Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Vodafone Sultanlar Ligi’nde 5G Teknolojisi24

Vodafone Sultanlar Ligi’nde 5G Teknolojisi

Vodafone, Voleybol Milletler Ligi, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda kullanılan Şahin Gözü sistemini Türkiye’de Vodafone Sultanlar Ligi Play-Off 1-4 Etabı maçlarında Vodafone 5G desteğiyle kullanacak. Bu sistemle, lig karşılaşmalarında basit kameralarla gerçekleştirilen Görüntülü Değerlendirme Sistemi neredeyse sıfır gecikmeyle hem voleybol salonu LED ekranlarına hem de canlı yayına anlık olarak yansıtılacak.

Vodafone 5G desteğinin entegrasyonu çalışmaları doğrultusunda Şahin Gözü uygulaması, Nisan’da başlayacak olan ve yarı finaller, finaller ile üçüncülük/dördüncülük eşleşmelerini içine alan Vodafone Sultanlar Ligi Play-Off 1-4 Etabı karşılaşmalarında kullanılacak. Teknoloji, İstanbul’da Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu ve Vakıfbank Spor Sarayı olmak üzere 2 farklı salonda Fenerbahçe Opet, Vakıfbank, Eczacıbaşı Dynavit ve Türk Hava Yolları’nın maçlarında uygulanacak.

Şahin Gözü Uygulaması Şampiyonluk Play-Off’larında Kullanılacak

Şahin Gözü teknolojisinin sunduğu istatistik ve veriler arasında; kullanılan servisin düşeceği yeri anlık olarak gösterme, sahada oyuncuların mücadele ettiği alanların ağırlıkları, servis hızı, spike (smaç) hızı ve yüksekliği, en hızlı smaç, ralli süresi, savunma ve atak bölgeleri gibi maç için önem taşıyan belirteçler bulunuyor. Teknoloji, Görüntülü Değerlendirme Sistemi’ni neredeyse sıfır gecikmeyle daha ileriye taşımaya ve çok kısa sürelerde hakem kararlarına yardımcı olmaya olanak sağlıyor.

Vodafone 5G teknolojisinin gelişmiş özelliklerinin entegre edilmesi amaçlanan Şahin Gözü uygulaması, Vodafone Sultanlar Ligi Şampiyonluk Play-Off’larında yer alan 4 takımın toplam olarak en az 9 en çok 14 maçında geçerli olacak. TVF Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu için 5G BTK izinlerini tamamlayan Vodafone, bu salonda gerçekleştirilecek karşılaşmalarda Şahin Gözü teknolojisinde Vodafone 5G’den yararlanacak.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Kadınların güçlenmesini destekleyen bir şirket olarak, Türk kadın voleybolunun yanında duruyoruz.Voleybola sürekli destek veren markalardan biri olmak, sporseverlerin yakından takip ettiği kadın voleybolunu çok daha geniş kitleler tarafından bilinir kılmak istiyoruz. Temel hedefimiz, elde ettiği başarılarla dünya sıralamasında birinci sırada yer alan A Milli Kadın Voleybol Takımımıza ve dünyadaki en başarılı voleybol oyuncularının karşılaştığı Vodafone Sultanlar Ligi’ne en iyi desteği sağlamak. Bu hedefle, Vodafone Sultanlar Ligi’nde oynanan maçlarda seyircilere daha fazla deneyim ve eğlence sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Nisan ayında devam etmekte olan Vodafone Sultanlar Ligi Play-Off 1-4 Etabı maçlarında uygulamaya başladığımız Vodafone 5G destekli Şahin Gözü sistemiyle salondaki ve ekran başındaki voleybol seyircilerinin seyir zevkini artırmayı hedefliyoruz. Vodafone olarak, özel projelerle hem takımların hem de voleybolseverlerin deneyimini daha da geliştirmeye, Türk kadın voleybolunun dünyada ve Türkiye’de bilinirliğinin artmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü Sezgin Eren, Şahin Gözü uygulaması hakkında, “Uluslararası turnuvalarda kullanılan şahin gözü (Hawk Eye) teknolojisini sponsorumuz Vodafone’un katkılarıyla Vodafone Sultanlar Ligi’ne entegre ettik. Bu teknoloji ilk kez Türkiye Voleybol Federasyonu’nun lig organizasyonunda kullanılıyor. Pazartesi günü yarı finallerin ilk ayağındaki maçlarda seyircimizle buluşturduğumuz bu teknoloji voleybolseverler tarafından çok beğenildi. Ve maç izleme deneyimini zenginleştirdi. Ülke voleybolumuzu adım adım ileriye götürecek hamleleri sadece sportif anlamda değil aynı zamanda teknolojik anlamda da gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Vodafone Sultanlar Ligi’nde 5G Teknolojisi1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir