Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Brezilya'nın Oyununu Olimpiyat Elemeleri'nde Roberta Ratzke Kuracak

Brezilya’nın Oyununu Olimpiyat Elemeleri’nde Roberta Ratzke Kuracak

Brezilya’nın Oyununu Olimpiyat Elemeleri’nde Roberta Ratzke kuracak. Deneyimli pasör, Voleybol Olimpiyat Elemeleri Turnuvası’ndan önce sakatlanan Macris Carneiro’nun yerini alarak, takımda büyük bir rol oynayacak.

Roberta Ratzke, 2015’ten bu yana Brezilya Kadın Milli Takımı’nda yer alıyor ancak pasörün takıma en önemli katkıları önümüzdeki birkaç gün içinde Japonya’nın Tokyo kentinde gerçekleşebilir.

Uzun süredir forma giyen Macris Carneiro’nun sırtındaki sakatlık nedeniyle sahalardan uzak kalması nedeniyle 33 yaşındaki Roberta, Cumartesi günü başlayacak ve Paris 2024 Olimpiyatları için altı kadın milli takımına yer verecek olan Voleybol Olimpiyat Elemeleri Turnuvası’nda Brezilya’nın as pasörü görevini üstlenecek.

Tokyo Olimpiyatlarında gümüş madalya kazanan Roberta, Brezilya’nın güçlü hücumundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışacak; bu hücumda smaçör Gabriela ‘Gabi’ Guimaraes ve orta oyuncular Thaisa Menezes ve Ana Carolina ‘Carol’ da Silva gibi oyunculara güveniyor ve aynı zamanda çok daha fazlasını izlettirecek.

Takım muhtemelen farklı bir tempoda oynayacak; tutarlı ve güvenilir Roberta, hızlı hücum ettiren, yaratıcı ve agresif Macris’in yerini alacak.

Roberta Ratzke, ‘e şunları söyledi:

Milli takımda olmak beni her zaman gururlandırdı; bu gerçek bir onur.” “Başlayıp başlamamak koçun kararıdır ancak ben her zaman katkıda bulunmaya hazır olmaya çalışıyorum. Macris ve benim farklı oyun tarzlarımız var ama bir pasör için en önemli şey smaçörlerle iyi bir bağa sahip olmaktır ve ben bir süredir kulüpte veya milli takımda buradaki herkesle oynadım, bu yüzden Bana ihtiyaçları olursa yardıma hazırım.”

Brezilya’da önemli bir rol üstlenme fırsatı, Roberta’nın hem kulüp hem de milli takım düzeyinde kariyerinin en iyi anı olarak değerlendirilebilecek bir zamanda geldi.

33 yaşındaki pasör, 2023’te güçlü bir sezon geçiriyor; kulüp takımı LKS Commerceron Lodz’un Polonya Ligi’ni ve Brezilya’nın Güney Amerika Şampiyonası’nı kazanmasına yardımcı olurken, her iki etkinlikte de En İyi Pasör ödüllerini evine götürdü. Takımın 23. kıta zaferindeki önemini takdir eden Brezilyalı kaptan Gabi’den Güney Amerika Şampiyonası MVP ödülü.

Bireysel ödül kazanmak olumlu duygular uyandırdığı için her zaman güzeldir ama aklım her zaman takımın başarısına odaklıdır” dedi.

”Güney Amerika Şampiyonası bizim için iyi bir turnuvaydı ve Milletler Ligi’nde istediğimiz sonucu alamadık ama sonra taraftarlarımızın önünde iyi bir performans sergileyip şampiyonluğu almak önemliydi.

Takım olarak yeniden birbirimize bağlandığımızı hissediyorum. Güney Amerika Şampiyonası artık geride kaldı ama orada yaptığımız güzel şeyleri alıp Olimpiyat Elemeleri’nde kullanmaya çalışacağız. Umarım iyi oynayıp sıralamaya girebiliriz çünkü bu sezonki ana hedefimiz bu.

Olimpiyatlara katılabilmek için Brezilya’nın Tokyo’da güçlü bir rekabeti aşması gerekecek ve burada Japonya, Türkiye, Belçika, Bulgaristan, Porto Riko, Arjantin ve Peru ile karşılaşacak. Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Brezilyalılar, kıtadaki rakipleri Arjantin’e karşı mücadelelerine Cumartesi günü TSİ 10:00’da başlayacak.

“Sadece birkaç gün içinde çok sayıda maç oynayacağız ve bu, fiziksel açıdan zorlu olacak” dedi.

Turnuva çok hızlı devam edecek ve hazır olmamız gerekecek. Güney Amerika Şampiyonası’nda Arjantin’e karşı çok iyi oynadık ama Pan-Amerikan Kupası’nı ilk kez kazandıktan sonra iyi bir formda olduklarını ve çok motive olacaklarını biliyoruz. Türkiye de iki büyük zaferden geliyor ve çok iyi oyunculara sahip. Japonya ise çok güçlü ve geleneksel bir takım ve taraftarlarından çok destek alacak. Ancak turnuvanın formatı göz önüne alındığında bile, her maçta %100’ümüzü vermeye hazır olmamız gerekiyor, çünkü hiçbir kötü performansı kaldıramayız.

Brezilya’nın başantrenörü José ‘Ze Roberto’ Guimaraes, Roberta’nın yanı sıra Voleybol Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda pasör pozisyonunda alternatif olarak 29 yaşındaki Naiane Rios’a da sahip olacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir