Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Güney Kore'de Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star2024

Güney Kore’de Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star

Güney Kore Voleybol Ligi’nde her sene düzenlenen V League All Star Maçı, bu sene 27 Ocak’ta Güney Kore’nin Incheon kentinde bulunan Samsan World Gymnasium’da gerçekleştirildi. Kore Voleybol Federasyonu (KOVO), Incheon’daki Samsan World Gymnasium’da 27 Ocak günü saat 15.00’te başlayan Dodram 2023-24 V League All Star Maçı için 6.120 bilet satıldığını duyurdu.

V-League All-Star Maçı, her sene Kore Voleybol Federasyonu tarafından gerçekleştiren bir voleybol turnuvasıdır. Bu senenin turnuvasında, her biri yedi kişiden oluşan iki takım yer aldı: K-Stars ve V-Stars. İki takım da kendi içerisinde erkekler ve kadınlar olmak üzere ikiye ayrıldı.

V League All Star Fan Oylaması

11 Aralık’ta düzenlenen fan oylamasının ardından turnuvada yer alacak K-Stars ve V-Stars takımlarında oynayacak voleybolcular belirlendi. Kore Voleybol Federasyonu, oylamadan bir gün sonra çevrimiçi fan oylaması ve jüri kararları sonucunda 40 All-Star oyuncunun seçildiğini açıklamıştı. İlk adımda Kore Voleybol Federasyonu, resmi sitesinde 5 Aralık’tan 11 Aralık’a kadar toplam 7 gün sürecek çevrimiçi bir hayran oylaması gerçekleştirdi. Toplam 58.117 oy kullanıldı ve K-Star ve V-Star takımlarından erkek ve kadın yedişer oyuncu olmak üzere toplam 28 oyuncu taraftarlar tarafından seçildi. Daha dengeli takımlar kurulabilmesi için uzman komite üyelerinin tavsiyeleri doğrultusunda tam 12 oyuncu daha eklendi ve toplamda 40 All-Star oyuncu seçilmiş oldu. 2024 All-Star mücadelesinde her biri 7 kişiden oluşacak olan iki takım mücadele etti ve her takım ise bir pasör, bir libero, iki orta oyuncu, bir pasör çaprazı ve iki smaçörden oluştu. İlk set kadınlar takımı ile, ikinci set ise erkekler takımıyla oynandı ve set başına 21 sayı alan seti kazandı.

V League All Star Takım Kadroları

K-Star’da üç erkek takımından (Incheon Korean Air Jumbos, Suwon Kepco Vixtorm ve Ansan OK Financial Group Okman) oyuncuların yanı sıra üç kadın takımından (Gimcheon Korea Expressway Hi-Pass, Suwon Hyundai Engineering & Construction Hillstate ve GS Caltex Seul Kixx) oyuncular yer aldı. V-Star’da ise erkeklerde, Cheonan Hyundai Capital Skywalkers, Seul Woori Card Woori Won, Uijoengbu KB Insurance Stars, Daejeon Samsung Bluefangs takımlarından oyuncular; ve kadınlarda ise Heungkuk Life Insurance Pink Spiders, Daejeon Jung Kwan Jang Red Sparks, Hwaseong IBK Altos ve Gwangju Al Peppers takımlarından oyuncular kadroyu oluşturdu. Bu arada, bu turnuvada farklı ülkelerden oyunculara da yer verildi: Matej Kök (Slovenya), Leonardo Leyva Martinez, Yosvany Hernandez Cardonell ve  Gyselle Silva (Küba) dahil olmak üzere sekiz farklı ülkeden oyuncuların yanı sıra Asya’dan Megawati Hangestri Pertiwi (Endonezya), Ponpun Guedpard (Tayland) ve Batsükh Bayarsaikhan (Moğolistan) da All-Star oyunlarında yer aldı.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star2

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star1

Bu senenin oylamasının sonucuna göre V-Star’da en çok oy alan voleybolcu Incheon Heungkuk Life Pink Spiders’de forma giyen ve geçmişte Fenerbahçe Opet forması giymiş efsane smaçör Kim Yeon-koung oldu ve toplam 39.813 oy alarak 2020 yılı sonrasında erkek ve kadın kategorilerinde en çok oyu alan üçüncü kişi oldu. Erkeklerde ise 29.031 oy ile K-Star’dan Suwon KEPCO Vixtorm’da forma terleten Yung-Suk Shin en çok oy alan oyuncu oldu ve 2020-21 sezonundan bu sezona kadar üst üste dört sezon boyunca erkeklerde en çok hayran oyu alan oyuncu seçildi. Maç öncesinde fan oylamasıyla seçilen ve en çok fan oyu alan All-Star oyuncuları için ödül töreni düzenlendi. Shin Young-seok ve Kim Yeon-kyung, All-Star hayran oylamasında en çok oy alan oyuncular arasında birinci sırada yer aldılar.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star6

All Star Maçının Kazananı K-Star

V-Star ve K-Star takımları erkekler ve kadınlar için birer set oynadı. Erkeklerin oynadığı ilk sette Shin Young-seok, takımına 4 sayılık katkıda bulundu ve Shin Young-seok’un takımı K-Star karşılaşmanın ilk setini 21-15 kazandı. Maç sonucunda ise 37-36’lık skor ile 1. ve 2. setin kazananı K-Star oldu.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star4

Erkekler karşılaşmasının ilk setinin ardından Spike Servis Kralı ve Kraliçesi Yarışması ile En İyi Libero Yarışması düzenlendi. Matei ve Silva, Spike Servis Kralı ve Kraliçesi ödüllerini alırken, Ryohei Iga En İyi Libero seçildi.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star5

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star7

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star6

Kadınların oynadığı ikinci sette Kim Yeon-kyung, koç Marcello Abondanza ile dans ederek taraftarları neşelendirdi. Maçın ardından düzenlenen ödül töreninde Tören Ödülünü Shin Young-seok ve Kim Yeon-kyung kazanırken, erkeklerde Shin Young-seok ve kadınlarda Pyo Seung-ju MVP seçildi. Shin Young-seok, Tören Ödülü ve MVP ödülünün yanı sıra, arka arkaya dört sezon boyunca fan oylarında birincilik ödülünü de kazanarak toplamda üç ödül kazanmış oldu.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star8

Ayrıca, bu senenin All-Star oyunlarında Güney Kore’nin voleybol ligi olan V-Lig’in geleceği olacak en iyi altı ilkokul ve altı ortaokul öğrencisi seçildi ve bu öğrencilere burs verildi. Ödül törenine ilkokul ve ortaokul öğrencileri adına Ha Jae-min (Myeonmok İlköğretim Okulu) ve Park Seo-yoon (Jungang Ortaokulu) katıldı.

Güney Kore Voleybol Liginde Düzenlenen V League All Star Maçında Galip K-Star9

Kaynak: N Sports

Daha fazla Avrupa ve Dünya Ligleri haberleri için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir