Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Ferhat Akbaş

Ferhat Akbaş ”Rekabetçi Olmamızı Sağlayacak Net Bir Oyun Planımız Olacak.”

Alessandro Garotta’dan Ferhat Akbaş Röportajı

Hırvatistan Milli Takımı ve Eczacıbaşı Dynavit antrenörü Ferhat Akbaş İtalyan Gazeteci Alessandro Garotta‘ya konuştu. Volleynews.it‘e verdiği röportajda kadroları, oyun stili, hedefleri ve Dünya Şampiyonası hakkında düşüncelerini anlatan antrenörün röportaj detayları;

Ferhat Akbaş

Öncelikle kariyerinizi bir koç olarak sürdürmeye nasıl karar verdiğinizi anlatır mısınız?Aslında ilk başta profesyonel bir koç olmak gibi bir niyetim yoktu. En azından ana odak noktam değildi. Ancak bu doğal olarak aldığım bir karar, büyüdüğüm takımda oynamaya devam ederken, voleybolsuz bir gün bile geçiremeyeceğimi fark ettim. Böylece, oyunculuk kariyerim sona erdiğinde de antrenör oldum

Geçmişteki Ferhat Akbaş’a teknik direktör olarak ilk antrenmanında ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Şimdi onun için netleşen şeyler belki zamanla anladığı şeyler olabilir. ”Voleybol üzerine kurulu bir günlük rutine sahip olmak, voleybol maçlarını izlemek, voleybol hakkında konuşmak, voleybolla sürekli temas halinde olmak . Bu benim kendime vereceğim iyi bir tavsiye olur çünkü bu sporla simbiyoz içinde yaşamak, deneyim kazanmak ve önemli hedefler belirlemek oyun hakkında daha iyi bilgi sahibi olmayı çok daha kolaylaştırır”.

Ferhat Akbaş: ‘Voleybol, Olimpiyatlara Gitmenin ve Olimpiyat Madalyası Kazanmanın Çok Zor Olduğu Bir Spordur”

Belirli bir hedefin var mı? Halihazırda ulaşmış olduğunuz veya henüz ulaşamadığınız ve sizi her gün çalışmaya motive eden bir hedef? Voleybol, olimpiyatlara gitmenin ve olimpiyat madalyası kazanmanın çok zor olduğu bir spordur, çünkü bu organizasyona çok az sayıda takım katılmaktadır. Yani, bir gün tam da bunu başarmak istiyorum. Kulüp düzeyinde, baş antrenör olarak Şampiyonlar Ligi altın madalyasını boynumda taşıma hissini yaşamak istiyorum. Günlük hedeflerim söz konusu olduğunda, her zaman kendimin en iyi versiyonu olmak istiyorum. Bugün dünden daha iyi olmaya çalışmalıyım. Bu aynı zamanda benim mottom

Ferhat Akbaş

Hırvatistan Kadın Milli Takımı’nın koçu olarak çok yoğun bir yaz geçiriyorsun. Challenger Cup’ı kazanmak nasıldı? ”Beklenmedik ama kesinlikle hak edilmiş bir zaferdi ve bu nedenle takımımla gurur duyuyorum. Bu turnuvada kartlarımızı oynayabileceğimizi bilerek hazırlanmak için çok çalıştık. Oyuncular ve personelle birlikte Hırvat voleybol tarihinde önemli bir sayfa yazmak benim için bir onurdu. Önümüzdeki yıl ilk kez Voleybol Uluslar Ligi’nde yer alacağız ve bu bizi son derece mutlu ediyor.

Ferhat Akbaş: ”Sonuç anlamında bir söz vermiyoruz.”

2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonasına az kaldı. Bu randevu için beklentileriniz nelerdir? Dünya Kupası açık ara en zor turnuva. Maalesef Hırvatistan; Polonya, Türkiye, Tayland, Dominik Cumhuriyeti ve Güney Kore’yi içeren çok zorlu bir grupta yer aldı. Hepsi inanılmaz uluslararası deneyime sahip takımlar ama kaybedecek bir şeyimiz yok ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gelişiyoruz… Bir sonraki aşamaya hazır olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak, maç maç her seferinde bir adım atarak ilerleyeceğiz. Sonuç anlamında bir söz vermiyoruz ama iyi performans sergilemek için tüm rakiplere karşı mutlaka mücadele edeceğiz.

Hırvatistan, dünyanın en güçlü milli takımlarıyla arasındaki farkı iyileştirmek ve azaltmak için ne yapmalı? Hırvatistan’ın voleybol konusunda muazzam bir potansiyeli var, yakın gelecekte bundan yararlanmaya başlayacağız. Çok umut verici oyuncular var ve genel olarak takımın önemli nitelikleri var. Ayrıca, oyuncuların kulüplerinde sahip olabileceği büyüme sürecine daha fazla inanmalı ve birçok gencin yüksek seviyelerde oynamasını sağlamalıyız.

Ferhat Akbaş

Polonya’da geçirdiğin iki sezonun ardından geçen yaz Eczacıbaşı Dynavit İstanbul’a dönmenin sebebi nedir? İki sezon çalıştığım ve tüm ulusal kupaları ve şampiyonlukları kazandığım Polonya’da gerçekten çok mutluydum. Emin olun ayrılmak için özel bir sebep yoktu. Ancak Eczacıbaşı dünyanın en iyi kulüplerinden biri ve hepsinden önemlisi memleketim Türkiye’den bir kulüp. Bu nedenle, bu teklifi kabul etmemek akıllıca olmayan bir karar olurdu. Şimdi Eczacıbaşı’nın baş antrenörü olmaktan ve aynı zamanda Polonya Chemik Police’de bu görevi üstlenmiş olmaktan gurur duyuyorum.” 

Ferhat Akbaş liderliğinde Eczacıbaşı uluslararası bir yarışma kazandı. CEV Cup zaferinden sonra hangi duyguları hissettiniz? Eczacıbaşı’nda çalışmaya başladığımda, kurumsal düzeyden sahaya kadar kulübün tüm yapısı yenice yenilenmişti. Bu nedenle, bu değişiklikleri iyi spor sonuçları elde etmekle birleştirmek kolay değildi. Ancak ilk yılımda, aynı zamanda sezonun ana hedeflerinden biri olan CEV Cup’ı kazandığım için çok mutluyum: Yolculuğumuzun başından beri hepimizin hedefiydi. Zaferin anahtarı hedeflerimize her zaman inanmaktı. Sonuçta her zaman en iyisini hak eden kulübümüzün müzesine bir kupa daha katmayı başararak maçlarımızı domine ettiğimizi söyleyebiliriz.

Ferhat Akbaş için genel olarak tatmin edici bir sezon muydu? Tüm yıl zorluydu çünkü daha önce de belirttiğim gibi birçok değişiklik yapmak ve aynı zamanda iyi sonuçlar almaya çalışmak zorunda kaldık. Avrupa yolumuz CEV Kupası zaferiyle mükemmel olurken, ulusal düzeyde geçen yıl oynayamadığımız Şampiyonlar Ligi’ne geri dönmemizi sağlayacak bir sıralama elde ettik. Dolayısıyla genel olarak olumlu ve tatmin edici bir sezon olduğunu söyleyebilirim.” 

Eczacıbaşı için zorluklarla dolu bir 2022/2023 sezonu bekleniyor. Elinizdeki yeni kadrodan memnun musunuz? Onlarla nereye gidebilirsin?  Umarım son sezonlarda Eczacıbaşı’nda forma giyen oyuncular bu açıklamayı yanlış anlamazlar ancak özellikle Şampiyonlar Ligi’nde oynamak zorunda olduğumuz için daha güçlü bir takım oluşturduğumuzu açıkça söyleyebilirim. Her pozisyonda üst düzey oyunculara güvenebilecek bu takıma güvenimiz sonsuz. Ayrıca Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi gibi tüm cephelerde rekabetçi olmamızı sağlayacak net bir oyun planımız olacak.”

Ferhat Akbaş: ”Oyuncularınızı dinlemek önemlidir.”

Tijana Boskovic, Maja Ognjenovic, Laura Heyrman, Samanta Fabris gibi olağanüstü oyuncularla çalışacak kadar şanslısın. Bu uluslararası yıldızlardan mümkün olan en iyi şekilde takım kimyası oluşturmanın ve yönetmenin bir sırrı var mı? Dünyanın en iyi kadın oyuncularıyla çalışmak özel bir şey çünkü size her zaman başarmayı hayal ettiğiniz hedeflere daha yakın olduğunuzu hissettiriyor. Onlara inanabilir, niteliklerine güvenebilir ve onlarla önemli hedeflere ulaşabileceğinizi bilirsiniz. Bu nedenle, güçlü oyunculara koçluk yapmanın karmaşık olduğunu düşünmüyorum. Aslında, her şeyi kolaylaştırıyorlar. Asla kaçırılmaması gereken son derece önemli bir şey, antrenörler ve oyuncular arasındaki saygıdır. Birbirimizi dinlemeliyiz. Bu yüzden tüm oyuncularımı olumlu bir tavırla dinlemeye çalışıyorum ve sahada onlara yeteneklerini gösterebilmeleri için mümkün olduğunca fazla özgürlük vermeyi seviyorum. Oyuncuların niteliklerini sınırlamak bir antrenör için asla iyi bir hareket değildir. Özetle, oyuncularınızı dinlemek önemlidir, iyi iletişim kurun ve en iyi performanslarını göstermeleri için sahada onlara alan verin. Bu şekilde karşılıklı güven artar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir