Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
VNL 2022 Türkiye Almanya

VNL 2022 Türkiye Almanya Maç Yorumu

VNL 2022 Türkiye Almanya

VNL 2022 Türkiye Almanya

 

VNL 2022 Türkiye Almanya müsabakasında oynamaya başladık. Oynamaya başladık derken nazire yapmıyorum. Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece. Yedinci maç. Kadro as. Oynamaya başladık. Filenin Sultanları geri geldi. Her blokta niye Çin maçında da yapmadık, her hücumda neden biz Brezilya’dan Carol’un 6 bloğu, Kisy’nin bile 5 bloğuyla karşılaştık diye yiyip bitiriyordum kendimi. Hele Sırbistan maçımız… Set set bile bakamıyorum o maça. Tek tek, sayı sayı bile kabul edemeyeceğimiz şekilde biz değildik, bizim oyunumuz değildi. Şimdi kötü günleri geride bıraktık, hayır hayır daha kötü günler yok, iyi günler başladı. Bizim kızlarımız zor da olsa aşmaya başladı uyum problemini.

İlk setin 12. sayılarına geldiğimizde oyunumuz artık yükselmiş, akıcılık hala en yüksek seviyede olmasa bile bu aşama için kabul edilebilir bir düzeye çıkmıştı. Özlediğimiz bloklar Zehra sayesinde geri gelmişti. Yaşanan her epik an ile daha da yukarıya çıkan bir takım olduğumuz için blok bizim can suyumuzdu. Çok iyi servis atan ve blok yapan bir takım olmamıza rağmen bunu VNL 2022 başladığından beri asla görememiştik ama sanırım artık o günler geri geliyor. İyi atılan her servis ve yapılan her blok bize şaşırtıcı derecede momentum kazandırıyor. Bunu Güney Kore maçının ardından 3. Hafta maçlarında artık iyiden iyiye görmeye başlamımız gerekiyor. Blok olarak Zehra ekstra bir performans göstererek o özlediğimiz günlerden bir kesit seyrettirdi bizlere ama devamlılık şart.

Servisler, servislerimiz. Biz iyi servis atan bir takımdık ama ne olduysa bu turnuvada o servislerin yerinde yeller esiyor. İyi servis kullanmayı geçtim her defasında filede kalacak diye gerilmekten maçı izleyemiyoruz. 7 maça çıktık VNL 2022 başladığından beri ”Gerçekten çok iyi servisler kullandık.” diyebileceğimiz tek bir maç bile olmadı. Bizim servislerimize ne oldu bu kadar fark nasıl olabilir anlamakta zorluk çekiyorum. Önceki turnuvalardan herhangi bir maçı açın ve bir setinin tamamını seyredin, göreceksiniz aradaki farkı. Takım olarak her şeyi servis üzerinden başlatıyorduk. İyi bir servis ile karşı takımın oyun kurgusunu bozuyor, zoraki bir hücuma mecbur bırakıyorduk sonra Eda veya Zehra blokluyordu. Çok iyi servisler kullanarak kağıt üstünde bizden çok daha güçlü takımları yeniyorduk. Eski servis gücümüzü geri yakalamaya çok ihtiyacımız var finaller yaklaşıyor.

Sırbistan maçına göre daha oturaklı bir oyun izledik ama yine de görmezden gelmememiz gereken pozisyonlar da oldu. Skor 17-12 iken Ebrar’ın bloğa takılan Pipe Attack denemesi oluyor. Pipe, es vermeden doğru adımlama ile gelmeniz gereken bir atak türüdür. O yarım saniyelik es ve gecikme blokta kalmanıza sebep oluyor. Ortadan koşa koşa gelen bir oyuncuyu sezmek çok kolay olduğu için timing olarak kusursuz olmazsa blok hazır bekliyor olacaktır karşınızda. Nitekim o pozisyonda Ebrar’ın ilk adımlamada verdiği ufak es bloğa takılmasına sebep olmuştu. İki sebebi var ya o pası beklemiyordu ki bu Cansu’nun sezilmesi çok güç bir oyuncu olduğunu gösterir, öyle değilse eğer Ebrar’ın o ufak esleri yapmayacak bir oyuncu olabildiğini biliyoruz. Daha fazla konsantre ve uyum orada bloğa takılmaktan kurtaracaktır. Bu pozisyonları sezon boyunca Novara ile yapan Ebrar’ın o ufak es ile geç kaldığı ve bloğun yerleştiğini görüp üstlerinden plaseyi bırakmasını bekledik hepimiz. Bu noktada sadece Ebrar eleştiriliyor gibi görünse bile aslında anlatmak istediğimiz Ebrar’ın çok daha fazlasını yapabilecek olması. Onun içinde çok daha fazlası olduğunu bilmekle kalmayıp hepimiz defalarca seyrettik bunu. O yüzden Ebrar’ın ismi hep buralarda geçiyor olmaya devam edecek.

Oyuncu özelinde değerlendirmeye başlayacak olursak Eda’nın eski blok ritmini hala göremediğimizi de söylememiz gerekir. En kritik anlarda oyuna ağırlığını koyup bizim sayıya değil blok ile enerji bulmaya ihtiyacımız olan anlarda devreye girmesi gerektiğini hepimiz biliyor ve bekliyoruz. Blok üzerinden enerji alan bir takım olarak Eda bloklarını arttırmaya başlarsa oyun olarak her şeyin pozitife doğru ilerlediğini göreceğiz. Arka arkaya blok yapan ”Kaptan Eda Erdem Dündar” anonslarını duymayı özlediğimizi buradan duyurmuş olalım.

VNL 2022 Türkiye Almanya

Hande turnuvanın başından beri artık çok daha olgun ve oturmuş bir oyunu olduğunu gösterdi. Çok hırslı ve sahaya her girdiğinde gerekeni yapmasını çok iyi biliyor. Savunma taraflarında bazen anlık dalgalanmalar yaşıyor olabilir fakat bütün olarak baktığımızda takımdaki yerinin giderek sağlamlaştığını ve mutlaka sahada olması gerektiği bize kanıtlamaya devam ediyor. Açık gelen pasları rahatça block out ile kapatırken, blok üstünden yaptığı vuruşlar da artık durdurması çok güç hücumlar haline gelmeye başladı. Adımlaması ve zamanlamasını her zaman kendi standardının üstünde ve bunu büyük bir hırsla yapıyor. Gelen paslara yaptığı hücum çeşitliliğini ve smaç yüksekliğini hep yukarıda tutmayı başarıyor. Takımın eski servislerini göremiyor olsak bile Hande yine belirli bir standardın altına hiç düşmeden iyi servisler kullanıp iyi de karşılıyor. Manşet konusunda zaten takımı en fazla sırtlanan oyunculardan biri. Onun karşılama yüzdesi sayesinde iyi bir oyun kurabiliyoruz hala eski seviyemizde olmasak bile. Tüm bunlar bir yana sahaya adımını attığı an tüm hırsını takıma yansıtmayı çok iyi biliyor. Ateşleyici güç olmak, takımda bir çapa görevi görüp herkesi yukarı taşımayı seviyor ve iyi de yapıyor bunu. Haliyle geleceğin ”Kaptan” adayları arasına yazılması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Filenin Sultanları’nın tüm maçlarını yayın haklarını elinde bulunduran TRT yayınlıyor. Eskiye göre maç önü programlarının sayısı ve süresi artmış olsa bile hala yeterince içerik sunulmadığını hepimiz hissediyoruz. İmkanlar dahilinde oyuncularımızla maç sonrası görüşlerinin daha uzun ve sakin bir şekilde alınıp değerlendirildiği bir yola girilmesi gerektiğini söylememize bile gerek yok. Sadece YouTube canlı yayınlarını bile anlık 30 bin izleyici çekiyor. Filenin Sultanları’nın maçı olup da twitter gündemine girmediği tek bir gün bile olmadı. Tüm bunlara rağmen tüketebileceğimiz içerik olarak TRT’den çok daha fazlasını yapmasını bekliyoruz. Umuyoruz önümüzde turnuvalarda daha fazla içerik görebiliriz.

Bu gece 22:00’de ismini bile gördüğümüzde o travmatik maça geri döndüğümüz Güney Kore ile oynayacağız. İyi bir oyun seyrederek bu haftayı daha fazla kayıp yaşamadan kapatmak oldukça önemli. Bu maç sayesinde yakaladığımız enerjiyi oyuncu özelinde değil bütün sahaya yayarak özlediğimiz voleybolu izlettirmelerini bekliyoruz. Turnuvanın Kanada ayağını sonuçtan bağımsız, oyun olarak yükselterek final turuna geçersek bir sonraki turnuvalar için bize gerçek resmi çizecektir.

 

Türkiye Sırbistan maç yorumum için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir