Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
featured

Ebrar Karakurt: “VNL ve Olimpiyatlar’ı kazanıp milli marşımızı söylemek istiyorum.”

Şu anda Rusya Ligi’nde mücadele eden Lokomotiv Kaliningrad takımında oynayan milli oyuncumuz Ebrar Karakurt, Volley News’e özel röportajda Alessandro Garotta’nın sorularını yanıtladı . Rus Ligi ve milli takım sezonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ebrar, “VNL ve Olimpiyatlar’ı kazanıp, milli marşımızı söylemek istiyorum.” dedi.

Ebrar Karakurt, kadın voleybolunda, çizgi roman sanatçısı Alan Moore’un hünerli ellerinden çıkmış gibi görünen eşsiz bir karakter. Yetenekli, öngörülemez, arsız, coşkulu ve hatta bazen kışkırtıcı olan Türk çapraz, rakip taraftarlar tarafından sevilmeyen ve kendi taraftarı tarafından inanılmaz derecede çok sevilen oyuncu prototipini mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Milli takımın sezonunda büyük bir kahraman olarak geçirdiği bir yazın ardından Rusya’ya, Lokomotiv Kaliningrad’a gelen Karakurt, Volley NEWS’e özel konuştu.

Ebrar Karakurt VNL ve Olimpiyatları'ı kazanıp milli marşımızı söylemek istiyorum1

“Zorlukları seven bir insanım”

Ebrar, röportajımıza Rusya’daki yeni maceranla başlayalım. Lokomotiv Kaliningrad’ı seçmenizin nedenleri neydi?

“Lokomotiv’in teklifini kabul ettim çünkü Kaliningrad diğer Rus şehirlerinden daha sıcak (şaka yapıyor, editörün notu)! VakıfBank’ta oynadığım zamanlarda burada bir Şampiyonlar Ligi maçı oynamıştım; o zaman binanın atmosferini çok etkileyici buldum. Üstelik İtalya maceramın artık sona erdiğini hissediyordum. Bu nedenle farklı bir yolda devam etmek ve yeni bir maceraya atılmak için Lokomotiv’in teklifini kabul etmeye karar verdim. Zorlukları seven bir insanım ama şunu söylemeliyim ki her şey beklediğimden daha iyi gidiyor.

Rusya’daki yaşama, yemeklere ve buranın kültürüne nasıl uyum sağladınız?

Dürüst olmak gerekirse Ruslara karşı bir önyargım vardı ve onların oldukça soğuk insanlar olduğunu düşünüyordum. Ancak buraya geldikten sonra bunun doğru olmadığını anladım. Takım arkadaşlarım, yönetim, kulüpte çalışan herkes her zaman çok yardımsever ve sıcak davrandılar. Zaten yurtdışında oynamış biri olarak Rus ve Türk kültürlerinin çok da farklı olmadığını söyleyebilirim. Sevdiğim Rus yemekleri var, ancak Türk mutfağını gerçekten çok özledim.”

“Şampiyonluğu kazanmak için tüm kartlara sahibiz.”

Lokomotiv Kaliningrad ile sezon nasıl gidiyor? İzlenimleriniz neler?

​”Sezona istediğimiz gibi başlayamadık. Teknik kadroda birçok değişiklik oldu. Daha sonra tedbirlerimizi aldık ve ikinci yarıya Dinamo Moskova karşısında güzel bir galibiyetle başladık. Şimdi bizi çok önemli maçlar bekliyor. Daha da büyümek için spor salonundaki çalışmalarımıza odaklanabileceğimiz bir dönemdeyiz. İkinci turun sonunda sıralamada daha üst sıralarda yer alacağımıza eminim. Daha sonra da yılın en önemli anı olan play-off’lar olacak. Bir yolculuğa nasıl başladığınız değil, onu nasıl bitirdiğiniz önemlidir. Ve bu şampiyonluğu kazanmak için tüm kartlara sahibiz.”

Peki asıl amacınız nedir?

“Rusya’nın şampiyonu olmak”.

Ebrar Karakurt VNL ve Olimpiyatları'ı kazanıp milli marşımızı söylemek istiyorum3

“Baskıyla başa çıkma konusunda hiçbir zaman iyi bir oyuncu olamadım.”

Rusya Şampiyonası’nda yabancılardan her zaman önemli performanslar beklendiğinden bu kadar baskı altında oynamak nasıl bir duygu?

Baskıyla başa çıkma konusunda hiçbir zaman iyi bir oyuncu olamadım. Dışarıdan baskı görmediğimde ve kendime çok fazla baskı uygulamadığımda sahada en iyi oyunumu gösterebiliyorum. Bunun aksine, sadece takıma yardım etmeyi düşündüğümde her zaman başarılı oluyorum: sayı kazanmak ve bitirici olmak oyun tarzımın bir parçası.”

Igor Gorgonzola Novara ile iki sezon oynadın. İtalya’daki deneyim sizi hem kişisel anlamda hem de oyuncu olarak nasıl etkiledi?

“Bu benim ilk yurtdışı maceramdı ve bu süre boyunca üst seviyede mücadele etme ve deneyim kazanma fırsatı buldum (Ebrar,  Novara’dan ayrılışı ve İtalyan kulübüyle ilişkisi hakkındaki sorulara cevap vermemeyi tercih etti, editörün notu). 

“Hala zaferlere açım.”

VNL ve Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya, artı bir sonraki Olimpiyat oyunlarına katılma hakkı: Türk milli takımıyla geçen yaz nasıl geçti?

“Kazanılacak her şeyi kazandık. Ancak hala ulaşılması gereken birçok hedef var: Hala zaferlere açım!“.

Ebrar Karakurt VNL ve Olimpiyatları'ı kazanıp milli marşımızı söylemek istiyorum5

“Türkiye’yi voleybol dünyasının en başarılı ülkesi haline getirmek için çok çalışacağım.”

VNL ve Paris Olimpiyatları 2024 yazının en önemli uluslararası etkinlikleri olacak. Şimdiden bu turnuvaları düşünmeye başladın mı?

“Her iki turnuvayı da kazanıp, milli marşımızı söylemek istiyorum. Türkiye’yi voleybol dünyasının en başarılı ülkesi haline getirmek için çok çalışacağım.”

Ebrar Karakurt VNL ve Olimpiyatları'ı kazanıp milli marşımızı söylemek istiyorum6

Kaynak: Volley News, Alessandro Garotta

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir