Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Hena Kurtagic VNL 2024'ün İlk Haftasını Değerlendirdi24

Hena Kurtagic VNL 2024’ün İlk Haftasını Değerlendirdi

19 yaşındaki Sırp orta oyuncu Hena Kurgatic, Sportal Blic’de Ivana Salapura’nın sorularını yanıtladı. Sırbistan’ın 2024 Milletler Ligi kadrosunda yer alan ve turnuvanın 1. haftasında forma terleten genç oyuncu, VNL 2024’ün ilk haftasını değerlendirdi.

“Rakiplerimizin Sırbistan’ı yenmek gibi özel bir arzusu var.”

Sırbistan VNL 2024’ün ilk haftasını 1 galibiyet, 3 mağlubiyet ile kapattı. Hena Kurtagic ilk haftayla ile ilgili şöyle konuştu:

“Belki turnuvanın sonuçları pek iyi gelmedi ve tam olarak beklediğimiz gibi değildi. Sırbistan’ın konumu itibariyle herkes doğal olarak her zaman kazanmasını bekliyor. Rakiplerimizin ise Sırbistan’ı yenmek gibi özel bir isteği var. Ama yine de tecrübesizliğimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Sırbistan Lig’inden Japonya’ya veya Tayland’a karşı oynamaya geldiğinizde yolunuzu bulmanız çok zor oluyor.

Yurt dışında oynadığım için biraz daha tecrübeliyim, bu yüzden sahada sinirlenmeden, baskı olmadan yolumu bulmam biraz daha kolay oldu. Ama Minja Osmajic ve Vanja Ivanovic için nasıl olduğunu biliyorum… Sırbistan için ilk oynadığımda neredeyse ağlıyordum, bu yüzden zaten beş sayıdan fazla oynadıklarında onlar için nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyorum. Bu hem onlar için hem de hepimiz için harika bir deneyim. Kendimi biraz daha fazla gösterebilmek için ilk kez ilk altıda tutarlı bir şekilde yer alıyorum. Artık ABD’deki 2. haftada ilk haftada olduğundan daha iyi olacağını düşünüyorum.”

Hena Kurtagic VNL 2024'ün İlk Haftasını Değerlendirdi2

“Hücumda tecrübesizim.”

Hena Kurtagić, 19 blokla ilk haftanın en çok blok yapan oyuncusu oldu:

“Kendimi çok eleştiriyorum, her sporcu gibi hiçbir şey benim için yeterince iyi değil. Blok yapmak her zaman hissettiğim ve nasıl yapacağımı bildiğim bir şeydi. Hücuma gelince.. Kafamdaki kaosa inanamazsınız. Kendi kendime şöyle düşünüyorum: ‘Hena, sadece topa vur, bu en basiti, vur topa.’ Hücum konusunda bilgisiz olduğum kadar tecrübesizim de. Yani, Sladjana Mirkovic ile oynamadım, Marija Miljevic ile oynamadım ve her pasör farklı. Benim hızıma uyum sağlamak için de zamana ihtiyaçları var. Hızlı bir orta oyuncu değilim, zamana ihtiyacım var.”

Hena Kurtagic VNL 2024'ün İlk Haftasını Değerlendirdi3

“Giovanni beni sakinleştiriyor.”

Kurtagić, 2023 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan kadroda yer aldı ve geçen yaz Giovanni Guidetti ile çalışma şansı buldu:

“Geçen sezondan bu yana hem oyuncu hem de bir insan olarak mentalitem biraz değişti. Şimdi bir hata yaptığımda kendime kızıyorum, biraz agresif tepki veriyorum, bu aslında övgüye değer bir şey değil ama bu benim karakterim, antrenman yapmayı seviyorum, en iyisi olmak istiyorum, yani çabalıyorum. Sonra bir şeyi yapamadığımda kendime çok kızıyorum ve Giovanni beni sakinleştiriyor: ‘Hiçbir şey bir gecede olmaz, bunun için her zaman çalışmak zorundasın. Hiçbir orta oyuncu bir gecede en iyisi olmadı.’ Yani yüzden sadece zamana ihtiyacım var, Giovanni benimle çalışıyor, ne zaman çalışmak için kalmasını istesem hiçbir sorun olmuyor. Sadece tecrübe kazanmak ve çalışmak istiyorum. Ve umarım bir gün ben de as kadroda kendimi gösterebilirim.”

Milletler Ligi ile oyuncular Olimpiyatlarda da oynama şansı bulmak için mücadele ediyor:

“Buradaki tüm oyuncuların ana motivasyonunun bu olduğunu düşünüyorum. Zaten Olimpiyat Oyunları için orada antrenman yapan (Tijana Boskovic, Maja Ognjenovic, Maja Aleksić, Jovana Stevanovic, Mina Popovic, Bianka Busha) yedi oyuncumuz var, onlar zaten Olimpiyat kadrosundalar. Ama geri kalan 7-10 kişi hazırlıklar için mücadele edecek, en azından onların yanında hazırlanmak için mücadele edecek. Şu andaki hedefimiz bu; Olimpiyat Oyunları’na değil, önce Kopaonik’e gidiyoruz. Böyle oyuncularla antrenman yapmak bizim için çok şey ifade ediyor, Tijana Bošković’i veya başka birini blokladığımda benim için çok farklı oluyor. O zaman oyunumun seviyesi de yükseliyor.”

Hena Kurtagic VNL 2024'ün İlk Haftasını Değerlendirdi1

Kaynak: Sportal Blic, Ivana Salapura

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir