Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
İtalya'nın En Skoreri Paola Egonu, VakıfBank Serüveni Hakkında Konuştu2024

İtalya’nın En Skoreri Paola Egonu, VakıfBank Serüveni Hakkında Konuştu

İtalya’da Seri A1 Kadınlar Voleybol Ligi’nde Vero Volley Milano’da mücadele eden Paola Egonu, ligde Aralık ayının MVP’si seçilmesinin ardından 28 Ocak 2024’te Bergamo’ya karşı 3-1 galip geldikleri maçın MVP’si seçildi. Seri A1 Ligi’nin en skorer oyuncusu Egonu, 2022-2023 sezonundaki VakıfBank serüveni hakkında Lega Volley Femminile’ye  açıklamalarda bulundu.

Aralık ayının MVP’si ve şampiyonanın en skorer ismi Paola Egonu, yakın geçmişi ve bugünüyle ilgili bazı soruları yanıtladı. VakıfBank’ta rekorlarla dolu bir sezon geçirdikten sonra 2023 yılını zirvede Allianz Vero Volley Milano formasıyla Serie A1 Tigotà’da Aralık ayı için verilen “Ayın MVP’si” ödülüne layık görülerek kapattı. Vallefoglia ve Busto Arsizio’ya karşı %48.5 hücum oranıyla 16 blok, 6 ace ve 2 MVP ödülü ile 105 sayı elde etti.

Antrenör Marco Gaspari’nin liderliğinde İtalyan pasör çaprazı, şampiyonanın genel sıralamasında da yükseldi: 379 puanla en skorer oyuncu, 40 sayı olan bloğuyla en iyi blok yapan oyuncular arasında yedinci ve 27 ace ile en iyi servisçiler arasında üçüncü. Bergamo karşılaşmasında ödül kartını alan Egonu, geçmişi ve bugünüyle ilgili bazı soruları yanıtladı.

Paola Egonu Lega Volley Femminile'ye Konuştu1

“Giovanni Guidetti’nin koçluğunda oynamayı her zaman istemiştim.”

Yurt dışındaki ilk deneyiminiz olan Türkiye’deki deneyiminizden nasıl sonuçlar çıkarttınız?

VakıfBank’a imza atmaya karar verdiğimde bunu yaptım çünkü konfor alanımın dışına çıkmak istiyordum. Conegliano’da gayet iyiydim, son yıllarda her şeyi kazanmıştık ve gerçekten ikinci bir aile bulmuştum ama hem bir insan hem de bir sporcu olarak daha da büyümek için kendimi daha da fazla riske atmam ve daha fazla riskli ve konfor alanımın dışında şeyler yapmam gerektiğini fark ettim. Her zaman Giovanni’nin (Guidetti) koçluğunda oynamayı istemiştim ve ona bir gün kendimizi filenin aynı tarafında bulacağımıza dair söz verdim; öyle de oldu. Benim gibi tamamen alışkanlıklardan oluşan bir insan için tüm rutinimi alt üst etmek, yeni alışkanlıklar öğrenmek, yeni gelenekleri benimsemek ve yeni spor kültürlerini keşfetmek gerçekten zordu; ama şimdi geriye dönüp baktığımda, yaptığım yolculuk için yalnızca minnettar olabilirim. Deneyimlerimden, pek çok dostluğu, gülümsemeyi, önemli zaferlerle dolu güzel anıları ama aynı zamanda zorluk anlarını ve bu anları çözüme kavuşturan olgunluğu, birbirimize bakıp gerçek bir takım olarak toparlanmayı, sezonu Torino’da Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak kapatmayı hatırlıyorum.

Paola Egonu Lega Volley Femminile'ye Konuştu2

“Herkesin bana her zaman öğretecek farklı bir şeyleri olduğuna inanıyorum.”

Koç Guidetti ile çalışmaktan koç Gaspari ile çalışmaya geçtiğinizde ne gibi farklılıklar gördünüz?

Giovanni ve Marco iki farklı antrenör ve her birinin kendine has düşünce felsefesi var. Onları yargılayacak teknik beceriye sahip değilim, sahadayken işim sadece onların isteklerini karşılamaya çalışmak. Gio ile çalıştığım için mutluyum, tıpkı şimdi Marco ile çalışmaktan mutlu olduğum gibi; çünkü herkesin bana her zaman öğretecek farklı bir şeyleri olduğuna inanıyorum.

Paola Egonu Lega Volley Femminile'ye Konuştu4

“Benim için bireysel istatistikler sadece rakamlardan ibaret.”

Şampiyonada puan sıralamasında birinci, blok ve ace sıralamasında da ilk ondasın. Bu Milano’daki en iyi performanslarından birisi mi?

Kendimden birinci şahıs olarak bahsetmeyi pek sevmiyorum çünkü voleybol bir takım sporu. Aslında açık görünüyor ama çoğu zaman bir maçta odak noktası her zaman sayıyı kimin aldığındadır; kirli işi kimin yaptığında değil. Belki de ikinci çizgide ilk önce kendini feda eden veya blokta sizi engelleyen kişi üzerindedir. Benim için bireysel istatistikler sadece rakamlardan ibaret, önemli olan takım arkadaşlarımın yaptığı gibi benim katkımın kazanmamıza yardımcı olup olmadığıdır. Takım olarak hala gelişebileceğimizi biliyoruz ve bunu sahada kanıtlamak için her şeyi yapacağız.

Birçok voleybol yıldızıyla oynadınız ve hala oynamaya devam ediyorsunuz. Eğer birini seçmeniz gerekirse, kariyeriniz boyunca birlikte oynadığınız en güçlü takım arkadaşınız kimdi?

Bu soruları cevaplamak her zaman zor çünkü birini seçmek diğerlerini dışlamak anlamına gelir ve bu çok hoş bir şey değil, çünkü kariyerimde gelişimimin farklı aşamalarında bir insan ve sporcu olarak gelişmemde yardımcı olan birçok kadınla, arkadaşımla ve harika profesyonellerle tanıştığım için kendimi çok şanslı görüyorum.

Paola Egonu Lega Volley Femminile'ye Konuştu3

Röportajın orijinaline ulaşmak için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir