Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Thaisa Menezes:

Thaisa Menezes: “Olimpiyatlar’da Brezilya’yı en üst sıralarda görüyorum.”

İki kez Olimpiyat şampiyonu olan efsane orta oyuncu Thaisa Menezes, beş yıl aradan sonra 2023 yılında Brezilya Milli Takımı ile uluslararası voleybol arenasına geri dönüşü ve 2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili soruları Volleyball World‘ün özel röportajında yanıtladı.

Güney Amerikalıların Paris Olimpiyatları’ndaki yerlerini güvenceye alması ve 23. kıta şampiyonluğunu kazanmaları nedeniyle 2023 sezonu Brezilya için yoğun ve başarılı bir sezondu; ancak ülkedeki voleybolseverlere yılın en iyi haberinin ne olduğunu sorarsanız verecekleri cevap oybirliğiyle şu olacaktır: Thaisa Menezes’in milli takıma dönüşü.

Efsanevi orta oyuncu, beş yılın ardından uzun süre giydiği sarı formayla kaldığı yerden devam etmeye karar verdi ve sonunda koç Jose ‘Ze Roberto’ Guimaraes’in ısrarlı çağrılarına evet dedi.

İki kez Olimpiyat şampiyonu olan 36 yaşındaki orta oyuncunun geri dönüşü, ülkenin başkenti Brasilia’da 2023 Voleybol Milletler Ligi’nin ikinci haftasında gerçekleşti ve bu, uzun süredir o anın hayalini kuran binlerce taraftarın bu anı tam olarak deneyimlemesine olanak sağladı.

Thaisa, uluslararası arenadan beş yıl uzak kaldıktan sonra bile bu pozisyonda dünyanın en iyileri arasında yer almayı sürdürdüğünü ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanından oyuncuların örnek aldığı ve onunla maç sonrası fotoğrafı çektirebilmek için kuralları çiğnemeye hazır biri olduğunu gösterdi.

Beş yılın ardından vücudunun uluslararası sezonun taleplerinin üstesinden gelişinden memnundu ve oyundaki birçok değişikliği de fark etti.

Thaisa Menezes Olimpiyatlar'da Brezilya'yı en üst sıralarda görüyorum1

“Geri dönmek fiziksel açıdan benden çok şey talep etti.”

Geçen yılki milli takıma dönüşünüz ile ilgili neler hissettiniz? İşler beklediğiniz gibi mi gitti?

Milli takıma döndüğüm için çok mutluydum. Geri dönmek fiziksel açıdan benden çok şey talep etse de vücudum bunu iyi bir şekilde idare etti ve her zaman çok ağır olan antrenmanlarla bile ne kadar iyi başa çıkabildiğime şaşırdım. Bir hedefiniz olduğunda ve onu başarmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olduğunuzda işlerin iyi gitme eğiliminde olduğuna gerçekten inanıyorum. Sanırım benim için de öyle oldu.

Thaisa Menezes Olimpiyatlar'da Brezilya'yı en üst sıralarda görüyorum2

“Milli takımdan ayrılma kararımdan dolayı huzur içindeyim.”

Mental açıdan bakıldığında milli takıma dönüşünüz sizin için ne ifade etti? Geçmişteki bazı röportajlarınıza bakarsak, önceden bunun yapmayı çok istediğiniz ancak kendinize %100 güvenmediğiniz bir şey olduğu gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. 

Dürüst olmak gerekirse, özellikle de uzun yıllar boyunca pek çok harika şey yaşadıktan sonra, milli takımdan ayrılma kararımdan dolayı huzur içindeydim. Geri dönme konusundaki asıl endişem vücudumun, özellikle de dizimin bunu nasıl kaldıracağıyla ilgiliydi. Onca yaralanma ve ameliyattan sonra kendimi 80 yaşında bir kadının dizine sahipmiş gibi hissediyorum (gülüyor). Ama dizim oldukça iyi dayandı ve bu da beni memnun etti tabii.

“Milli takımdaki kızlar beni ilk günden benimsediler.”

VNL’den önce bize deneyiminizle ekibe yardımcı olmak istediğinizi söylemiştiniz. Bunu başardığını hissettin mi? Sizi açıkça referans alan ve dinlemeye istekli olan, ancak aynı zamanda bir ekip dinamiği ve liderliği zaten oluşturulmuş bir gruba girmek nasıldı?

Sadece kendim olmaya çalıştım. Hiçbir şeyi değiştirmek ya da olmadığım biri olmak istemedim. İyi liderlerin bunu empoze ederek değil, örnek olarak yaptığına inanıyorum. Bu yüzden her gün, spor salonunda, ağırlık kaldırırken veya sahada top peşinde koşarken ve daha iyi olmak için çok çalışırken elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bana göre, onlar için olumlu bir etki yaratabilmemin en iyi yolu bu. Kızlar muhteşemdi, ilk günden itibaren beni benimsediler ve onlara çok minnettarım.

Thaisa Menezes Olimpiyatlar'da Brezilya'yı en üst sıralarda görüyorum4

“Uluslararası voleybolda pek çok şey değişti.”

Beş yıl aradan sonra uluslararası voleybolda farklı gördüğün şeyler ne? Seni şaşırtan bir şey oldu mu?

Pek çok şey değişti. Takımlar oyunu çok daha hızlı oynuyor ve her takımda çok sayıda genç, uzun ve güçlü smaçör var. Gerçekten zor. Servis kullanmak da çok değişti, herkes sert bir şekilde ve büyük bir güçle servis kullanıyor.

“Türkiye, Çin, Polonya, Sırbistan, ABD ve İtalya bu yılın en iyileri arasında.”

Dönüşünüzde sizi en çok etkileyen milli takımlar hangileri oldu?

Seviye şu anda çok yüksek ve birçok milli takımı birbirine çok yakın görüyorum. Bu takımlar oynadığında, kazanmak ya da kaybetmek arasındaki fark çok ince ve bunu belirleyen de ayrıntılar oluyor. Türkiye, Çin, Polonya, Sırbistan, ABD ve İtalya bu yılın en iyileri arasında yer alan takımlardan bazılarıydı.

“Yuan Xinyue, Zehra Güneş, Jineiry Martinez, Diana Alecrim ve Dana Rettke hala büyüme potansiyeline sahip.”

Peki ya oyuncular? Geleceği parlak olan orta oyuncular var mı?

O kadar çok var ki. Hepsini listelemek günlerimi alır (gülüyor). Melissa Vargas, Tijana Boskovic ve Yingying Li en bariz olanlar. Orta oyunculara gelince, aralarından birkaçının genç, uzun boylu ve güçlü olduğunu ve zaten çok yüksek seviyede oynadıklarını ancak hala büyüme potansiyeline sahip olduklarını gördüm. Yuan Xinyue (Çin), Zehra Gunes (Türkiye), Jineiry Martinez (Dominik Cumhuriyeti), Diana Alecrim (Brezilya) ve Dana Rettke (ABD) bunlardan bazıları.

“Paris Olimpiyatları’nda Brezilya’yı en üst sıralarda görüyorum.”

Olimpiyatlar’ın başlamasına aylar kaldı. Sizce Paris’te hangi milli takımlar madalya için mücadele edecek? Brezilya’yı bu yarışın neresinde görüyorsunuz?

Daha önce de söylediğim gibi, kadınlar arasındaki rekabet artık çok fazla ve kazanan ve kaybedeni küçük şeyler belirleyecek. Brezilya’ya için konuşmam gerekirse, Paris’e mümkün olan en iyi şekilde ulaşmak için çok odaklanmış durumdayız ve çok çalışıyoruz. Kulüp sezonu bunun için çok önemli ve antrenmandan oynamaya, iyi beslenmeden dinlenmeye kadar yaptığımız her şeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Brezilya’yı diğer birçok takımla birlikte en üst sırada görüyorum, bu yüzden finale kalabilmek ve umarım altın madalya almak için başka küçük bir şeye daha ihtiyacımız olacak. Her takımın istediği şey bu ve biz de farklı değiliz.

Thaisa Menezes Olimpiyatlar'da Brezilya'yı en üst sıralarda görüyorum3

Kaynak: Volleyball World

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir