Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Daniele Santarelli ''Türkiye'de antrenör olmak çok güzel.''

Daniele Santarelli: ”Türkiye’de antrenör olmak çok güzel.”

Daniele Santarelli, Filenin Sultanları başarılarıyla, Türkiye Voleybol gündeminde en takdir edilen isim haline geldi. Başantrenör Daniele Santarelli, son dönemde dünya voleybolunda da başarılarıyla ses getirmeyi başardı. Geçtiğimiz 2022 sezonunda Sırbistan Kadın Milli Voleybol Takımı’yla Dünya Şampiyonluğu yaşayan İtalyan çalıştırıcı, bu yaz ise A Milli Kadın Voleybol Takımımızla VNL ve Avrupa Şampiyonluğu yaşadı. Başarılı başantrenör, TVP Sport‘tan Sara Kalisz’e konuştu.

Daniele Santarelli: Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonası’nda altın aldı, şimdi de Olimpiyat Elemelerin’de almak istiyor. ”Mükemmel bir yaz olmasını istiyorum”

Türk Kadın Milli Voleybol Takımı şu ana kadar kendi tarihinde milli takım sezonunun en büyük kazananı oldu. Milletler Ligi’nde ve Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandı ve yakında Tokyo’da Olimpiyat Elemeleri’nde için yarışmaya başlayacak.

”Bu ülkede antrenör olmak çok güzel” diyor Daniele Santarelli. Takımın başantrenörü ayrıca Paris bileti yarışmasının başlamasından önceki ruh halinden de bahsediyor.

  • Sara Kalisz, TVP SPORT PL: – Arlington’daki Milletler Ligi finalinden sonra bana her şeyi altına çeviren Kral Midas gibi olmadığınızı söylediniz ve o zamandan beri Avrupa Şampiyonluğu unvanını eklediniz. Burada birisi hile yapıyor olmalı… (kahkahalar).

Daniele Santarelli: – (kahkahalar) Nasıl olduğunu bilmiyorum. Türk milli takımında oynama teklifini kabul ettiğimde bu takımla harika işler başarabileceğimizi biliyordum. Ancak iki ayda iki önemli kupa kazanacağımızı beklemiyordum. Başardıklarımız benim için inanılmaz. Ben çok mutlu bir antrenörüm. Ancak bu ödüllerin tadını çıkaracak vaktimiz olmadı. Avrupa Şampiyonası’ndan birkaç gün sonra başka bir önemli turnuvaya gitmek zorunda kaldık ki  bu önemli turnuva, gelecek durumumuzu da etkileyecek. Ekibimizdeki herkes Olimpiyat Oyunlarını önemsiyor, dolayısıyla herkes elemelerin bizim için başarılı olmasını umuyor.

  • Hayranlarınız başarılarınıza nasıl tepki verdi?

Daniele Santarelli: Türk hayranlar muhteşem. Çok fazla tutkuları var. Voleybolun onlar için en önemli şey olduğunu ve branşa kesinlikle deli olduklarını hissedebiliyorsunuz. İki kupa kazandıktan sonra herkes bizi destekledi ve voleybol herkesin hayatında. Bu benim için inanılmaz bir şey. Türkiye’de yaşadığım atmosferi ilk defa hissediyorum. Uluslar Ligi ve Avrupa Şampiyonası’nın ardından taraftarların kutlamaları muhteşemdi. Madalya kazanmak istiyorsanız bunu yalnızca bu tür taraftarların eşliğinde yapın. Branşı daha da güzelleştiriyorlar. Türkiye’de çalışarak doğru kararı verdiğimi düşünüyorum.

Daniele Santarelli: ”Türkiye’de antrenör olmak çok güzel.”

  • Evden çıkar çıkmaz bile kendinizi popüler hissediyor musunuz?

Daniele Santarelli: Bu benim için tamamen farklı bir şey. İtalya’da, özellikle Conegliano’da yaklaşık 35,000 kişi yaşıyor. Kulüp yakınlarının orada yaşıyorum. Çok şanslıyım çünkü altı yılda on yedi kupa kazandığım Imoco Volley’in başantrenörüyüm. Bunun muhteşem bir sonuç olduğunu tahmin edersiniz. Buna rağmen evden normal bir şekilde çıkabiliyorum ve bir yabancının merhaba deyip fotoğraf istemesi nadirdir. Türkiye’de durum biraz farklı (kahkahalar). Şehirde dolaşırken insanların beni gördüklerinde dönüp bana baktıklarını fark ediyorum. Garip ama hoş; hayatımda hiç böyle bir şey yaşamadım. Bir keresinde dairemin yakınındayken sokağın ortasında bir arabanın durduğunu gördüm. ”Günaydın Koç Santarelli, günaydın!” dediğini duydum. (kahkahalar). Çok güzel ve komikti. Türk taraftarların davranışları benzersiz ve güzel. Dürüst olmak gerekirse Sırplarla dünya şampiyonluğunu kazandığımda bile başıma böyle bir şey gelmedi. Türkiye’de antrenör olmak çok güzel.

  • Olimpiyat Elemeleri öncesinde takımla birlikte Tokyo’ya geldiniz, Jet lag bitti mi?

Daniele Santarelli: Şu an sorun yok çünkü Japonya’ya birkaç gün önce geldik. Hisamitsu Springs kampı ve toplantılarımız adaptasyonumuzu çabuk sağladı. Bu yüzden dört gün erken geldik. Bu zamanı Fukuoka’da geçirdik. Artık Tokyo’ya geldik. Burada durum biraz farklı çünkü trafik sıkışıklığının küçük bir sorun olduğu büyük bir şehir, bu yüzden bazen arenaya ulaşmak için bir saate ihtiyacımız var, bazen de sadece beş dakikaya. Bu çok spesifik (kahkahalar). Ancak şimdilik her şey yolunda. Ekibim çaba göstermeye hazır. Ancak bu kolay olmayacak çünkü asıl zorluk, Avrupa Şampiyonası ile elemeler arasındaki dönemde olduğu gibi, bir müsabakadan diğerine “atlamak”. Bu yüzden her voleybolcunun yeteneklerinden yararlanmak isteyeceğim. Bu zorlu yarışmada herkesin elinden geleni yapması çok önemli olacak. Yenilenme için zaman olmayacak, neredeyse her gün oynuyoruz. Bu tatilin son hedefi. Kızlara her zaman “mükemmel bir yaz” olmasını istediğimi söyledim. Bunu yapma fırsatımız var.

  • Paris bileti için yarışacağınız grubu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daniele Satarelli: Bence Brezilya ve Japonya en iyi takımlar; biz de dahil. Belçika’nın Britt Herbots olmadan sorunları olabilir. Grubun geri kalanının seviyesi iyi. Bileti alma şansımız olduğunu düşünüyorum ancak Japonya’da bir Japon takımına karşı oynamak kolay olmayacak. Bu takım asla pes etmez. Brezilya ise dünyanın en iyi takımlarından biri. Harika oyuncuları ve harika bir antrenörleri var. Üç takımın arasında harika bir denge olduğunu düşünüyorum. Japonya evlerinde oynuyor, Brezilya her zaman harika oynuyor ve daha önceki turnuvalarda sonuna kadar mücadele ettik.

  • Eşinizin [ Monica De Gennaro ] İtalyan milli voleybol takımı hakkında konuşmak kolay değil. Kadroda yer almaması hakkında bir öngörünüz var mıydı?

Daniele Santarelli: Bu konuda çok fazla konuşmak istemiyorum. Ben İtalyanım, her oyuncuyu ve Davide Mazzanti’yi tanıyorum. Olanlar için üzgünüm. Bu çok iyi bir takım, oyuncu değiştirebilirler ama sunulan seviye yine de yüksek olacaktır. İtalyanların ilerleme şansı var ama Polonya’daki grubun seviyesi muhteşem olacak. Benim için ABD, İtalya ve Polonya bizimle aynı zorlukta: bizim grup da, Brezilya ve Japonya’yı barındırıyor. Aynı düzeyde dengesi olan gruplar. Kimin hak kazanacağını tahmin etmek zor. Ancak İtalya her zaman İtalya’dır, bunu unutmayalım.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir