Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
İsveç, 30 Yılı Aşkın Bir Sürenin Ardından Avrupa Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak24

İsveç, 30 Yılı Aşkın Bir Sürenin Ardından Avrupa Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapacak

İsveç, otuz yılı aşkın bir sürenin ardından büyük bir kıtasal voleybol organizasyonuna ev sahipliği yapmak üzere geri dönüyor. İskandinav ülkesi ve daha spesifik olarak Göteborg şehri, spor profilinin benzeri görülmemiş seviyelere yükselmesini sağlamak adına 2026 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın Grup Etabı’nda yarışacak olan altı takımı ağırlayacak. Avrupa Şampiyonası maçları İsveç’in ikinci en büyük şehri olan Göteborg’da bulunan ikonikleşmiş ve son derece modern Scandinavium’da gerçekleşecek.

İsveç, 30 Yılı Aşkın Bir Sürenin Ardından Avrupa Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak1
Joakim Bengtsson, Robert Boman, Göteborg & Co.

Avrupa’nın en önemli milli takımlar karşılaşmasının İsveç’te düzenlendiği son ve tek tarih, 1989 yılında Stockholm de Örebro’da düzenlenen erkekler turnuvasıydı. Bu turnuvada İtalya, Stockholm’de bulunan Globe Arena’da İsveç’in ev sahibi kahramanlarını geride bırakarak tarihte ilk kez Avrupa Şampiyonu olmuştu.

İsveç Milli Takımı’nın ve özellikle de 2022’de CEV Yılın Kadın Oyuncusu ödülüne layık görülen yıldız oyuncuları Isabelle Haak’ın elde ettiği başarı, İskandinav ülkesinde sporun yeniden canlanmasına kesinlikle yardımcı oldu ve hem medyanın hem de taraftarların büyük ilgisini çekti. Şu anda İtalya Ulusal Ligi’nde Imoco Conegliano’da forma giyen Haak’ın, İsveç Milli Takımı’nın 1983’ten bu yana ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale ulaşıp turnuvayı 8. sırada tamamlayarak 2021’de elde ettiği tarihi başarıda oldukça büyük bir payı var.

İsveç, 30 Yılı Aşkın Bir Sürenin Ardından Avrupa Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak2

CEV Başkanı Aleksandar Boricic, “İsveç Voleybol Federasyonu’nun son birkaç yılda kaydettiği muazzam ilerlemeye tanık oluyoruz ve hem saha içinde hem de saha dışında sürekli olarak çıtayı yükseltme ve daha yüksek performans seviyelerine ulaşma çabalarından gerçekten etkilendik. Bu nedenle, İsveç’teki dostlarımız ve meslektaşlarımızın 2026 yılında kadın milli takımları için bu çok önemli organizasyona ev sahipliği yapmalarından ve böylece voleybol tarihine geçen 1989 Erkekler Avrupa Şampiyonası’ndan bu yana ilk kez bu çapta bir organizasyonu İsveç’e getirmelerinden mutluluk ve minnet duyuyoruz.” diyerek İsveç’in 2026 Avrupa Şampiyonası’ndaki ev sahipliğinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.

İsveç, 30 Yılı Aşkın Bir Sürenin Ardından Avrupa Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir