası Ev Sahibi Şehirleri – Apeldoorn

Avrupa’nın en büyük doğa koruma alanının kalbinde yer alan bir şehir. Zengin ve asil bir tarihe sahip olan bir şehir. İşte bu şehir Apeldoorn’dur. Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Şehirleri arasında yerini almıştır.

341,15 km²’lik bir alana sahip olan Apeldoorn, Hollanda’nın en büyük belediyelerinden biridir. Çok çeşitli mağazaların, müzelerin, müzik mekânlarının ve sayısız kafe ve restoranın bulunduğu kompakt bir şehir merkezi de dâhil olmak üzere tüm kentsel niteliklere sahiptir. Doğayla çepeçevre oluşu ve köklerinin de köye dayanıyor olması sebebiyle çok hoş bir hissiyat vermektedir. 

Apeldoorn’daki yeşillik miktarı çok çarpıcıdır. Örneğin, sadece burada 9 şehir parkı bulunmaktadır! Ayrıca sadece parklar değil, çevre köyleri çevreleyen doğa da bu bölgedeki yeşilliklerin bolluğunu yansıtmaktadır. Hoge Veluwe Ulusal Parkı, 5400 hektardan fazla yeşillik alanıyla bahsedilen doğanın bir parçasıdır. Vincent Van Gogh’un birçok eserinin bulunduğu ünlü Kröller-Müller Müzesi de parkın ortasında yer almaktadır. Apeldoorn’u çevreleyen orman, güzel yürüyüşler ve diğer açık hava sporları için yıl boyunca mükemmeldir. 

 Apeldoorn’un Hollanda kraliyet ailesiyle özel bir bağı vardır. Şehir merkezine çok da uzak olmayan Paleis Het Loo, yüzyıllar boyunca kraliyet ailesinin yaz tatillerine ev sahipliği yapmıştır. Saray şu anda müzedir ve tadilat halindedir, 2022’de yeniden açılacaktır. 

Apeldoorn’un başka ilgi çekici yerleri de vardır. Örneğin, bir hayvanat bahçesi/orman olan Apenheul’de serbestçe dolaşarak güzel bir gün geçirmek mümkündür. Daha çok tarihe ilgi duyanlar, eski bir demiryolu boyunca buharlı trenle bir yolculuğun keyfini çıkarabilir, etkileyici yayın istasyonu Radio Kootwijk’i ziyaret edebilir veya Hollanda’da çalışan tek kâğıt fabrikası olan Loenen’deki ‘De Middelste Molen’i görebilir. 

2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası Ev Sahibi Şehirleri Apeldoorn

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir