Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Gamova, Rusların Olimpiyat Madalyası Adaylarından ''Çıkarıldığını'' Söyledi

Gamova, Rusların Olimpiyat Madalyası Adaylarından ”Çıkarıldığını” Söyledi

”Gamova, Rusya’dan gelen voleybolcuların Oyunlara katılma fırsatından ‘mahrum bırakıldığını’ söyledi. İki kez Olimpiyat madalyası sahibi ve iki kez Dünya Şampiyonu olan, Rus eski milli voleybolcu Ekaterina Gamova, Moskova’da, 14 Eylül’de – RIA Novosti’ye (Rusça yayın yapan bir haber ajansı), Rusya Olimpiyat Komitesi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Rus voleybolcuların 2024 Paris Olimpiyatları’nda diğer takımlara yer açmak için potansiyel madalya adaylarından çıkarıldığını söyledi.

(ROC) sporcu komisyonu Mart ayında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu’na, ‘Rus ve Belaruslu sporcuların uluslararası yarışmalara bir dizi kritere tabi olarak tarafsız bir statüde katılmalarına izin vermesini’ tavsiye etti ve Rusya’dan gelen takımların, takım sporlarında uluslararası yarışmalara katılımcı olarak değerlendirilmemesini önerdi.

Rusya ve Belarus’tan gelen sporcuların Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları’na katılımına ilişkin kararın IOC tarafından “uygun zamanda” verileceği kaydedildi.

Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Ekonomik Forumu’ndaki genel kurul toplantısında, Rusya’nın 2024 Olimpiyatlarına katılımıkonusunun ”Sporcuların çıkarları doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiğini, kararın kendilerine ait olduğunu söyledi.

Gamova: ”Diğer takımlara yer açıyorlar.”

Olimpiyat Oyunlarına katılma fırsatından mahrum bırakılan kız ve erkek çocukların ne hissettiğini hayal bile edemiyorum. Rusya’nın rekabeti her zaman yüksek oldu, bizi Olimpiyat madalyası için potansiyel yarışmacılardan uzaklaştırıyorlar ve diğer takımlara yer açıyorlar. Sporumuzda çok fazla rekabet var, birçok taraftar eksikliğimizi hissettiğini söylüyor, bu üst seviyede ama cezalı olmamızın acısını ortadan kaldırmıyor.

Gamova, Ruslara bayrak olmamasına rağmen olimpiyatlara gitme çağrısında bulundu

Gamova, Rusların Olimpiyatlara gitme şansını kullanması gerektiğini ve marş olmasa bile Rus sporcuların Olimpiyat Oyunlarına gitmesi gerektiğine inanıyor.

”Olumlu bir yaklaşımım var, eğer bir sporcunun Olimpiyat Oyunlarına gitme şansı varsa, bunu kullanmalı. Bayrak ve marşın olmaması uyruğumuzu değiştirmeyecek, herkes Rusya’dan olduğumuzu bilecek.

Nüfusun büyük bir yüzdesi buna karşı olumsuz bir tutuma mı sahip?

Nüfusun büyük bir yüzdesi profesyonel sporcu değil. Muhtemelen tüm hayatlarını buna adamış insanları ve sporcuların ne istediğini tam olarak anlamıyorlar. İnsanların spor hayallerinin merkezine koydukları şey arzu, güç ve sağlıktır. Bunu küçük yaşlardan beri yapıyorlar. Muhtemelen sporcuların görüşlerini ve bu konuda daha bilgili olan kişileri daha çok dinlerdim” dedi.

Gamova: Rusya’da gelecek vaat eden voleybolculardan oluşan bir galaksi var

Ekim ayında Rusya milli takımının voleybolcuları, 17 yaş altı Avrupa Şampiyonası’nı finalde Türk takımını 3-1 mağlup ederek kazanmıştı.

Gelecek vaat eden genç oyunculara, bir galaksi dolusu oyuncuya sahip olduğumuz için mutluyum. Umarım durmazlar.

Kaynak: Andrey Simonenko / RIA Novosti || Rsport Ria

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir