Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Hee-Jin Kim

Hee-Jin Kim Dünya Şampiyonası Kadrosuna Alınmadı

Ho-Chul ile Cesar Arasında Hee-Jin Kim Anlaşmazlığı

Hee-Jin Kim Cesar Hernandez Gonzalez’in başantrenörlüğünde Kore milli sezonunu iyi açmadı. Kore VNL 2022’yi 12/12 mağlubiyetle tamamlarken, Hee-Jin Kim VNL sırasında diz ağrısından dolayı problem yaşasa da şu anda Kore Kupası hazırlıkları için antrenmanlarına devam ediyor.

Başantrenör Cesar Hernandez ile birlikte Güney Kore Kadın Voleybol Takımı, oyuncu takviyesi nedeniyle problem yaşıyor. Tartışmanın sebebi; Kim Hee-Jin (Hwaseong IBK Altos).

Kore VNL 2022’de (Voleybol Uluslar Ligi) 12/12 mağlubiyetle sonuncu olurken, 1 Ağustos’ta Jincheon Sporcular Köyü’nde yeniden antrenmana başladı. Bu kez olimpiyatlardan sonra en önemli ikinci etkinlik olan Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyorlar. 

Ancak Cesar’ın ısrar ettiği oyuncularla 16 kişilik antrenman henüz başlamadı. Öncelikle ilk 16 kişi listesinde yer alan So-Hwi Kang (GS Caltex Seoul KIXX) ameliyattan yeni çıktı ve bu yüzden antrenman 15 kişi ile başladı.

Aralarından Üç Kişi Daha Ayrıldı

So-Young Lee(Daejeon Korea Ginseng Corp), Ji-Yun Jeong (Suwon Hyundai Hillstate) ve Ho-Young Jung (Daejeon Korea Ginseng Corp) Sporcular Köyünden ayrıldılar ve rehabilitasyona gittiler. Rehabilite ekibi yaptıkları hastane muayenesi sonucunda sakatlıklarının devam ettiğine ve turnuvaya dahil olmamalarına karar verdi. Başantrenör Cesar ise sakatlanan oyuncularla görüşerek fikir alışverişinde bulundu ancak sonuç değişmedi ve devam etmemeleri gerektiğinde karar alındı.Hee-Jin Kim

Cesar Hernandez Kim Hee-Jin’i Kadroya Kabul Etmedi

Daha sonra başantrenör Cesar, kadın milli takımı Sportif Direktörü Ki-Joo Park‘tan ve Başkan Yardımıcısı Han-Joo Eom‘dan bu süreçte dört oyuncu güçlendirmesi istedi. Performans Geliştirme Komitesi ile koordinasyon sürecinde olan Kim Hee-Jin VNL sırasında diz ağrısından dolayı problem yaşamış olması sebebiyle rehabilitesi hâlâ devam ediyor olsa da kulüp takımıyla antrenmanlarına devam ediyordu. Tedavi sürecine rağmen Kim Hee-Jin, sportif direktör tarafından Cesar’a tavsiye edildi ve kulübü Hwaseong IBK Altos’un teknik direktörü Ho-Chul Kim de milli takımda oynaması konusunda başkan yardımcısı ve sportif direktör ile mutabık oldu. Fakat Kore başantrenörü Cesar bu fikri reddetti.

Takımın Dört Eksik Oyuncusu Cesar Tarafından Belirlendi

Sonunda, takımın ek kadrosu Cesar’ın kendisi tarafından seçildi. Kadroya dahil olan isimler; Min-Kyoung Hwang (Suwon Hyundai Hillstate, Seo-Yeun Yoo (GS Caltex Seoul KIXX), Hye-Min Park (Daejeon Korea Ginseng Corp) ve Hye-Jin Ha (Gwangju Pepper Savings Bank AI PEPPERS). 

Cesar, Temmuz ayında profesyonel takım koçlarıyla yaptığı toplantıda, Dünya Şampiyonası’nda işe yarayacağını düşündüğü bir strateji uygulayacağını söyledi. Paralel hücum edebilen köşe oyuncusunun önemini vurguladı.

VNL 2022’ye seçilmeyen So-Young Lee Dünya Şampiyonası’na davet edilmişti ama kadro stratejisinde bir aksilik oldu. Mevcuttaki paralel hücumu kuvvetli smaçörü So-Hwi Kang ameliyattan yeni çıktığı için, So-Young Lee de sakatlığı atlatamadığı ve rehabilitasyona devam etmesi gerektiği için milli takım kadrosunda yer alamadı. Bu yüzden Cesar milli takımın stratejilerini gözden geçirmesi ve B Planı’na hazırlanması gerekiyor.

Hee-Jin Kim Kartı Olası Bir Seçim Gibi Görünüyor

2012 Londra ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nın yarı finallerine katkı sağlayan Hee-Jin Kim, Dünya Şampiyonası elemelerinde duruma göre tekrar milli takım takviye listesine eklenebilme olasılığı var. Derecenin önemli olduğu bir turnuva olduğu için, Hee-Jin Kim’in boyu ve deneyimine ihtiyaç duyulabilir. Hee-Jin Kim, özellikle büyük yarışmalarda oldukça tecrübeli ve Avrupa’lı oyuncularla başa çıkma tekniklerine sahip bir pasör çaprazı. Bu nedenle sık taktik veya belirli zamanlamalarda oyun varyasyonunu değiştirebilir. Ayrıca takım savunmadayken de hücum geliştirebiliyor, bu yüzden bu noktada milli takım için çok önemli bir oyuncu.

Ancak Cesar Hee-Jin Kim’siz bir milli takım kurma kararında, yerine gelecek oyuncunun tecrübesi az ve hücum yelpazesi daha dar olsa bile yeni organizasyonel güçle olumlu bir yol katedebileceklerini düşünüyor.

Bu arada, Min-Kyoung Hwang milli takıma ayın 8’inde katılırken, diğer üçünün ne zaman katılacağı konusunda fikir ayrılıkları var. Bu hafta sonu başlayacak olan Kore Kupası turnuvası öncesinde oyuncu girişi olmayan birçok takım olduğu için, bu durum da ek bir tartışma haline geldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir