Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
featured

VNL 2022 Türkiye ABD Maç Yorumu

VNL 2022 Türkiye ABD

VNL 2022 Türkiye ABD

Dün gece VNL 2022 Türkiye ABD maçı 3. Hafta Kanada ayağında son mücadelemiz olarak yerini almış oldu. 3-2 mağlup olduğumuz karşılaşmanın detaylarına geçmeden önce şunu söylemek istiyorum; Tebrikler Filenin Sultanları savaşarak kaybettiniz. Durum öyle ki, ben bu maçta bir mağlubiyet dışında birçok açıdan galibiyet, geri dönüş ve başarı görüyorum.

Dün maça Cansu, Ebrar, Saliha, Meliha, Eda, Zehra ve Ayça altısıyla başladık. Japonya galibiyetimizden sonra sahada rotasyona gidilmiş Meryem yerine Ebrar yeniden maçta ve Hande yerine de Saliha’yı hücum hattında gördük. İlk sete başlandığında enerjileri yerindeydi, motivasyonun sadece sahada değil teknik ekipte de yüksek seviyede olduğu hissediliyordu. Teknik molada veya GDS’lerde ekip ve oyuncular tam konsantrasyon ile sayı ve taktik değerlendirmesi yapıp, konuşulanları sahaya yansıtıyorlardı. Televizyon karşısındaki izleyicilerin bu gibi detayları molalarda mikrofonun oyunculara yakın olması sebebiyle duyduğu için taktiklerin sahaya yansıtılıp yansıtılmadığını gözlemlemek bu açıdan keyifli oluyor.

İlk sette kaybetmemize rağmen hücum varyasyonlarımız başarılıydı, 4 hücum, 4 blok hatası yaparken toplam 5 adet de servis hatamız bulunuyordu. Tüm oyuncular totalinde 15 hücum sayımızın yanında blok sayımız sadece 3 adetti. Blok defans yapamadığımız setlerde genelde hücumda orta oyuncularımız da rol aldığı için dublajda ve arka hat defansta da sorun yaşıyoruz. Rakibin hızlı hücumlarını ancak blok oyuncularımız devredeyken savunmada çıkartabiliyor akabinde oyun kurabiliyoruz.

İkinci seti almamızın sebeplerinin başında ilk setteki gibi blok defansın veya arka hat defanslarının hâlâ tam olarak devreye girmesi olmasa da servis hatalarımızın azalmasıydı. İkinci sette servis hatamızı 5’ten 1’e düşürdük. Bu da servis serilerinde kurulan oyunların daha akıcı ve daha bitirici olmasına sebep oldu. Orta oyuncunun hücumda köşe oyuncudan daha fazla pas alması bloktaki etkinliği azaltmasına neden olsa da, nihayetinde isabetli servislerle akıcı oyun sayesinde seti almayı başardık.

Üçüncü sette bir çok kırılma anı yaşadık ama iyi yaptığımız çok şey vardı. Maçın parlayanı Saliha’ydı bana göre ama özellikle üçüncü setin starı Saliha’ydı diyebilirim. 7 hücum, 1 blok ile hatasız 8 sayıyla oynadı. Bu sette 5 kez de blok sayısı gördük. Seti rölantide götürsek de hatasız ve kaliteli voleybol oynuyorduk. Enerji ve momentum hiç kaybedilmedi. Fark açsak da, fark kapatılsa da her zaman oyunda kalıp setin 20’li sayılarında avantajı elimize aldık. Seti kapatabilmek adına 24-21 önde girmemize rağmen set sonunda hücum hatası, dublaj hatası, manşet hatası, file önü hatasını art arda yaparak seti 25-27 kaybediyoruz.VNL 2022 Türkiye ABD

Dördüncü sette maça ilk kez başlıyor gibiydik yani yüksek enerji, yüksek motivasyon. Taktiğin biraz değiştiği bu sette, orta oyuncuları diğer setlere göre daha da fazla hücumda gördük. Özellikle Zehra hücumda bir hayli devredeydi. 6/6 hücum isabetiyle topla her buluşması adeta bir volkan patlaması gibi oluyordu. Onun bu başarılı hücumları takımı da oldukça ateşledi. Dördüncü sette sadece 1 blok sayısını Ebrar’dan gördük. Ebrar geçtiğimiz hafta maçlarında düşük moral ve konsantrasyon sebebiyle voleybol severler arasında çok konuşulsa bile ABD maçında motivasyonunu toplamış ve güçlü hücum varyasyonlarıyla da takımı bir hayli ateşleyerek maçın en skoreri olmayı başardı.

Son sete geldiğimizde maçın karar setindeydik artık. Eda, Saliha, Zehra, Ebrar ve Meliha’nın üzerinden bulduğumuz 14 sayıya rakipten gelen 2 hata eklendi ve karar setinde 16 sayı aldık fakat maçı kazanmamıza yetmedi. Skor 10-8 iken Zehra’nın aldığı çok net bir sayının ardından 11-8’e gelmesiyle birlikte maçı kazandığımızı iyiden iyiye düşünmeye ve rahatlamaya başlamıştım fakat yine son zamanlarda çok sık gördüğümüz seti kapatma noktasında gereken o son adımı atmakta çok fazla zorlanmaya başladık. Bu sorun şu aşamada telafisi olan bir noktada kabul edilebilir fakat final etabında böyle bir şansımız olmayacak. Seti kapatmamız gereken anlara özel bir çalışma gerektiğini ve mutlaka bir müdahale geleceğini düşünüyorum. Nihayetinde 11-8’e getirdiğimiz karar setini ABD geriden gelerek 16-18 kazandı ve maçı böylece kaybetmiş olduk.

VNL 2022 Türkiye ABD Maçının Ardından

3 haftalık dünya turunun ardından Filenin Sultanları yuvaya dönüyor. Brezilya’nın ardından Kanada etabı hepimizin yüreğine su serptiğini kabul etmemiz gerek. Tekrardan onları sonuna kadar savaşırken ve her topun değerini bilerek hareket ettikleri görmek hepimizi mutlu etti. Final etabında Ankara’da onlara binlerce seyirciyle birlikte bir nefes, bir güç ve bir motivasyon olacağız. Bu hikayenin sonu güzel bitecek mi bunu bilmiyoruz ama Filenin Sultanları’nın gerçek oyununu tekrardan görüyor olmak bizi çoktan heyecanlandırmaya başladı. Elbette nihai sona ulaşıp altını boynumuza geçirmeyi çok istiyoruz fakat biz aslında onlarla mutlu olmanın yanında gurur duymayı daha çok seviyoruz. Dünya turu bitti Filenin Sultanları yuvasına dönüyor. 10 gün sonra sizinle gurur duyduğumuzu haykırmak için orada olacağız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir