Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Esra Gümüş ''Santarelli hücuma önem veriyor ama...''

Esra Gümüş: ”Santarelli hücuma önem veriyor ama…”

Esra Gümüş Kırıcı Euro Volley 2023’te son 16 turu Belçika mücadelesinin ardından, editörümüz Mari’nin sorularını yanıtladı. ”Santarelli hücuma önem veriyor ama manşetsiz de olmadığını görüyor.” diyen efsane kaptan, Hande Baladın ve Ebrar Karakurt hakkında da performans değerlendirmesinde bulundu.

Dengelemeye Çalışıyor

Mari: Daniele Santarelli manşet hattına mı önem veriyor, yoksa hücum varyasyonuna mı?

Esra Gümüş Kırıcı: Hücuma önem veriyor ama manşetsiz de olmadığını görüyor. Dengelemeye çalışıyor. Hande’nin bir şekilde oyunda kalması gerektiğini anladı. Çünkü şu an Gizem’in de, İlkin’in de servis karşılama performansları en iyi yüzdelerinde değil. Ebrar idare ediyor, üstüne düşeni yapıyor. Elinden gelenin fazlasını zaten veriyor.

Manşet Yüzdesi Yeterli Gelmeyebiliyor

Mari: Sanki Hande’yi manşeti güçlendirmek için oyuna sokuyor ama Cansu’yu da paslarıyla hücumu güçlendirmek için oyuna dahil etti. Fakat iki kalemde de sıkıntıya girdiğimizde (hem manşet, hem hücum) aşırı rotasyona gidiyoruz ve oyuncuların elleri soğuyor gibi oluyor. Oyun akışımızla ilgili yorumunuz nedir?

Esra Gümüş Kırıcı: Elif’in Avrupa Şampiyonası tecrübesi yeni oluşuyor. VNL sezonun ilk turnuvasıydı şampiyonluk beklentisi şu anki kadar yoğun değildi ve baskı azdı, iyi de oynattı. Şu an içinse Cansu’yla oynaması normal, baskı çok takımda ve Cansu tecrübesiyle daha iyi idare ediyor. Bu dediğim gibi çok normal.

Rotasyona gitmemizin sebebi köşelerin manşet yüzdesi yeterli gelmeyebiliyor. Manşet gelmeyince hücum yüzdeleri de düşüyor bu yüzden de çabuk top oynayamıyoruz maalesef.

Belli Standartta Manşeti Var

Efsane kaptan son olarak, Filenin Sultanları’nın tecrübeli smaçörü Hande Baladın’ı;

”Hande’nin özelinde konuşacak olursam; belli standartta manşeti var. Hücumda da kendini toplayacak olduğunun sinyallerini Belçika maçında verdi. Psikolojik olarak yorgun bir dönemden geçiyor olabilir. Belçika maçında, oyuna ilk girdiğinde bloğu çok görerek vurmasa da, 2. setten sonra dönmeye ve boşlukları görmeye başladı. Standardını korusa Hande ilk 6’daki yerini sabitleyecek özelliklerde bir oyuncu. İnşallah bundan sonra daha iyi olur.” ifadeleriyle değerlendirdi.

28.08.2023 Voleybolart

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir