Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Türkiye Çin

VNL 2022 Türkiye Çin Maç Yorumu

Sadece Bir Hafta Birlikte Antrenman Yaptılar Ortalığı Biraz Erken Ayağa Kaldırdık Sanırım

Hande Baladin

VNL’in ikinci mücadelesi Türkiye Çin maçının ardından hızlıca ilk yorumumu buraya bırakmak istiyorum.

VNL grup maçlarının ikinci maçı telafisi mümkün ama şimdiden aşırı gerildik gibi hissediyorum. Tamam olumlayalım, Pollyanna’cılık yapalım demiyorum fakat bu bir takım oyunu ve hepsinin bir takım gibi oynayabilmesi için birlikte daha fazla zaman geçirmeleri gerekiyor. Şimdilik en büyük eksikliğimiz buydu haliyle bu sonuç şaşırtıcı olmadı. Final etabına gelmeden takımı eleştirmemiz mantıklı durmuyor.

Çin o kadar iyi defans yaptı ki top öldüremedik, yapılan her atak sonrasında toplar defanstan geri döndükçe köşelerimiz hücumda da düşmeye başladı. Çin’in sadece defans hattı değil, bütün pozisyonları sanki saat gibi tıkır tıkır çalıştı. Eee 39 hafta yapılan idman sonrasında izlediğimiz defanslar şaşırtmıyor haliyle, üstüne Asya’nın tipik defansına hücum ve bloğu da ekstra eklenince Filenin Sultanları’nın bir hayli ritmi bozuldu, motivasyonları baya düştü. Ebrar’ın hata oranı yükselmeseydi aslında hücumda epey kaliteli toplar öldürdü ama Cansu’ya gelen manşet ve hücuma giden pas kalitesi bir sarmal olduğu için, bir bütün şekilde çok büyük işler başardık diyemeyiz ama yine de bize ters gelen defans takımına karşı bir haftalık antrenman ile baya bir dirençliydik.

Filenin Sultanlar 2 scaled

Rotasyonlar, rotasyonlarımız… Eda iyi başladı sonra pas dağılımında rotasyon kaynaklı sıkıntılar olduğu için yeterli pası da alamadı momentumu kayboldu bence, Zehra da neredeyse maç boyunca blokta fazla etkili değildi maç sonuna doğru biraz hücumda varlık gösterdi. Çin oyuncularına tek tek değinmeye gerek yok, kimyası oturmuş bir takım izledik en azından bu maçta oyundaydılar hep.

Blok defans oldukça sıkıntılıydı kısaca, hücumda da yetemedik. Rotasyona da ufak değineyim; İlkin süresini kaliteli kullandı mı tartışılır… İlla bir heyecan ve maçın yenilgi stresi vardı, benchten gelmişsin henüz telafi edilecek bir maçın günahı olmaz, moral bozmaya gerek yok. Art arda 3 kez bloklanması onun biletini kesmesi gibi bir şeyi doğuramaz, kusura bakmayın ama bir haftalık takımda bu kadar üstüne gidilmemeli. Meliha 3. setin sonuna doğru momentumu kaybetmesine rağmen, defansif bir köşede oynadığı için maçtaki bence en parlak defansı yaptı köşelerde. Saliha soluksuz oynadı ama top öldüremedi orada biraz kalbim kırıldı ama kendisine aşırı güveniyorum. Bu formayı alnının akıyla aldı ve evet çözecek defansı, manşeti, hücumu da hepsini çözecek. Yakacak ortalığı inanıyorum ben buna. 4/21 top öldürmüş ama çözecek. Hande bugün gününde değildi. Takım olarak çok günümüzde değildik aslında, oldukça fazla hata yaptık, hata oranı en yüksek Hande galiba. Sol ayak bileğini tutup durdu ufak bir sakatlık sonrası rahat hissetmiyor gibiydi. 

iwb86kishiize7k0tdwx scaled

Maçın ardından sıcağı sıcağına bir yorum yapılması gerektiği için bunları söylemek istiyorum. Bizim takım o kadar yoğun bir takvimin ardından bir araya gelmeye çalışıyor ki bu sonuç haliyle kabul edilebilir duruyor. Uzun bir sezon olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu maçları kazanmayı elbette istiyoruz ama turnuvanın son maçıymış gibi düşünmemek lazım. Final etabına geldiğimizde gerçekçi yorumları ancak o zaman yapabileceğiz gibi duruyor.  Uzun vadeli bir planlama yapılıyorsa, Giovanni Guidetti takımı final etabına doğru maksimum seviyeye çıkartmayı bilecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir