Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Koç Daniele Santarelli:

Koç Daniele Santarelli: “Türkiye ile Olimpiyatlar’ı deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.”

Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımımızın koçu Daniele Santarelli, bir İtalyan gazetesi olan Il Gazzettino’ya röportaj verdi. İtalyan Ligi’nde başantrenörü olduğu Processo DOC Imoco Volley ve Türk Milli Takımı hakkında açıklamalar yapan Santarelli, “Türkiye ile Olimpiyatlar’ı deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Türk Televizyonlarında Yayınlanan Reklam Filminde Prosecco Doc Imoco’nun Başantrenörü Daniele Santarelli

Daniele Santarelli’nin, Prosecco Doc Imoco’da ve Türk Milli Takımı’nda başantrenör olarak elde ettiği zaferlerle yaşadığı, unutulmaz 12 ayı içine alan özel bir yıl geçirdi. Dahası, onu sadece birkaç ay içinde ‘komutan’ konumuna yükselten sıcakkanlı Türk halkı da 2023’te Conegliano Kralı Midas’ı sevgiye boğmak ve VNL ve Avrupalılar arasında kendi milli takımlarını desteklemek için geldiler. Prosecco Doc’un Noel videosundaki şarkı söyleme performansında olduğu gibi (sesi Michael Bublé ile kıyaslandığında bile düzgün), seyirciler tarafından ve sosyal medyada alkışlanan; halkı saha dışında bile çılgına çeviren bir Santarelli. Yakın zamanda, tanınmış bir elektrikli süpürge ve ev aletleri markasının Türkiye’de yayınlanan reklam filminin kahramanı Santarelli, Instagram’da birkaç saat içinde 8.000’e yakın beğeni topladı ve başta kadınlar olmak üzere Türk kamuoyundan çok sayıda yorum aldı. ‘Madalyaları, kupaları süpürmek yetmiyor, artık öğretmenimiz de evin temizliğini yapıyor’. “Yeni bir deneyimdi” diye gülümsüyor Umbrialı koç-

“O kadar eğlendim ki, neredeyse tekrar denemek istedim. Yorucu çünkü bazı sahneleri defalarca tekrarladık ama kendimi rahat hissettim, son günlerde gördüklerimiz sadece yakında yayınlanacak olan reklamın tamamının ön izlemesiydi.” Tekrar sahaya dönecek olursak, 2023’te Conegliano ve Türkiye ile elde edilen başarılara rağmen Santarelli, Şampiyonlar Ligi’nden erken elendikleri Fenerbahçe maçı hakkında yeniden konuşmaya başlamak istiyor. Santarelli, “Spor ne kadar tahmin edilemez olsa da her zaman en iyisini hedeflemelisin. Son Şampiyonlar Ligi’ndeki performansımızdan daha iyisini yapmak istiyoruz, ne yazık ki ya da çok şükür ki galibiyetlerden çok mağlubiyetleri hatırlıyorum. diyor. Ve belki de bu tam olarak bu genç antrenörün sırlarından biri, ama zaten voleybol tarihinin bir parçası da; Santarelli’nin 2024 ve sonrasında Prosecco Doc yedek kulübesinde yeniden yazmaya devam etmek istediği Conegliano ile çok yıllık sözleşmenin resmi duyurusunu dört gözle bekleyen bir tarih.

2023 Trento’daki büyük zaferle sona erdi, birkaç günlük dinlenmenin ardından spor salonuna döndünüz.

Herkesin hoşuna giden güzel bir tatildi, zihinsel ve fiziksel olarak biraz dinlenmeye ihtiyacımız vardı. Kızlardan bazıları tatillerinin bir kısmını aileleriyle birlikte geçirme fırsatını yakaladı; bu, örneğin yurt dışından gelenler için çok nadir görülen bir durumdur. Ancak yeniden başladığımızda büyük bir coşku gördüm, tabii ki dinlenme günleri kendini hissettirdi ama Pazar günü Cuneo’ya karşı oynayacağımız maç göz önüne alındığında bu durumu yeniden kazanmak çok az zaman alacak.

“Prosecco DOC’la elde ettiğim başarılar ile Türkiye’yi çalıştırırken kazandığım ilk kupalar arasında ancak eşit derecede mutlu olabilirim.”

Geçtiğimiz yılı takım düzeyinde ve kişisel düzeyde nasıl tanımlarsınız?

Güzel, güzel, bunu hiç beklemiyordum. Şampiyonlar Ligi’nin ‘lekesi’ çok üzücü ama o dönemde en iyi formda olan takımla karşılaştık (Fenerbahçe) ve yanlış bir adım attık. Bunlar, biraz ekstra beceri ve şansın size yardımcı olabileceği durumlardır. Çok küçük bir farkla grup lideri olarak eleme aşamasına katılmaya hak kazanamadık. Kişisel düzeyde, Prosecco DOC’la elde ettiğim başarılar ile Türkiye’yi çalıştırırken kazandığım ilk kupalar arasında ancak eşit derecede mutlu olabilirim.

” Bazen havaalanından bile çıkamıyorum ama bu durumda bile durup taraftarlarla konuşmaktan veya onlara imza vermekten zevk alıyorum.”

İtalya-Türkiye arasındaki yılı nasıl yaşadınız? Hayranlarla nasıl bir ilişki kuruldu?

Bu büyük bir huzurla yaşadığım bir şey, sonuçta ben basit bir insanım ama bu beni yine de çok memnun ediyor. İtalya benim ülkem, Conegliano’nun ilk günden bu yana bana kattıkları ve hala katmaya devam ettikleri nedeniyle kalbimde özel bir yeri var; ve her şeye rağmen sokakta hiçbir şey yapmamışız gibi yürümek çok güzel. Türkiye’de de büyük bir tutku var ama onlar bunu farklı yaşıyor, bazen havaalanından bile çıkamıyorum ama bu durumda bile durup taraftarlarla konuşmaktan veya onlara imza vermekten zevk alıyorum.

Türkiye ile Olimpiyatlar’ı deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.”

Yeni yıl için iyi kararlarınız var mı?

Bir sürü var. Şampiyonlar Ligi’ni Imoco ile kazanmak, rekabeti büyük bir alçakgönüllülükle karşılamamız gerektiğini bilmemize rağmen, çünkü seviye her zamankinden daha yüksek. Daha sonra Türkiye ile Olimpiyatlar’la yüzleşmek, dolu dolu yaşamak için sabırsızlandığım bir tecrübe. Ancak her şeyden önce İtalya Kupası var. Sonunda kupa için oynamaya geri döndük ve burada da diğer yarışmacıların seviyesi göz önüne alındığında burada da işimiz kolay olmayacak. Floransa zaten hafife alınmaması gereken iyi bir takım ve Trieste’deki Final Four muhteşem olmak için her şeye sahip; yıla iyi başlamak için kupayı eve getirmeyi umuyoruz. Ayrıca  beni birçok kez hayal kırıklığına uğratan bu kupayla özel bir ilişkim var, bu yüzden bunu özellikle önemsiyorum.

Koç Daniele Santarelli: "Türkiye ile Olimpiyatlar'ı deneyimlemek için sabırsızlanıyorum."1

Kaynak haber için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir