Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Filenin Sultanları 2023 CEV Avrupa Şampiyonası'nda Çeyrek Final'de

Filenin Sultanları 2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nda Çeyrek Final’de

Filenin Sultanları Çeyrek Final’de. 2023 CEV Avrupa Şampyionası’nda bugün Filenin Sultanları, ev sahibi ekiple Brüksel’de karşılaştı. Belçika’yı 25-22, 16-25-, 25-15 ve 32-30’luk setlerle, 3-1 net bir skorla mağlup eden A Milli Kadın Voleybol Takımımız’ın rakibi, bugün son 16 turunun bir diğer karşılaşması olan Almanya – Polonya karşılaşmasının ardından belli olacak.

Almanya – Polonya mücadelesi bugün (27 Ağustos 2023) TSİ 21:00’de EuroVolleyTv’de.

Maçın istatistiği için tıklayınız.

Maçın fotoğraf albümü için tıklayınız.

Filenin Sultanları 2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nda 6/6 Yaptı

İlk set Zehra Güneş’in servisiyle, ev sahibinin hücum sayısıyla başladı. Vargas’ın etkili sevis turuyla oyuna dinamik bir başlangıç yapıldı ve 3 sayılık bir fark skoru 4-1 yaptı. Hücumda ve defansta başarılı performansımız, rakibi zaman zaman hataya da iterek farkı korumada etkili oldu. Zehra Güneş kendisinin ve maçın ilk aceini atarak, rakip karşısında Filenin Sultanları 13-8’de 5 sayı farkı oluşturmuş oldu. Servis sayısından sonra mola alan ev sahibi ekip, moladan 2 sayı alarak döndü. Setin sonuna yaklaşırken İlkin Aydın yerine, Hande Baladın oyuna dahil oldu. Servis karşılamada ve manşetlerde kısmi problem yaşanmasının ardından yapılan bu değişimden sonra Ebrar Kararkurt yerine de Ayça Aykaç smaçör formasıyla oyuna dahil oldu. Skor olarak üstünlük kursak da, oyunu riske atmayan Daniele Santarelli rotasyona gitmekte gecikmedi. Set sayısında Ebrar yeniden Ayça’nın yerine dahil oldu ama rakip ilk set sayısını çevirmeyi başardı. Ardından Van Avermaet’in block sayısı ile bir kez daha tutunsa da Filenin Sultanları 25-22 seti almayı başararak 1-0 setlerde öne geçti.

İkinci set rölantide ve daha dağınık bir defans ile başladı. Melissa Vargas 3.01 smaç yüksekliğiyle, 3 metre içine hücum ederek 7 – 8’de farkı bire düşürdü. Fakat Belçika Milli Takımı bulduğu ace ile farkı 3’e çıkardı. Molaya giden Santarelli Ayça’yı set ortasında yeniden Ebrar’ın yerine oyuna dahil etti. Ev sahibi ekip farkı 6’ya çıkartınca, baş antrenör Santarelli 9-15’te ikinci molasını da kullandı. Cansu Özbay yerine Elif Şahin, daha sonra Melissa Vargas’ın yerine de Derya Cebecioğlu oyuna dahil oldu. 20’li sayılara yaklaşan Belçika karşısında çok sık smaçör rotasyonuna giden Santarelli ön turda Ebrar’ı yeniden oyuna dahil etti. Set sonunda Cansu da yeniden oyuna girdi. Set sonuna 8 sayılık farkla giren Belçika karşısında oyunda kalan Filenin Sultanları 23-16’de Belçika’ya molayı aldırsa da, set genelinde block defana, arka alan defans ve manşette aksaklıklar yaşan milli takımımız ev sahibi ekip karşısında 25-16 ikinci seti kaybetti. 1-1 eşitlenen setlerde ilk sette 5 hata yaparken ikinci set toplamda 8 hata yaptı. Belçika’nın 2. sette toplamda 4 hatası bulunuyor. %36 pozitif,%23 mükkemmel servis karşılamayla oynayan Filenin Sultanları karşısında Belçika, servis karşılamada %33’e %33’lük bir performans sergiledi. Blockta da ikinci set 6-3 üstünlük kuran Belçika seti almakta zorlanmadı.

Üçüncü sete Hande Baladın – İlkin Aydın smaçör ikilisiyle başlayan Daniele Santarelli, oyuna İlkin yerine yeniden Ebrar’ı dahil etti. Setin ortalarına doğru daha özgüvenli oyunla gelen Filenin Sultanları, 12-6’da ilk aceinin ardında elinin sıcaklığıyla değiştirdiği servis yönüyle ikinci aceini de hemen ardından bularak skoru 13-6 yaptı. İyileşen manşet ile pas kalitesini arttıran Cansu Özbay da takımın hücum yüzdesini arttırmayı başardı. Libero Ayça Aykaç, Zehra Güneş yerine servis için oyuna girdi ve turnuvada giydiği smaçör formasıyla aradığı acei de yine bu sette toparlanan motivasyonla birlikte buldu. Ayça, takım arkadaşlarıyla birlikte bu sevinci paylaştı. Sultanlar, 18-10’da oluşturduğu 8 sayılık farkla yeniden maçta rahat bir nefes aldı. 24. sayımızı Vargas’ın block sayısı aldık ve etkili bir servis atan Ebrar’ın ardından Hande’nin yaptığı hücumla 25. sayıyı da alarak, maçta 2-1 öne 25-15’lik üçüncü seti alarak geçtik. 3-3’lük block performansında eşitlik olan sette hücum yüzdemizi %43’ten %48′ e çıkarttık. 3-0 da servis sayısında bu set önde olan taraftık.

Dördüncü set Avermaet’ın çift vuruş yapmasıyla fakat hakemlerin bu kararı vermemesiyle başladı diyebiliriz. Çekişmeli başlayan dördüncü set 5-5 eşitlikten ve karşılıklı sayılardan sonra rakip, 7-9’da iki sayı fark oluşturdu ve ritmini arttırdı. Bu durum karşısında milli takımımız gecikmeden 11-8’de geriye düştüğü sette ilk molasını aldı. Ayça Aykaç, Zehra Güneş yerine serviste oyuna girdi ve servis hatası yaptı. Farkı bire düşürmede etkili servis atan Ebrar Karakurt’u, Zehra Güneş’in sayısı tamamlandı. Etkili servis turu geçiren Ebrar ile önce 18-18’de skoru eşitledik, daha sonra 19-18 öne geçtik. 5 sayılık servis turundan sonra set sonuna 22-21 üstün giren Filenin Sultanları Hande Baladın’ın etkili hücumuyla farkı ikiye çıkardı. Cansu yerine Elif Şahin de bu sayıda oyuna dahil edildi. Sonra yeniden Cansu oyuna girdi fakat file temasıyla birlikte 23-23’teki kritik beraberliği Ebrar Karakurt’un  çapraz hücumu bozuyor. Maç sayısı için servis çizgisine gelen kaptan Eda Erdem’in servisi kaçırmasıyla skor 24-24’te yeniden eşitlense de, hücumda yine Ebrar’ın sayısıyla maç sayısı için servis yeniden bize geçti ve Cansu Özbay’ın servisiyle başlayan ralli Vargas’ın blocklanmasıyla 25-25’te yeniden eşitlendi. 25-26 öne geçen Belçika karşısında ikinci molamızı da aldıktan sonra Hande’nin harika servis karşılamasıyla Cansu pasını Vargas’a atarak Sultanlar, Vargas’ın hücum sayısıyla skoru eşitlemiş oldu. Üçüncü kez Zehra’nın bloğula maç sayısı için servis çizgisine gelen milli takımımız karşısında 27-27’de rakip block sayısıyla skoru eşitledi. 28-27’de dördüncü kez yine Vargas’ın hücumuyla maç sayısı için bu kez de Zehra Güneş servis çizgisine geçti. Block out ile yeniden 28-28’de eşitleyen Belçika’ya çok gecikmeden Hande’nin hücumuyla karşılık verdik. Beşinci maç sayısı için Vargas servis çizgine geçti rallide sayıyı block out ile yine Belçika aldı. 29-29’da servis atan Belçika’ya hücum sırası bizdeyken Hande’nin hücum hatasıyla, maç sayısı için servis çizgisine geçse de 30-30’da bu kez skoru eşitleyen taraf Vargas’ın hücumuyla millilerimiz oldu. Ebrar Karakurt’un hücumuyla yeniden servis çizgisine gelen Hande Baladın’ın servis turunda rakibin dışarıya hücum etmesiyle 32-30 dördüncü seti 3-1 maçı kazanarak 2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nda Çeyrek Final’e çıkmaya hak kazanıyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir