Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
İtalya Başantrenörü Julio Velasco:

İtalya Başantrenörü Julio Velasco: “Egonu-Antropova sorularını asla yanıtlamayacağım.”

İtalya Kadın Milli Takımı Başantrenörü Julio Velasco, Sport Mediaset’e verdiği özel röportajda VNL 2024’te Olimpiyat biletini almak isteyen milli takımının hedeflerini açıkladı. Alberto Brandi’nin Paris Olimpiyatları ve VNL 2024 hakkındaki sorularını yanıtlayan Arjantinli teknik adam; “Egonu-Antropova sorularını asla yanıtlamayacağım” dedi.

“Paris 2024’e doğru gidiyoruz.”

Çalıştırdığınız İtalya Milli Kadın Voleybol Takımı için Olimpiyatlar’a açılan kapı haline gelen VNL’nin Mayıs ortasında yapılması planlanıyor. Paris 2024 bileti alabilecek miyiz?

“Sanırım oraya doğru geliyoruz, CONI Başkanı Malagò’dan büyük beklentilerin olduğunu biliyorum. İlk defa bir kadın milli takımını çalıştırmıyorum; 1997’de erkekler mücadelesinde Atlanta’da gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’nı gümüş madalyayla tamamladıktan sonra, kadınlarda mücadeleyi kabul ettiğimi hatırlamak hoşuma gidiyor. Herkes bana erkeklerde yapılanların tekrarlanmasının imkansız olduğunu söyledi. Sadece bir yıl kaldım ama o zaman bıraktığım ekip ilk kez Olimpiyatlar’a katılmaya hak kazandı, Bonitta ile Dünya Kupası elde etti. Şimdi ise durum farklı, kadın hareketi harika oyuncularla, mükemmel bir organizasyonla çok gelişti ve madalya istememiz haklı bir durum.”

“Ana engelimiz çeyrek final.”

Olimpiyat bileti alma yolunu hayal edelim, ana engelimiz ne olacak?

“Avantajlı takımlar için en stresli olan maç var: çeyrek final. Çünkü kaybedecek her şeyi olan ve kazanacak her şeyi olan bir takıma göre daha az baskı hisseden bir takımla karşılaşabilirsiniz. Burası başarısızlığın ve zaferin birleştiği yer.”

“Tek sorunun koç olduğunu düşünen herkes yanılıyor.”

Ana göreviniz, sizden önce takımı çalıştıran Mazzanti’nin görmezden geldiği oyuncuları Paola Egonu’dan başlayarak yeniden içinde bulunduracak bir soyunma odasını sakinleştirmek mi olacak?

“Soyunma odasında herhangi bir anlaşmazlık durumu olduğunu bilmiyorum. Fikrimce bir döngü sona erdi ve bu durumda çatışmalar büyük derecede arttı. Bu beni endişelendiren bir şey değil. Beni en çok rakiplerimiz Brezilya, Sırbistan ve Türkiye endişelendiriyor. Açıkça söylemek istediğim şey şu; tek sorunun koç olduğunu düşünen herkes yanılıyor. Değiştirilecek çok şey var. Ve ben genellikle bir şeyleri değiştiren o kişiyim…”

“İltimas yok.”

Paola Egonu hakkında konuşalım. Her zaman oyuncuların hepsinin aynı olmadığını söyledi. Egonu farklı bir muamele görebilir mi?

“Hiç kimse bir diğerinin aynısı değil. Bunun için herhangi bir ayrıcalık yok ama evet farklılıklar var. Totti, Platini veya Maradona’da da olduğu gibi Egonu’nun gördüğü ilgi, menajerler, sponsorlar ve etrafında olup biten her şeyle beraber takım arkadaşlarıyla aynı hayatı yaşaması beklenemez. Ama iltimas yok, sahada antrenman ve oynama zamanı geldiğinde herkes elinden gelenin en iyisini yapmalı. Saha dışında… özgürlük verilmeli, önemli sporcular geçmişte hiç benzeri görülmemiş isimlerdir. Bu büyük isimleri yönetirken korkmamak önemlidir. Bir liderin korkusu olmamalıdır.”

“Egonu bir takım arkadaşından daha kötü oynarsa, oynamaz.”

Peki Egonu Totti, Platini ve Maradona’yı seviyor mu?

“Egonu çok güçlü bir oyuncu ve bir ikon. Bu göz önüne alınması gereken bir gerçek, takım arkadaşları tarafından bile. Ancak bu gerçek şu anki durumunun ötesinde kullanılamaz. Egonu bir takım arkadaşından daha kötü oynarsa, oynamaz. Ve bu kararı veren kim olursa olsun korkmamalı.”

“Egonu-Antropova sorularını asla yanıtlamayacağım.”

Kaçınılmaz olarak, Egonu ile ilk 6 için yarışan Scandicci’nin 2003 doğumlu pasör çaprazı Antropova’ya gelelim.

“Kötü bir yola giriyoruz. Her şeyi Egonu-Antropova ikiliğine indirgemeyi reddediyorum. İsimler etrafında dolaşmayacağım. Basında siz bunu yapacaksınız, işinize saygı duyuyorum ama başından beri kesin ve nettim: Konuyla ilgili soruları asla yanıtlamayacağım. Biz İtalya Kadın Milli Takımı’yız. Nokta. Biz bir takımız, büyük sonuçlar elde etmesi gereken bir gruptan bahsetmeliyiz. Başka hiçbir şeyi düşünmeden, tüm düşüncelerimiz kazanmanın üzerinde olmalı.”

İtalya Başantrenörü Julio Velasco Egonu-Antropova sorularını asla yanıtlamayacağım1

Kaynak: Sport Mediaset, Alberto Brandi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir