Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
featured

Tuğba Şenoğlu: “Melissa Vargas ile daha güçlüyüz.”

Milli smaçör Tuğba Şenoğlu TRT Spor Yıldız’da Enes Yalnız’ın konuğu oldu. Enes Yalnız’ın VNL 2024 ve Olimpiyatlar ile ilgili sorularını yanıtlayan 26 yaşındaki voleybolcu, “Melissa Vargas ile daha güçlüyüz” dedi.

“Santarelli’de istediğim tüm özellikler var.”

Daniele Santarelli ile çalışmak sana nasıl hissettiriyor? Aranızdaki ilişki nasıl?

“Nasıl desem? Tarif edemiyorum. İstediğim tüm özellikler kendisinde var. Çünkü sahada gerçekten bana sabrettiği zamanlar oldu, beni motive ediyordu, benimle seviniyordu. Ben kendi adıma konuşayım, ben bir antrenörden bana güvendiği hissiyatını alınca gerçekten bambaşka bir Tuğba oluyorum. Çünkü ikili ilişkilerden inanmak, güvenmek önemlidir, bu dışarıdaki hayatımızda da böyle. Karşımdaki insandan o güveni alınca gerçekten performansın dışında ekstra bir performans sergileyebiliyorsun. O yüzden Dani’yi ben çok sevdim. Şu an çok fazla övmek istiyorum.

Biz Ayça’yla oda arkadaşıyız, ona hep övüyorum: ‘Dani benim için çok iyi, çok seviyorum.’ Şu anlık iyi. Motivasyon anlamında bana çok şey sağlıyor, tek korkum bu durumun bozulması. Çünkü genelde çok iyi oluyorsun sonra aran bozuluyor, çok kötü oluyorsun sonra bir anda çok iyi olabiliyorsun ya. O leveli tutmaya çalışıyorum.”

“Ben Tuğba Şenoğluyum.”

Formanda İvegin yazıyor. İnsanlar hep Tuğba Şenoğlu bizim için diyorlar. Sen bu konu hakkında ne söylemek istersin?

Açıkçası ben herkes için söylüyorum, ben Tuğba Şenoğluyum. Bu kesin yani. Spikerler de bu konuda sıkıntı yaşıyor, Tuğba Şe.. derken İvegin’e kayıyor filan. Hiçbir sıkıntı yok benim için. Herkes Tuğba Şenoğlu diyebilir. İvegin de sonuçta benim eşimin soyadı. Diyecek bir şey yok çünkü çok yorum alıyorum, ‘niye Şenoğlu yazdırmadın, İvegin oldu?’ muhabbetinden dolayı. Bana çok sorulmadığı için bilemedim yani, sorulsa Şenoğlu yazdırabilirdim. Ama ben kaçırmışım demek ki o anı. Ama sıkıntı yok herkes bana Tuğba Şenoğlu diyebilir, spikerler de dahil. Mutlu oluyorum yani sıkıntı olmuyor benim için. Bir kargaşa olmuyor.

“Olimpiyatlar paha biçilemez.”

Olimpiyat’a dair neler hissediyorsun? Santarelli her zaman hazırlık aşaması diyor Milletler Ligi için. Orada olma duygusu nasıl bir his?

“Daha önce bulunduğum için gerçekten paha biçilemez bir his. Çünkü tüm sporcularla aynı yerdesin, bir köydesin. Beğendiğin sporcularla da denk gelebiliyorsun. Atmosfer çok farklı. Tekrardan hak etmeyi çok istiyorum, gitmeyi çok istiyorum. Buraya gelmeden kıyafetleri denedik, bu sene daha tatlı kıyafetler. Giydiğimde böyle bir gözlerim doldu sonra herkes kıyafet denediği için ben böyleyim: ‘Tuğba saçmalama şu an, ağlama’. Olimpiyat her sporcunun hayali olduğu için herkes gitmek isteyecek. O yüzden hak eden gitsin. Hak etmeyi de çok istiyorum.

Dani için çok zor bence. Keşke 14 kişilik olsa Olimpiyat, daha güzel olabilir. Çünkü 13. kişi muhabbeti de yani saçma filan diyemeyeceğim, ne haddime ama bir amacı yok o zaman. Köyde kalamayacaksa sen 13 kişi olarak söylemeyeceksin, 12 diyeceksin. Çünkü köyde kalamıyor, o duyguları yüzde yüz yaşayamayacak. Orada ve dokunamıyor, o sıkıntı yani. Belki yanlış eleştiriler alabilirim de. Benim fikrim 13. kişi olarak gitmemesi daha mantıklı geliyor. Çünkü çok hayal ettiğin bir şey karşında ve sen bu çizgiden ötesine geçemiyorsun. O çok kötü bir duygu, Allah korusun tabii ki kimsenin başına gelmesin ama bir kişinin başına gelecek. Dışarıda bırakıyorlar o da saçma, onun da içeride olması gerekiyor. O zaman direkt 12 diyeceksin 13. olmayacak.

Benim duyduğum kadarıyla 13. kişi sakatlanma olursa gelebilecek. Birinin sakatlanmasını bekleyecek kimse yok, dünyada hiçbir sporcu birisinin sakatlanmasını istemeyecek. Bu durumda içinde kalıyorsun bir noktada, oraya gidemiyorsun, o duygular çok kötü. Umarım yaşamayız, kimse yaşasın istemeyiz. Keşke 14 olsa ya da direkt 12 olsa.”

“Melissa Vargas ile daha güçlüyüz.”

Olimpiyat’ta bir kürsü, altın temennimiz var. Takım içindeki konuşmalar şu andan dönüyor mu?

“Mile geldiği için daha çok güçlüyüz. Bunu geçen sene de gösterdik, bu sene de göstereceğiz inşallah. Hedefimiz tabii ki de ilk üçte olmak. Ama 1. olabileceğimizi düşünüyoruz. Daha önceleri birazcık daha tereddütlerimiz oluyordu gerçeği söylemek gerekirse. Ama şimdi Mile varken Ebrar’ın köşe oynaması sahada boy ortalamamız çok yüksek oluyor. O yüzden almak istiyoruz, söz vermeyelim ya da ‘şu olacağız’ demeyelim ama konuşurken ‘olabiliriz’ yani. Eğer takımca düzgün, disiplinli bir şekilde çalışırsak, herkes işini, görevi çok iyi yaparsa, birazcık da topun sevmesi de lazım o da bir gerçek. O yüzden hayalimiz inşallah gerçek olur. ”

İlk maçta 19 sayılık bir performans var. En başarılı savunmacı olarak Japonya maçında öne çıktın. Geliştirmen gereken yönler olduğunu düşünüyor musun, kendine bakış açın nasıl bu anlamda?

“Her zaman kendimi geliştirmem gerekiyor, bu kesin yani. Eğer 80/80 servis karşılıyorsam onu 90/90 yapmam lazım. 90/90 ise 100/100 yapmam lazım. Hiçbir zaman ben burada iyiyim, bitti benim için ben bundan sonra oynarım muhabbetlerini ben düşünmüyorum. Her zaman kendimi geliştirmem lazım. Şimdi Dani’de de öyle. Birçok şeyi tekrardan öğrenmeye başladım, daha alternatifim arttı.

Japonya da çok zor bir rakipti. Bunu herkes biliyor ve gördük de maçta. Çok iyi defans yapan bir takım. Tamam, boyları kısa, çok rahat blok out yaptıran bir takım bizim için çok zordu. Dani de zaten Antalya turnuvasının en zor maçını şu an ilk maç olarak oynayacağız diye söylemişti. Zordu, 3-2 kaybettik ama ilk güne göre güzel bir performans sergiledik. Yeterli mi? Tabii ki de değil. Birçok yönümüzü geliştirmemiz lazım, 1 hata yapıyorsan 0 hata yapmaya ineceksin artık. 3 blok yapıyorsan 5’e çıkartacaksın. Onun gibi şeyler olması gerekiyor. Şimdi Hollanda da telafisi oldu, güzel bir maç oynadık. Umarım en azından hem İtalya hem Fransa’da da böyle olur.”

Melissa Vargas’ı nasıl tanımlıyorsun? İletişiminiz nasıl oyun içerisindeki etkisini nasıl görüyorsun?

“Kesinlikle dışarıdan göründüğü gibi değil, çok eğlenceli. Çünkü dışarıda bazen soğuk bir tarafı var. Müzik dinlemeyi çok seviyor. Bizim iletişimimiz çok yakın, ben Zehra ile yakınım işte Mile, Ayçalar. Daha çok bizim yaş grubu olduğu için. Çok iyi biri, bu kesin. Performansı konusunda ilk gün birazcık dizinde bir sakatlığı vardı zaten. Normalde Mile ‘buram ağrıyor çıkayım’ demez. Bir durdu etti ama ağrısı artınca tabii ki de çıkmak zorunda kaldı. O yüzden ilk gün bunun da etkisi vardı performans konusunda ama ikinci gün çok rahat bir şekilde yavaş yavaş iyileştiği için güzel oldu. İnşallah da böyle de devam eder.”

Tuğba Şenoğlu Melissa Vargas ile daha güçlüyüz.1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir