Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Meliha İsmailoğlu Diken Voleybol Hikayesini Anlattı

Meliha İsmailoğlu Diken Voleybol Hikayesini Anlattı

Bosna Hersek doğumlu Meliha İsmailoğlu Diken aynı zamanda Türk vatandaşı ve Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nda rol oynamaktadır. 2023 Milli Takımlar Sezonu’nda da Geniş Kadroda ismi bulunan milli yıldız smaçör; STAV adlı sitede yayınlanan röportajında voleybola başlama hikayesini ve Filenin Sultanları sürecini anlattı. Aynı zamanda, Türkiye macerasının hikayesini de en başından öğreneceğiniz röportajın detayları şöyle;

Meliha İsmailoğlu Diken: ”Türkiye bana hayal bile edemeyeceğim fırsatlar verdi.”

”Yıllardır İstanbul’da yaşayan ve Türk Milli Takımı’nda forma giyen Meliha, son Avrupa Şampiyonası’nda forma giymese de elde ettiği tarihi başarıdan dolayı takım arkadaşlarının ve tüm milletin büyük sevincini paylaşıyor. Kendisi aynı zamanda, oyuncuların biraz daha iyi çalışma koşullarına sahip olsaydı daha iyi sonuçlar elde edeceğine inandığı Bosna kadın voleybol takımının sonuçlarını da sabırsızlıkla bekliyor.

Voleybol Türkiye’de popülerliği giderek artan bir spordur ve ülkenin kadın milli takımı yakın zamanda ilk kez Avrupa şampiyonu olmuştur. Sırbistan ile oynanan büyük ve belirsiz maçın finalinde Türk kadınları oyun ve mücadelelerinden memnun kalırken, Brüksel’de oynanan maç gerçek bir spor ziyafetine sahne oldu.” Alma ARNAUTOVIĆ – STAV

“Türk Milli Takımını izleyen herkes sahadaki büyük pozitif enerjiyi ve oyuncuların bu spora olan sevgisini hissedebiliyordu. Başarıya katkı sağlayan tüm teknik yeteneklerin yanı sıra spor sevgisi ve takım içindeki ortak uyumdur. Bu uyumu uzun süre inşa ettik ve başarıya ulaşmak için geliştirmemiz gereken şeyler üzerinde sabırla çalıştık. Hele futbol dışındaki sporlara, özellikle de kadınların katıldığı sporlara daha önce pek önem verilmeyen bir ülkede. Bu tarihi başarı çok önemli ve tüm kadınlara güçlü bir mesaj taşıyor. Yıllardır onların sesi olmaya ve tüm kadınların istedikleri zaman neler başarabileceklerine örnek olmaya çalışıyoruz” diyor Stav Gradačanka’ya verdiği röportajda Türkiye’de profesyonel olarak voleybol oynayan Meliha İsmailoğlu Diken. (Gradaçaç, Bosna-Hersek’in Bosna-Hersek Federasyonu’nda Tuzla Kantonu’na bağlı bir belediyedir.)

”Yıllardır İstanbul’da yaşayan ve Türkiye Milli Takımı’nda forma giyen Diken, son Avrupa Şampiyonası’nda forma giymese de takım arkadaşlarının ve tüm milletin büyük sevincini paylaşıyor. Bu voleybolcu, sekiz yaşında bir kız çocuğu olarak başladığı futbol serüvenini okuyucularımıza anlattı.” Alma ARNAUTOVIĆ – STAV

On altı yaşıma kadar Kula’da oynadım. Boyum nedeniyle on beş yaşıma kadar orta oyuncu olarak oynadım. Daha sonra A takım antrenörü bana smaçör olarak çok daha başarılı olabileceğimi söyledi. Ailem her zaman başarılarımla gurur duyuyordu, yetenekli olduğuma ve profesyonel olarak da başarıya ulaşabileceğime inanıyorlardı.

Meliha İsmailoğlu Diken: ”Ankara merkezli İlbank’ı duyduk.”

Ancak babam, ülkemizin içinde bulunduğu durum ve koşullar nedeniyle daha fazlasını başaramayacağımın farkındaydı. O zamanlar birkaç oyuncuyu denemeye davet eden Ankara merkezli İlbank’ı duyduk. Onlarla temasa geçtik ve antrenmana gelmemle ilgilenip ilgilenmeyeceklerini sorduk. Çok sevindiler ve beni görmek için sabırsızlandıklarını söylediler.

Onlarla birkaç gün antrenman yaptım ve sadece bir yıldır oynadığım pozisyonda kendimi mümkün olduğu kadar iyi göstermeye çalıştım. Eve dönüp onlardan bir geri dönüş yapmalarını bekleyecektik ama onlar ayrıldığımız gün hemen benim gelecek sezon kulüplerine katılmamı istediklerini açıkladılar.

Meliha İsmailoğlu Diken: ”Türk vatandaşlığı almam için de öneride bulundular.”

Türk vatandaşlığı almam için de öneride bulundular. Bizim için her şey ani oldu ama iki hafta sonra eve döndüğümüzde babama bunun eşsiz bir fırsat olduğunu düşündüğümü ve gitmek istediğimi söyledim.

Ayrılma günü çok zordu. Hayatlarımızın asla eskisi gibi olmayacağının farkına vararak tüm dostlarımıza ve ailemize veda ediyoruz. Annem ve babam benimle seyahat etti, babam iki hafta, annem ise bir ay kaldı. Bizi yeni mobilyalı üç odalı bir daireyle karşıladılar. Daire, antrenman yaptığım spor salonuna üç dakika uzaklıktaydı.

Bir sözleşme imzaladım, harçlık aldım, günlük bedava yemek aldım, Türkçe kursuna kaydoldum, ikamet ve vatandaşlık başvurusunda bulundum ve Eylül ayında başlayan bir okula kaydoldum. Her şey profesyonel ve kaliteli görünüyordu ve her alanda Gradačac’takinden çok daha iyi şartlara sahiptim.

Meliha İsmailoğlu Diken: ”Vatandaşlığımı 18 yaşımdan sonra aldım.”

Vatandaşlığımı 18 yaşımdan sonra aldım, dolayısıyla Türk milli takımında genç kategorilerde oynamadım. Daha da ilerlemek için yaz aylarında herkesin milli takımda olduğu turnuva zamanlarında plaj voleybolu oynadım. Orada kum antrenmanlarında büyük ilerleme kaydettim ve milli takımda da forma giydim.

Meliha İsmailoğlu Diken: ”A Milli Takım’a davet edildim.”

Daha sonra çok başarılı bir sezon oynayarak Fenerbahçe ile sözleşme imzaladım ve A Milli Takım’a davet edildim. O zamanlar henüz yirmi yaşındaydım. Bu kariyerimde büyük bir dönüm noktasıydı.

Meliha İsmailoğlu Diken: ”Çok fazla deneyim kazandım.”

3 yıl Fenerbahçe’de, 2 yıl Eczacıbaşı’da oynadım. 2 yıl Vakıfbank’taydım ve şimdi yine Fenerbahçe’de 3. yılımdayım. Toplamda altı yıl oldu. Türkiye’nin en büyük üç kulübünde, dünyanın en iyi voleybolcularıyla forma giymeyi, on yıl milli takımda kalmayı başardım. Çok fazla deneyim kazandım. Pek çok başarı ve kazanılan altın madalyalar oldu ama elbette başarısızlıklar da oldu. Sonuçta hafızada sadece en güzel anılar kalır.

Meliha İsmailoğlu Diken

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir