Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Ferhat Akbaş, Transfer ve Fikstürü Değerlendirdi

Ferhat Akbaş, Transfer ve Fikstürü Değerlendirdi

Ferhat Akbaş, transfer ve fikstürü değerlendirdi. Eczacıbaşı Dynavit 2022/23 mislicom Sultanlar Ligi’ni normal sezonda namağlup lider tamamladıktan sonra, 2023/2024 sezonu hazırlıklarına da başladı. Yeni sezon transferlerini ve fikstürü değerlendiren Başantrenör Ferhat Akbaş, dünyanın en iyi pasörlerinden biri olan Naz Aydemir Akyol’un takıma liderlik yapması beklentisi olduğunu da aktardı.

 

”Ezcacıbaşı Dynavit olarak yeni sezona takımımıza güç katacak transfer ile giriyoruz. Dilerseniz önce Kulübümüz’den yetişen Naz Aydemir Akyol ile başlayalım. Takıma nasıl bir katkı sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Naz kazanan bir oyuncu. Burada olmasının en büyük sebebi bu. Ondan takım liderliği beklentim var. Saha içinde ve dışında bu dengeyi çok iyi sağlayacağına eminim. Burada yetişti, Türkiye’ye mal oldu. Tekrar evinde. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Çok iyi bildiği bu kulüpte yepyeni bir yola çıkıyoruz. Ben de bu yolda onun en büyük destekçisi olacağım.

 

Kanada Milli Takımı’nın kaptanı Alexa Gray’in transferiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Alexa Gray sahada çok bilge bir oyun sergiliyor. Gecen sezon boyunca takım olarak ihtiyacını hissettiğimiz bir oyun yapısı var. Yıllardır yakından takip ettiğim bir oyuncuydu. Transfer süreci çok hızlıydı. En başından beri onunla çok sağlıklı bir iletişim kurdum. Kanada Milli Takımı’nı sırtlaması bana çok şey ifade ediyor. İtalya şampiyonluk serisinin son maçında izleyen herkesi kendisine hayran bıraktı. Oyun planımda çok önemli bir yeri var.

Jovana Stevanovic’ten yeni sezonda beklentileriniz neler?

Jovana Stevanovic kariyeri boyunca hem rakiplerin hem takım arkadaşlarının her zaman saygı duyduğu bir sporcu oldu. Zor ve gergin anlarda soğukkanlı kalmayı çok iyi biliyor. Yıllarca en üst düzey takımlarda en büyük maçlarda sahaya çıktı. İstikrarı ortada. Bu mevkideki tecrübe seviyemizi en yukarıya çekeceğine eminim.

Martyna Czyrnianskahakkında ne söylemek istersiniz?

Martyna, Polonya Milli Takımı’nda karın kasından şanssız bir sakatlık yaşadı. Tedavisinin sağlıklı ilerlemesi için Avrupa Şampiyonası’nı kaçırdı ama Olimpiyat Elemelerine yetişeceğini düşünüyorum. Çok cesaretli ve yetenekli. Bu kulübün sembollerinden biri olabilmek için çok genç bir yaşta konfor alanından çıktı. Kariyerindeki bu büyük hamlede ona olan güvenimi biliyor. Gelişimini izlemek kulübümüz adına keyifli olacak.

Sezon öncesi oyuncularınızdan beklentileriniz nelerdir?

Oyunculara sezon öncesi fiziksel yükleme yapma dönemindeyiz. Bu dönemde oyunculardan en büyük beklentim bireysel yeteneklerini takım sistemi yararına geliştirmeye çalışmaları. Yoğun fiziksel çalışmalar altında takım sistemine uyum sağlamak oldukça zor bir süreç. Bu süreçte oyuncularımızdan istediğimiz şey fiziksel ve taktiksel olarak sınırlarını zorlamaları. Çünkü yoğun maç takvimi sebebiyle bu kadar yoğun ve bireysel çalışma fırsatımız olmuyor.

Fikstür ve yeni sezon hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Lig fikstürü önemli ve zor maçlarla başlıyor. Lige zorlu maçlarla başlamanın uzun vadede fayda getireceğini düşünüyorum. Elbette her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız. Ama ilk süreçte odaklanmamız gereken şey, oyunumuzun kalitesi. Maçların büyük bölümünde kendi performansımıza odaklanacağız ve kısa zamanda çok maç oynayacağız. Tüm sezonu iki büyük dilime ayırdığımız bir planımız var. Planımıza uyumlu bir şekilde ilerleyeceğiz. Bu sezon iç saha maçlarımızı Ayazağa’da, Play-Off ve Şampiyonlar Ligi maçlarımızı ise Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda oynamaya devam edeceğiz. Sezon öncesinde bizi çok heyecanlandıran salon projemiz üzerinde çalışma ve ilerleme fırsatımız oldu. Yönetimimiz bu konuda çok büyük bir çaba sarf ediyor. Yeni salonumuza en yakın zamanda kavuşacağız. Yeni oyuncular yetiştirmek ve dünyaya örnek bir salonda maçlara katılmak için tüm kulüp olarak seferber olduk. Eczacıbaşı vizyonunu ve kalitesini yansıtan bu projeye dahil olup, katkı verebilmek benim için gurur verici.

Son olarak A Milli Takımımızın yakaladığı büyük başarılar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Uzun bir yaz dönemi boyunca Milli Takımımız bize çok büyük bir gurur yaşattı ve olimpiyat elemeleri yolunda da yaşatmaya devam edecek. Bu şampiyonluk voleybolun geleceğini parlatan bir sonuç. Milli Takımımızın açtığı bu yolda kız çocuklarının voleybola olan ilgisi daha da artacaktır. Türk kadını, karşısında hiçbir engel tanımayacağını bir kez daha kanıtladı. Emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir