Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
featured

Filenin Sultanları: Gece Mesaisi

Neler Değişti? Neler Değişmedi?

Herkese selam!

Uzun zamandır bir yazı paylaşmak istiyordum, VNL’den sonra fırsat olmamıştı. Bugün hem birazcık VNL performansımızı hem de ABD ile yaptığımız hazırlık maçında gözlemlediğim “neler değişti neler değişmedi?” konusundan bahsetmek istiyorum.

VNL’den başlayalım. Ankara’da ev sahipliğini yaptığımız herkesin beklentide olduğu turnuvada işler hiç de istediğimiz gibi gitmedi. Tabiri caizse çoğu voleybol sever için hayal kırıklığı yaşattı. Maçı canlı izlemiş biri olarak söylüyorum ki taraftar daha çok istiyordu. Kızlarda Zehra ve Eda haricinde çok istek görmedim, benim açımdan en büyük hayal kırıklığı bu oldu. Fransa ile yaptığımız hazırlık maçını izledikten sonra da hayal kırıklığımı azaltacak bir şey bulamadım, aynı isteksizlik aynı savrukluk devam etti.Filenin Sultanları ABD Maç

ABD hazırlık maçından beklentim ise kazanmak değil kendimize geldiğimizi görmekti en azından VNL’deki takımdan daha iyi bir takım görmekti. Öyle de oldu diyebilir miyim? Hayır, fakat maçta bazı anlar var ki beni yeniden heyecanlandırdı.

İzlediğim kadarıyla smaçör katkısı aldığımız bir sette maalesef orta ve çapraz katkısı alamadık. Meliha ve Hande’nin hücumlarını beğendim. 24-21 öndeyken Ebrar’ın servis hatasıyla seri yemeye başladık. ABD üst üste iki blok yaparak durumu 24-24’e getirdi. Set sonunu getirememe hastalığımız devam ediyor, alabileceğimiz seti yine kendi ellerimizle hediye etmiş olduk, 28-26 ABD ilk seti aldı.  USA Volleyball Cup Türkiye

İkinci sette ise Meliha’nın arkada yaptığı defanslar Hande’nin açık topları akıllıca kullanması derken fena başlamadık fakat ABD ilk sete nazaran çok daha iyi servisler atmaya başladı. Aslında iki takım da çok fazla servis hatası yaptı fakat Sarah Wilhite’ın servis turu farkın açılmasında en büyük etkendi. Ayça’nın manşetini baya bozdu Cansu’nun eline düzgün manşet gitmedi. İyi manşet aldığımızda ise daha çok ortaları kullandık. ABD Eda’yı blokta durdururken Zehra’nın da toplarını arkada çıkardılar. Cansu’nun ortalarla uyumunu beğenmedim, sakatlıktan yeni döndüğü için de detaylıca değerlendirmek doğru olmayacaktır.

Ebrar’a ilk set alçak paslar atsa da ikinci setten itibaren pasları düzelmeye başladı. Ebrar ne öldürür ne güldürür gibi bir set geçirdi. VNL’de bence daha kötüydü fakat denge problemi hala devam ediyor. Hücumdan sonra sürekli düşüyor. İstatistiğe baktığımda şaşırdım çünkü izlediğimde %48 ile oynadığını düşünmemiştim daha kötü gelmişti, hata sayısını azaltsa smaçör katkısıyla birlikte idare edilebilir; ama şu denge problemini çözmesi gerek. Bu arada ABD tarafına pek değinmedim ama özellikle ikinci set Frantti’nin açık topu bir öldürüşü var çok hoşuma gitti, bilenler bilir Washington’ı çok severim o da bu set hem iyi oynadı hem de enerjisi çok iyiydi. ABD Türkiye Volleyball Cup 2022

Gelelim beni heyecanlandıran oh be sonunda bir seti de alabildik dediğim üçüncü sete. Manşette sürekli Frantti zorladık fakat iyi karşıladı ve dörtte de üstüne düşen görevi yaptı, bizde ise Ayça servis karşılamada zorlanmaya devam etti. Tabiki de burada beni heyecanlandıran şeyler bunlar değil.

Bu sette Ayça ve Aylin ile dönüşümlü oynadık ve Aylin’in girmesi defansa olumlu etki etti. Bir de üstüne gelen açık topları Hande öldürünce… Güzel defanslar sonunda top öldürdüğümüzde ben bir gaza geliyorum 🙂

Ebrar bu set ilk iki sete nazaran daha toparlanmış bir şekilde oynadı, yine hata yaptı fakat servis turu geldiğinde ace atması extra bir sayı bulması bizi rahatlattı. Bence bu set benchi diğer setlere göre daha verimli kullandık. Elif oyuna girdikten sonra file üstündeki uzunluğu, aldığı extra plase sayısı, serviste Orantes’i zorlaması, fena olmayan pas kalitesiyle setin alınmasında rol oynadı. Video olarak da paylaşacağım bir rally var sabahın 6’sında yes be diye bağırarak bitirdiğim rally. Şu gözler uzun zamandan beri böyle mutlu sonla biten rally görmeyince böyle oluyorsun işte 🙂

Not: Bu anları bize de yaşattığın için teşekkürler. İletişime geçersen hesabını ekleyelim <3

Eda arkada üst üste o kadar iyi toplar çıkardı ki, ona yardım eden Meliha ve sonrasında topu öldüren Hande… Hem kızları hem de maçı izleyen bizleri gaza getirdi. Özlemişiz… Üçüncü seti nasıl mutlu çok şükür diye noktaladıysam dördüncü set ise ben artık yavaştan uyusam mı ya  moduna dönüştü. 

Dördüncü sette Simge’yi o kadar çok aradım ki… ABD madeni buldu tabii sürekli Ayça’ya attı, maçın başından beri kötü servis karşılayan Ayça’nın performansı da set boyunca devam etti. Frantti ve Drews servis turu bu set bizi yakan etken oldu. Ne manşet alabildik ne hücum edebildik. Bir de üstüne Meliha yerine Saliha’yı da alınca bizim manşet hattı ve defans daha da sıkıntıya girdi, ABD arkası bomboş rahat rahat hücum etti. Set sonu travmatik şekilde bitti. Sabahın 7’sinde öyle bitince işte, ne değişti değişmedi sorusunun cevabına evet ya değiştik diyemiyorsun. Drews bu set üst üstte Hande ve Saliha üzerinden 4 ace buldu. Toplam 6 ace ile maçı bitirmiş. 

USA Volleyball Cup Türkiye ABD Hazırlık 2022

Ya öyle işte sevgili voleybol severler. Maç bizim için güzel sonuçlanmadı. Toparlayacak olursak, daha önümüzde bir ay var bu bir ayda neler olur bilmiyorum ama temennilerimi yazmakta bir sakınca görmüyorum. 

Hande Meliha ikilisinin olmasını istiyorum Hande’den hücumda böyle katkı alacaksak Meliha bizim için arkada çok önemli. Cansu sakatlıktan döndü toparlayacaktır, Zehra ve Eda ile uyumu daha iyi olacağını düşünüyorum. Giovanni çift libero oynayacaksa bence Simge ve Aylin olmalı, Aylin’in defanslarını beğendim. Ebrar’ı bilenler bilir çok severim fakat bu performansı beni üzüyor, hataları çok fazla, hücumdan sonra düşüyor. Lütfen çok daha iyi, hırslı bir Ebrar görelim!

Benim yorumum bu şekilde şimdiye kadar bu upuzun yazımın sonuna geldiysen çok teşekkürler, meraklısına maçın istatistiğini de ekleyip kaçıyorum. Başka yorumlarda görüşmek üzere.

Not : Bu sabah da saat 04.00’te maç var, alarm kuruldu o maç izlenecek, çünkü neden olmasın.

Filenin Sultanları ABD Hazırlık Maçı İstatistikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir