Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Mehmet Akif Üstündağ Daniele Santarelli 2+4 Yıllık Sözleşme

Mehmet Akif Üstündağ: ”2+4 Yıllık Sözleşme İmzaladık”

Mehmet Akif Üstündağ: Kolay Olmadı

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Filenin Sultanları’nın yeni başantrenörü Daniele Santarelli‘nin resmi olarak açıklanmasının ardından TRT Spor’a konuştu. Sürecin kolay olmadığını ve uzun süredir bu anlaşma için uğraştıklarını belirten Üstündağ, 2+4 yıllık sözleşme ile Daniele Santarelli’nin dönemi başladığını belirtti.

TRT Spor’a telefon bağlantısıyla görüşlerini ileten TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ şunları belirtti;

Mehmet Akif Üstündağ: ”Türk voleybolu her geçen gün Avrupa’da ve Dünyada nereye geldiğini, hedeflerinin ne olduğunu ve çıtasının nerede olduğunu tüm kamuoyunda takdirle izleniyor. Bu vesileyle 5 yıllık hizmet eden antrenörümüz Guidetti ile yollarımızı ayırdık ve bugün itibariyle de A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın başantrenörü Daniele Santarelli ile 2+4 yıllık sözleşme imzalayarak başlıyoruz.

Tarihi bir gün çünkü tüm spor camiasının takdirle izlediği çok arzu ettiği ve çıtamızın, hedeflerimizin ve hayallerimizin nerede olduğuna eşlik edecek bir koçu tercih ettik. Kendisiyle de uzun bir görüşmeden sonra Sırbistan ile 2 yıllık sözleşmesi vardı buradan da Sırbistan Voleybol Federasyonu’na teşekkür ediyorum bu konuda bize çok yardımcı oldu ve anlayışla karşılaştı.

Böylece Filenin Sultanları’nda Daniele Santarelli dönemi başladı. Tahmin ediyorum bizimle yolları ayrılan Giovanni Guidetti ile de Sırbistan dönemi başlayacak diye bir duyum aldığımı belirtmek istiyorum.

Dünya Şampiyonası’ndaki ve Antalya’daki başarılarını takip ettiğimiz genç, dinamik, heyecanlı ve bizi daha ileriye taşıyacak bir antrenörle anlaştığımızı düşünüyorum. Hayırlı olmasını diliyorum.”

Daniele Santarelli’nin İkna SüreciMehmet Akif Üstündağ Daniele Santarelli 2022

Mehmet Akif Üstündağ: ”Daniele Santarelli’yi yakından takip ediyor ve sistemini çok beğendiğim bir antrenör olarak çok önceden de düşündüğüm bir antrenördü. O Sırbistan ile devam ederken biz de Giovanni ile devam ediyorduk fakat Guidetti’nin ayrılmasından sonra kendisinin Türkiye’ye hayran olduğunu olduğunu ve yakınlık hissettiğini biliyoruz ve bu doğrultuda da Türkiye’de çalışmak istediğini söyledi ve bunun karşılıklı olduğunu da söyledik. Ardından Sırbistan Federasyonu ile görüşmesi gerektiğini söyledi. Sırbistan Federasyonu’nun önceki başkanını iyi bir dostumuzdu. Onun da yardımıyla, bütün federasyonun bize yardımcı olmasıyla oradaki 2 yıllık anlaşmasını sonlandırdı dolayısıyla biz de yeni bir sözleşme imzaladık. Çünkü bizim çalışma sistemimizde, benim hedefim, hayalim ve heyecanım var. Bunu Santarelli’de de gördük ve iyi anlaşacağımızı takıma da uyum sağlayacağını düşündük. Bunu elbette zaman gösterecek, Türk voleyboluna hayırlı olsun diliyorum.

Kolay Olmadı

”Bu süreç tabii kolay olmadı, çok zor oldu ama uzun bir süredir bu uğraşın peşindeyiz. Kendisi de ülkemizi çok seviyordu dolasıyla Milli Takımımız’da heyecanla çalışmak istediğini söyleyince bu heyecana ortak etmek istedik. Bugün itibariyle yolumuza devam edeceğiz.

Santarelli Milli Takımdaki Beklentinin Farkında mı?

Mehmet Akif Üstündağ: ”Biz tam olarak bu noktada birleştik. Bizim hayalimiz, heyecanımız ve hedefimiz var kendisinin de aynı ölçüde hedefi ve heyecanının olduğunu gördük. Kendisi genç bir antrenör henüz 41 yaşında. Biz de her şey şeffaftır. Tüm bu durumu açıkça ilettik. Kendisi Dünya Şampiyonu bir takımdan çeyrek final görmüş bir takıma gelirken bir risk alıyor ama bu endişeyi hiç taşımadığını gördük. Bizim zaten böyle bir endişemiz hiçbir zaman olmadı. Onun için bu doğrultuda birleştik ve takımımızda da bu heyecanı görüyorum.

Biz Avrupa Şampiyonası’nda final oynayıp 3-2 kaybedip ikinci olduğumuz için özür diliyoruz. Avrupa üçüncülüğünde özür diliyoruz. Olimpiyata giden tek takım sporuyuz beşinci oluyoruz özür diliyoruz. Bize kürsünün hatta şampiyonluk dışında bir sonucun yeterli olmadığını görüyoruz. Bu doğrultuda da bunu kabul eden bir ekiple çalışmak isteriz. Bugüne kadar geldiğim noktada hep böyle hedefler ortaya koydum. Dolayısıyla da bu hedefimize ortak olduğu için hayırlı olsun diyorum, kutluyorum umarım büyük başarılara birlikte imza atacağız diye düşünüyorum.

Bu ülkenin görev yapan kişilere tanıdığı olanak ve imkanlara bakmak lazım. Dört dörtlük bir imkanı sunuyoruz ve bunun karşılığını da görmek istiyoruz. Bu ekiple bunu daha da ileriye taşıyacağımızı düşünüyorum.

Çok formda olan Naz Aydemir Akyol, Gizem Örge ve Şeyma Ercan gibi oyuncular tekrar davet alır mı?Naz Aydemir Akyol Türk Hava Yolları 2022

Mehmet Akif Üstündağ: ”Yeni koç göreve başlayacak. Uzun bir görüşme sürecimiz oldu ama şunu belirtmek istiyorum. Milli Takımı bırakmamış her oyuncuyla devam edeceğiz ama bırakmış olan, kişilerden bağımsız olarak ben iki kulvarı götüremiyorum diyen oyuncular başka, önceki teknik ekip döneminde davet edilmeyen oyuncular başka bir durumda olacak. Tabii bu konuda Daniele Santarelli Sırbistan’da milli takımı 2 3 yıldır bırakmış oyuncularla veya tecrübeli oyuncu Maja’yı takıma davet etmedi. Kadroya alınmamış oyuncuları bir araya getirdi ve güzel bir başarı elde etti.

Burada tercih tabi ki Daniele Santarelli’nindir. Biz bu konuda karışmayız. Koç gelecek ki zaten bu ligi de çok yakından takip ediyor. Burada A Milli Takım için sezon tamamlandığın en formda oyunculardan takımın oluşturulması önemli. Tercih ona aittir ve kalan detayları da ilerleyen günlerde görüşeceğiz.” diyerek sözlerini tamamlayan Mehmet Akif Üstündağ yakın bir süre sonra gerçekleştirilecek olan basın toplantısına dikkat çekti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir