Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
VNL 2022 Türkiye Güney Kore

VNL 2022 Türkiye Güney Kore Maç Yorumu

VNL 2022 Türkiye Güney Kore

VNL 2022 Türkiye Güney Kore

VNL 2022 Türkiye Güney Kore müsabakası 2. Hafta’nın son karşılaşmasıydı. Rakip olarak karşımızda 2. Hafta sıralamasının en sonunda yer alan, bugüne kadar yaptığı maçlarda bırakın maçı kazanmayı set bile alamamış, VakıfBank’ta Giovanni’nin yardımcı antrenörlüğünü yapan Cesar Hernandez’in takımı vardı. 8. maça biz 4 galibiyet 3 mağlubiyet ile çıkarken onlar yedisini de kaybetmiş olarak geliyorlardı. İlk altı olarak Cansu, Ebrar, Tuğba, Derya, Beyza, Zehra-Ayça (L) ile başladık. Maç yorumlarımı bugüne kadar pek istatistik vererek başlamadım ama bu maç istatistik detaylarıyla birlikte gidelim istiyorum. Herkes için anlaşılması kolay olsun diye 1. set hücum dağılımına bir göz atalım.

VNL 2022 Türkiye Güney Kore Karşılaşmasının 1. Set Hücum Dağılımı

VNL 2022 Türkiye Güney Kore

VNL 2022 Türkiye Güney Kore Karşılaşmasının 1. Set Blok Dağılımı

VNL 2022 Türkiye Güney Kore

VNL 2022 Türkiye Güney Kore Karşılaşmasının 1. Set Servis Karşılama

VNL 2022 Türkiye Güney Kore

1.sette durum 3-3 iken orta oyuncu Hoyoung’un çabuk hücumu ile aldıkları sayı, Güney Kore’nin sete iyi girdiklerinin teyidi gibiydi keza sete de ace ile başlamışlardı. Hoyoung aldığı sayıdan sonra servise geçti ve Tuğba’nın üzerine doğru kullandı. Güney Kore ilk sette servislerinin büyük bir bölümünü Tuğba üzerinden değerlendirmek istedi. Ağırlıklı olarak Tuğba’ya doğru atılan servisleri izlemeye başladık. Bu noktada Tuğba’nın yüzdeleri kabul edilebilir olsa dahi yeterli gelmeyecekti. Servis ile başlayan her şey sonunda bizim hücum performansımızı düşürmeye başladı. Tuğba neredeyse devreye tam olarak giremeden top çoktan karşı takıma geçmiş oluyordu. Mükemmel karşılanmayan her servis sonrasında sete tutunmamız zorlaşıyordu. Tuğba karşılamada az hata yapmış olmasına rağmen, mükemmel ağırlığının düşük kalması ilk seti sürekli olarak dağınık oynamamıza sebep oldu. Çok yüksekten gelen topları beklerken takım olarak sete bir türlü oturamadık. Tuğba aslında iyi bir iş çıkarmış olsa bile “Mükemmel” beklentimiz daha yüksek olduğu için ritmi bulmakta zorluk çektik. Nitekim setin sonlarına doğru o yüzdeyi biraz daha yukarıya çıkartabilmek adına Meliha hamlesini de görecektik. Seti 20-25 kaybettik Güney Kore bu zorladığı yerden istediğini almış görünüyordu.

Guidetti’nin ortalardan verim almayı ve daha çok kullanılmasını istediğini bildiğimiz için Beyza denemesinin sonuçlarına bakmak gerek. İlk set oyunda olduğu bölümde skor olarak hiç verim alamadan tamamlamış oldu. Beyza’nın gelen topları sayıya daha rahat dönüştürebilmesi için sağında her zaman daha geniş bir alan istediğini kendini öyle daha rahat hissettiğini maçlarını seyrettiğimizde görebiliyoruz. Bunun için ideal senaryonun gerçekleşmesi gerekiyor. Bu noktada yine servis karşılamaya geliyoruz. Bu durumun orta oyuncularını normalden daha fazla etkiliyor olması çok normal. Hızlı ve isabetli gelmeyen her top onlardan alınacak verimi çok düşürüyor. Finale giden yolda hepsinin deneniyor olması normal ve onlara verilen şansları tam olarak değerlendiremediler demeden önce pozisyonların başını iyi seyretmek gerekiyor. Elbette o noktada kötü gelen topu da sayıya çevirebiliyor olmak finalde oynayacak oyunculardan beklenendir fakat finale kadar tekrar tekrar şans vermek gerektiğini de söylemek lazım.

En iyi performans veren oyuncularımızı netleştirip finale o kadro üzerinden ilerlemek oldukça önemli. Bu esnada da onların olası bir kötü senaryonun içine düşmesi halinde hemen yerine koyacağımız oyuncuları netleştirip, finalde iyi bir performans sergilemek istiyoruz haliyle giren çıkan oyuncuları bol bol görmeye başladık. Bazılarına göre bu yapılanlar bir rotasyon bile sayılmayıp as kadroyu kendi içinde dönüyor diye düşünse bile tam olarak bu şekilde ifade etmemiz doğru olmaz özellike bu 2 hafta özelinde. Rotasyon deneniyor ve bunun öncelikle hücuma etki etmesi beklenir fakat iş yine defansta başlıyor. Hande ve Meliha ikilisini oyundan biraz uzak tutmayı denediğimiz her maçta defans olarak yüzdelerin hızla aşağı indiğini görüyoruz. Bu ikilinin de kötü maçları oldu elbette ama kendi standardlarının yukarıda olması bizim işimizi kolaylaştırıyor. Hande ve Meliha’nın defanstan başlattığı aksiyonlar takım olarak elimizi çok güçlendiriyor ve bunun alternatiflerini hala tam olarak çıkartmamış olmamız tedirgin etmeli mi bunu tartışmamız lazım. Şimdiye kadar set alamadan gelmiş olan Güney Kore’ye ilk seti vermemizin sebepleri arasına defans olarak neleri daha iyi yapmamız gerekiyor bunları yukarıdaki bilgilerle birlikte sanırım yeniden düşünmekte fayda var.

Türkiye Güney Kore 2. Set ve Galibiyet

1.setin sonunda Cansu yerine Elif’i kısa süre kullanan Giovanni, Derya yerine Meliha’yı devreye sokup defans hattını güçlendirmişti. 2. sete ise köşelerde Hande ve Derya’yı kullanırken, ortada da Beyza yerine artık devreye girmişti ve Cansu yeniden sahadaydı.

VNL 2022’nin ikinci etabı olan Brezilya maceramızı 4 maçta 2 galibiyet ile tamamlayabildik. Çok daha iyi bir sonuçla tamamlamamız mümkündü. İyi başladığımız Brezilya karşılaşması ve Sırbistan imkansız maçlar değildi. Hala kendi oyunumuzu oynayamıyor olmamız düşünüldüğünde çok kötü değil kötünün kabul edilebilir olanı diye düşünerek bu haftayı bitiriyoruz. Oyuncuların maç sonundaki röportajlarında hepsinin daha ilk soruda iyi oynamadıklarını, performanslarınının memnun etmediğini ve daha iyisini yapacaklarını söylüyor olmaları bize her şeyi açıklıyor aslında. Finalde muhtemelen rakiplerimiz arasında Brezilya ve İtalya gibi takımların bulunma ihtimali düşünüldüğünde, oyunumuza seviye atlatmamız ve en az hata yapanın kazandığı maçlara geri dönmemiz gerektiğini biliyoruz. Kanada etabı öncesinde bu kısa arayı iyi değerlendirip 3. Hafta maçlarında bizi final için umutlandırmalarını umarak bitirelim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir