Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Zoran Terzic:

Zoran Terzic: “Sırbistan altını kazanırsa hikayeyi tamamlayacak”

Sırp antrenör Zoran Terzic, Mozzart Sport’a verdiği röportajda Sırbistan voleybolundaki genç nesli ve Paris Olimpiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. 2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili tahminlerde bulunan Terzic, “Sırbistan altını alırsa hikayeyi tamamlayacak” dedi.

“Özellikle Vanja Ivanovic’i beğendim”

2024 Milletler Ligi’ne genç oyuncularıyla katılan Sırbistan Milli Takımı ile ilgili konuşan Zoran Terzic, “Genç voleybolcular ortaya çıktılar ve yavaş yavaş Sırbistan Milli Takımı’nın hikayesine giriyorlar. Sadece yardımcı olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda ilk altıda da oynayabiliyorlar. Aleksandra Uzelac uzun süredir tüm sürecin içindeydi, takımı çalıştırdığım dönemde antrenmanlarda yer alıyordu. Son derece yetenekli bir oyuncuydu ama ben özellikle Vanja Ivanovic’in performansını beğendim. Gelecek dönemlerde takımın önemli bir parçası olabilir. Diğer oyuncular ise her zaman daha çok veya az güncel olan bir hikayenin parçası oldular, bir sürpriz değiller.” dedi.

“Sırbistan altını kazanırsa hikayeyi tamamlayacak”

Ülkesi Sırbistan’ın 2024 Paris Olimpiyatları’nda favorilerden biri olduğunu söyleyen Terzic, şöyle konuştu: “Madalya şansı var. Altın olsaydı olağanüstü olurdu. Altın olursa Sırbistan hikayeyi tamamlayacak ve eksik olan tek madalyayı kazanacak. Fransa ve Kenya dışında neredeyse hiç favori olmayan takım yok. Diğer takımlar iyi şeyler kazanmak için hazırlar. Sırbistan muhtemelen İtalya, Türkiye ve Brezilya ile yarı finale çıkacak. ABD’nin iyi bir takım olduğuna şüphe yok ama bazı tecrübeli voleybolcuların geri dönmesiyle son yıllardaki hallerine pek benzemiyorlar. Çin için de durum benzer, 2018 Dünya Kupası’nda oldukları seviyede değiller. Sonunda kim kazanabilir? Yarı finalde ve finalde iki maç olacak, bu durumda herkes kazanabilir.”

“Kalite giderek azalıyor”

Rusya Milli Takımı ve Rus Ligi takımlarında Dinamo-Ak Bars başantrenörü olan Zoran Terzic, Rusya’nın genç yetenekleri ile ilgili şöyle konuştu: “Kalite giderek azalıyor. Voleybolun seviyesi düşmedi ama oyuncuların, özellikle de en iyilerin kalitesi düştü. Geriye birkaç tane kaldı, çoğu da son 5-6 yazda sahaya çıkan genç oyunculardı. Öncelikle Tijana Boskovic, Melissa Vargas, Paola Egonu ve Isabelle Haak aklıma geliyor. Rusya’da olağanüstü bir nesil yetişti ve 16-17 yaşlarında Rusya’nın en güçlü takımlarında forma giydiler. Buna en iyi bir örnek Fenerbahçe’den Arina Fedorovtseva ve Vakıfbank’la sözleşme imzalayan Marina Markova. Rusya’da bu tarz oyunculardan 10 tane daha var. Bence bu en eksiksiz ve kompakt milli takım olabilirdi ve dünyadaki başka hiçbir takımın sahip olmadığı şeye sahip olabilirdik. Bu yüzden üzüntü daha da büyük, ama siyaseti değiştiremeyiz.”

Zoran Terzic: "Sırbistan altını kazanırsa hikayeyi tamamlayacak"1

Kaynak: Mozzart Sport, Uros Selenic

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir