Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
İtalya Başantrenörü Julio Velasco:

İtalya Başantrenörü Julio Velasco: “Koç değiştiğinde, kaptan da değişir”

İtalya’da milli takım sezonu, Şampiyonlar Ligi Finallerinden sadece bir hafta sonra, 14 Mayıs’ta resmen başlıyor. İtalya, henüz katılamaya hak kazanamadığı Paris Olimpiyatları için Milletler Ligi’nde mücadele edecek.

İtalya Kadın Milli Takımı Başantrenörü Julio Velasco, ilk kararını verdi. Takım kaptanı değişiyor; artık kaptan Myriam Sylla değil, 2018 Milletler Ligi’nde gümüş madalya kazanan tarihi gruptan biri olan orta oyuncu Anna Danesi. Başantrenör bu konuda kısa ve öz bir yorum yapıyor: “Koç değiştiğinde, kaptan da değiştir. Bu bir seçim.”

İtalya Başantrenörü Julio Velasco Koç değiştiğinde, kaptan da değişir1

Başantrenör heyecanını şöyle ifade ediyor: “Çalışmalara başladık, kızlar olağanüstü. Bütün oyuncular bir hafta dinlenecek, bu sebeple Türkiye’deki ilk maç Şampiyonlar Ligi Finali’ndeki oyuncular olmadan oynanacak. Ama hiçbir endişem yok, bu oyunculara gerçekten inanıyorum. Erkek takımımız bile gençlerle Dünya Ligi’ne gitti ve biz onu bile kazandık.”

Koç, yardımcı antrenörler Massimo Barbolini ve Lorenzo Bernardi hakkında şunları ekliyor: “En iyi kadın voleybolu antrenörlerini seçmek istedim. Açıkçası Santarelli’ye soramazdım çünkü ikili görev sorunu olmasaydı İtalya başantrenörü olmayı hak ediyordu”.

Velasco ardından milli takıma çağrılma kriterlerini açıkladı: “Sadece takımlarında ilk 6’da oynayan oyuncuları çağırdım; çünkü seçim kriterleri oyuncuların ne olabileceklerine göre oluşturulamaz, ne olduklarıyla belirlenir ve belki de kendilerini ‘rahat’ hissettikleri yer az oynama şansı buldukları takımlardır. Olimpiyat bileti almaya kesin gözüyle bakmıyorum ama sıralamada iyi bir konumdayız (beşinci sırada, ed.). Kazanmak zorundayız. Elimizde olmayan durumlar için enerjimizi boşa harcayamayız.”

Bu yaz oyuncuları bekleyen çalışmalarla ilgili Velasco, mental faktörlere dikkat çekiyor: “Oyuncuların sadece bir haftalık dinlenmeleri olacak ama hazırlık esnasında bir haftalık bir antrenmana da yer vereceğiz. Deniz kenarında bir yer insanı mental olarak rahatlatır. Tüm oyunculardan sınırlarını aşmalarını, onları rahatsız hissettiren bir şey üzerinde çalışmalarını isteyeceğim; bu ağırlıklarla yapılan bir egzersiz olabilir, belirli bir tür fiziksel hazırlık olabilir. Önemsediklerini göstermeleri gerekiyor.”

Başantrenör, Egonu ve Antropova ile ilgili bir soru sorulduğunda sesini yükseltiyor: “Bu yazın Egonu ve Antropova etrafında dönmesine izin vermeyeceğim. Biz bir takımız. Mourinho gibi yapacağım, bunun için herkesle savaşmaya hazırım.”

Aynı zamanda VNL 2024 ve Paris Olimpiyatları hazırlıkları hakkında açıklamalarda bulunan Julio Velasco, şöyle konuştu: “VNL, milli takımların Olimpiyatlar’dan önce oynayabileceği tek müsabaka. Bana göre Tokyo’da VNL’e ve Olimpiyatlar’a iki farklı takım ile gitmekle büyük bir hata yapıldı. Takım bir süredir birlikte oynuyor olsa da bütün kışı ayrı geçirdiler ve şimdi en önemli karşılaşmaya hazırlanmak için oynamak, maç anlarını birlikte tecrübe etmek zorundalar. Bu sebeple Çin’deki ikinci etaptan itibaren mümkün olan en eksiksiz kadroyla katılacağız. Ayrıca finallerde yer almayı da umut ediyorum, çünkü biraz yorulup önemli maçlarda tecrübe kazanmanın bu tecrübeyi yaşamadan daha dinlenmiş olmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

İtalya Başantrenörü Julio Velasco Koç değiştiğinde, kaptan da değişir2

Kaynak: LGDS

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir