Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Marina Markova:

Marina Markova: “Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum.”

Marina Markova, NTV Spor ekranlarında yayınlanan Hayatım Spor adlı programın konuğu oldu. Sultanlar Ligi’nde Muratpaşa Belediyesi Sigorta Shop forması giyen ve yakın zamanda İtalyan Ligi’nde mücadele eden Igor Gorgonzola Novara’ya transfer edildiği öğrenilen Rus smaçör, NTV Spor’un sorularını yanıtladı. Geleceğe dair hedefleri hakkında açıklamalar yapan Marina Markova, “Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum.” dedi. 

“Takım olarak ritmimizi bulduk.”

Marina, bu sezonun başından beri Muratpaşa Belediye Sigorta Shop’tasın. Bence takımına ve Türkiye Ligi’ne alıştın. Peki takımın, çevren ve Antalya’dan bahseder misin?

“Antalya çok güzel bir şehir. Pek çok şey sunuyor. Sadece birkaç ilçesini gördüm ama Antalya’nın neden popüler bir turist şehri olduğunu anlıyorum. Havası sıcak, güzel plajları var, Kaleiçi ve Lara gibi çok güzel tarihi yerleri var. Takım olarak kendi ritmimizi bulduk. Bunu geliştirmeye ve istikrarlı hale getirmeye çalışıyoruz. Ama burada keyfim yerinde.”

Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum."3

Sezona harika bir başlangıç yaptın ve voleybol taraftarları sana “wonderkid” demeye başladı. Bu lakabın ve ligin geneli hakkında ne düşünüyorsun?

“İnsanların beni harika bir oyuncu olarak görmesine hatta ‘wonderkid’ demesine çok sevindim. Fakat kendimi ‘wonderkid’ olarak görmüyorum. Profesyonel bir sporcu olarak profesyonel ligde ilk yılım olsa da. Bu hafta 23 yaşıma gireceğim. Benim yaşımda ya da benden daha genç ve daha tanınmış birçok oyuncu var. Bu yüzden onlara yetişmem gerektiğini hissediyorum. Fakat insanlar böyle gördüğü için minnettarım. ‘Wonderkid’ lakabı bir iltifat. Çocuk olmasam da güzel bir şey. Yine de mutluyum ve bundan memnunum.”

“Her şey deneyime bağlı.”

Profesyonel kariyerinin başlangıcından bu yana smaçör ve pasör çaprazı olarak çok başarılı oldun. Bu değişiklik ve esneklikleri nasıl karşılıyorsun?

“Burada smaçör olarak oynuyorum fakat daha önce Kolej Ligi’nde pasör çaprazı ve orta oyuncu olarak oynadım. Bu yüzden geçmişimdeki bu tür değişimler esneklik konusunda daha hazırlıklı olmama yardımcı oldu. Oyunda bile ilk veya ikinci setten sonra koç, pasör çaprazı olarak oynamamı söylerse bunu yapabilirim. Çünkü diğer pozisyonda da oynama deneyimlerim oldu. Fakat her şey deneyime bağlı, bunun en önemli şey olduğunu söyleyebilirim. Tekniklere çok bağlı değil, elbette o da var ancak deneyim kazandıkça bu teknikler fazla çaba harcamadan kendini geliştirebilirler.”

Rusya’dan ABD’ye ve şimdi de Türkiye’ye geldin. Tüm bu farklı kimlik ve kültürlere kendini nasıl adapte ediyorsun?

“Bence bu da voleyboldaki pozisyonlar gibi. Elbette benim için en zoru üniversite için 17 yaşında ABD’ye gitmekti. Ve bundan önce İngilizce konuşulan başka bir ülkede bulunmamıştım. Doğu Avrupa’daki diğer ülkelerde bulunmuştum fakat sadece birkaç günlüğüne. Dili çok kullanmama gerek olmuyordu çünkü grup olarak gidiyorduk. Fakat oraya gidip konuşmak ve sürekli farklı bir dilin konuşulduğu ortamda olmak yorucuydu. Fakat daha önce de dediğim gibi, bu da pozisyon değiştirmek gibi. Her şey deneyimde bitiyor. Ve artık nereye gidersem gideyim çok fazla sorun yaşamayacağımı hissediyorum. Çünkü ilk seferinde en zorunu atlattım. Ama farklı ülkelere giden insanlara tavsiyelerimden birinin açık fikirli olmak olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yeniliklere açık olmayan insanlar bir yere yerleşmekte ve orada kendilerini güvende hissetmekte zorlanıyorlar. Fakat heves ve açık fikirliliğin en önemli şey olduğunu söyleyebilirim.”

Daha önce Tijana Boskovic’in idollerinden biri olduğunu söyledin. Bildiğin gibi uzun yıllardır Türkiye’de oynuyor. Türkiye’de onun kadar sıra dışı bir kariyere sahip olmak ister miydin?

“Tabii ki evet. Boskovic’e benzer bir kariyere sahip olmak harika bir şey. Şu anda voleybolda dünyanın en meşhur kadınlarından biri. Ve elbette ben de öyle bir kariyerimin olmasını isterim. Ayrıca Türkiye’de daha uzun süre oynamak isterim, ama aynı zamanda farklı ülke ve liglerde deneyim kazanmak isterim. Çünkü bu aynı zamanda oyuncuların deneyim kazanmalarına ve kendi oyunlarını tarzlarını geliştirmelerine yardımcı oluyor.”

Boskovic’le tanışma fırsatın oldu mu?

“Sadece maçta. Sadece filenin karşısında. Bir keresinde kesinlikle beni blokta alt etti ve bugün bile hala bunu hatırlıyorum. Fakat onunla yüz yüze sadece filenin karşısında bir araya geldik.”

“Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum.”

Ligin sonuna yaklaşıyoruz. Performansını nasıl özetlersin ve gelecek hedeflerin neler? 

“Profesyonel dünyaya ve Türkiye Ligi’ne bu kadar güçlü bir giriş yapacağımı kesinlikle beklemiyordum. Şu ana kadar harika bir iş çıkardığımı düşünüyorum. Bu yüzden şu anda geleceğe yönelik hedeflerim elimden geldiğince ilerlemeye devam etmek. Ve bunun bir tesadüf olmadığını kanıtlamak istiyorum. İlk yılım olduğu için ve yeni olduğum için böyle olduğunu düşünebilirler. Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum.”

Kendimi güvenilir bir oyuncu olarak kanıtlamak istiyorum."2

Röportajı izlemek için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir