Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
VNL 2022 Türkiye Japonya

VNL 2022 Türkiye Japonya Maç Yorumu

VNL 2022 Türkiye Japonya

VNL 2022 Türkiye Japonya

VNL 2022 Türkiye Japonya, Ne Maçtı Ama! Filenin Sultanları Japonya karşısında 25-20, 25-15, 18-25 ve 25-22’lik setlerle 3-1 kazandı. Yine bir gece maçı, Türkiye saatiyle 02:00’de başlayan ve 1 saat 35 dakika sürecek olan blok festivali bizi karşıladı. Çok heyecanlıydık ve Hollanda maçını izleyenler olarak bu maçı kazanabileceğimizi iyiden iyiye hissetmeye başlamıştık. Çünkü turnuvanın en başından beri defalarca söylediğimiz o ”Filenin Sultanları Gibi Oynamak” sonunda gerçeklemişti. İlk defa tam olarak biz gibi oynamıştık Hollanda maçını. O maçı bize seyrettirdikten sonra herkesin konuşmaya başladığı ilk konu neden olmasın idi. Heyecanımızda haklı çıktık ve ve olanlar oldu.

Japonya’nın oyun karakterinin rakip takımlar için ne kadar sinir bozucu olduğunu hepimiz çok iyi biliyorduk. Onlara karşı hücumları noktalamak oldukça zordu çünkü ortalama altında bir boy oranına sahipler ve neredeyse her topa inanılmaz bir refleks ile müdahale ediyorlar. Tamam bu defa oldu sayı bizim diye düşündüğünüz anda topu çoktan kurtarmış ve pozisyon bile almış oluyorlar. Bu oyun stili karşısında durabilmek neredeyse imkansıza yakın. Bunu yapabilmek için Japonya’nın bu akıl almaz savunma disiplinine karşı bir alternatif bulmak son derece önemli. Onların yaptığı defans, rakip takımın psikolojik olarak maçı bırakmasına sebep oluyor. Peki biz bu maçı nasıl kazandık?

Japonya’nın rakipleri üzerinde kurduğu bu psikolojik baskıya karşı bizim yapmamız gereken ta en başından beri blok idi. Onların ”Kolay sayı yok!” sloganına karşı bizim de ”O top bu tarafa geçmez!” sloganımız ortaya çıkmıştı. Maç boyunca yaptıkları neredeyse tüm hücumlara blok ile karşılık verdik. Onların bizim kolay sayı almamızı engelledikleri her topa blok ile karşılık verdik. Blok yaptıkça yükselen takım organize olmakta zorlanmadı ve yükselerek hızla bitirdiğimiz pozisyonları izlemeye başladık. İlk 2 set bunu o kadar net ve kusursuza yakın yaptık ki Japonya o istediği psikolojik baskıyı kuramadan maç 2-0’a çoktan gelmişti bile. Ardından biraz yavaşlayıp fakat yine de psikolojik savaştan üstün çıkarak 3-1 maçı bitirmiş olduk.

Filenin Sultanları Hollanda maçıyla birlikte ortaya koydukları oyun sayesinde voleybol sevgimiz daha da artmış oldu. Onları her koşulda desteklemeye hazır olan voleybol severler olarak bize yaşattıkları o nefis 1.5 saat için teşekkür etmekten başka yapacak bir şeyimiz yok. ABD maçına doğru hızla ilerlerken, Ankara öncesi son maçımızı kazanarak tamamlamak finallerde bizi bambaşka bir seviyeye taşıyacağı çok açık. Bu maçı kazanabilmek için elimizde çok fazla neden var. Bunları doğru şekilde sentezleyebilirsek, ABD karşısında iyi bir maç ortaya koyarak galip gelmemiz bizi şaşırtmayacaktır. O zaman Ankara’ya yuvanıza dönmeden önce son bir kez daha ”Filenin Sultanları Gibi Olmak” gerekiyor. Filenin Sultanları gibi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir