Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
featured

Paola Egonu: ”Yaşayarak Gücü Keşfedersiniz”

Paola Egonu Donna Moderna Röportajı

VakıfBank’ın yıldızı Paola Egonu Donna Moderna’ya konuştu. VakıfBank, İtalya, Türkiye ve kariyeriyle ilgili soruları cevapladı.

Derin bir nefes alan Paola Egonu: “Yalnızca yaşayarak gücü keşfedersin” der. İtalyan milli voleybol takımının yıldızı ve insan hakları aktivisti Paola Egonu, doğru kelimeleri bulmak için kendine zaman vererek böyle başlıyor. Röportaj boyunca üzerinde düşündüğü şeyleri konuşacağı için bunu bir şekilde yapmaya devam edecek. Çünkü her şeyin iyi ifade edilmesi gerekiyor ve bazen empati yapmanın kolay olmadığı şeylere değinebilir. ‘Kendinizi yönetmeyi, dışarıda ve her şeyden önce içinizde olanları kontrol etmeyi başardığınızda güçlüsünüz.’ Uzun zamanımı aldı.

Paola Egonu x Donna moderna News

Dm: Güç nedir?
Paola Egonu: Başınızın belada olduğunda, kötü şeyler yaşarken iyi şeylerin de olduğunun farkına vardığınızda ve onları kaybetmekten korktuğunuzda veya tüm çabalarınıza rağmen beklediğiniz gibi gitmediğinde yani tüm bu olanları kabul etmek. Güçlü olmayı öğreniyorsun…

Dm: Güçlü olmayı kimden öğrendin?
Paola Egonu: Ailemden. Özellikle 20 yaşında Nijerya’dan ayrılıp dil ​​bilmeden ve teyzesinden başka bağı olmadan kardeşlerine, anne babasına daha iyi bir hayat vermek için İtalya’ya gelen annemden.

Dm: Güçlü kadınlar korkutur. Sana da oluyor mu?
Egonu: Kesinlikle. Büyük hedefleriniz olduğunda, olmak istediğiniz kişi olma cesaretine sahip olmalısınız ve bu cesaret bir engel görevi görür. Bu engeli aşana kadar kırılganlıklar ve acılar yaşanır, fedakarlıklar yapmak zorunda kalınır. Çoğu kişi benim parlak bir hayatım olduğunu görür, görünüşte güzel ve kolay yaşamı olan bir kişinin neden kendini belirli şeyler hakkında konuşurken, “acı çekilen şeylerin” aktivisti olarak bulduğunu anlamıyorlar.

Dm: Neden aktivistsin?
Egonu: Çünkü ben çocukken böyle biri olsaydı, bu bana hayallerimle aramda duran tüm küçük zorlukların üstesinden gelme cesaretini verirdi.

Dm: İstediğin yere ulaşmak ne kadar zordu?
Egonu: Kendi üzerimde çok uzun bir çalışma gerektirdi. Muhtemelen cam tavanı kıran birçok kadınla aynı durum. Daha sonra başarılı olmaya başladığınızda artık kırılganlığı ortadan kaldırmanız gerekiyor ama savunmasız olmaya hakkım var. Ağlamak en büyük özgürlüktür.

Dm: Başarının ölçüsü nedir?
Egonu: İşinizi iyi yaptığınızı biliyorsanız ve başkalarının saygısını kazanmışsanız sporda zafer kazanmışsınızdır… Ama sadece o değil. Bir ay önce bir binanın temizlikçisi bana “Haklarımızı savunuyorsun” dediğinde, şöyle düşündüm: evet, bu başarıdır.

Dm: İtalya’da ırkçılık ne düzeyde?
Egonu: Bu gerçekten nereden baktığınıza bağlı. Milano’da okula gittiğimde, sınıfımda çok az İtalyan çocuk vardı. Büyüdüğüm ülke olan Veneto’da entegrasyon daha zordu. İşler yavaş yavaş iyiye gidiyor, ancak dışarıda bir sürü ırkçı var.

Dm: Sanremo sahnesinde şunları söyledin: ”Kendime dair yanlış bir bakış açım yüzünden kendimi cezalandırdım.”
Egonu: Ne zaman kendimi acıdan korumak istesem duygularımı bastırdığımdan bahsediyordum. Zaaflarım beni incitmek isteyenler için kolay bir hedef haline geliyor, her seferinde kendimi ifşa ettiğim için biraz utanç duyuyorum. Ben de bastırıyorum ve kendime bir kötülük yapıyorum.

Dm: Takım arkadaşlarınla rekabet mi yoksa kardeşlik mi daha fazla?
Egonu: Kardeşlik. Size benzeyenlerle uyumu daha kolay hissetseniz bile. İnsanları rasyonel ve duygusal olarak ikiye ayırırım ve ben ikincisi arasındayım. Geceleri benim gibi kimlerin uyumakta zorlandığını daha iyi anlıyorum .

Dm: Bu sene Türkiye’de VakıfBank’ta forma giyiyorsun. Sadece para için sözleşme imzaladığını söyleyenler var.

Paola Egonu: ”Birçok şeyden vazgeçmek zorunda kaldığımız dönemler oldu.”

Konu sadece para olsa hiçbir hedefim için savaşamazdım. Bununla birlikte, bu mesleği seçmemin ana nedeni aileme yardım etmekti. Uzun sıkıntılı anlar yaşadık, bunu söylemekten utanmıyorum, birçok şeyden vazgeçmek zorunda kaldığımız dönemler oldu ve şimdi aileme o şeyleri vermek, zorlukların üstesinden gelmemi sağlayan bir bahar yaşıyoruz. Kardeşlerimi şımartmak beni iyi hissettiriyor.

Dm: Eksikliğini hissettiğin bir hak var mı?
Egonu: Kadın sporcuların anne olabilmesi halâ tartışılmaya devam ediyor. Çoğu sporcu başaramama korkusuyla bunu erteledi. Erkekler ise bundan muaf. Her şeye sahip olabilirler: Çocuklar ve kariyer.

Dm: Şimdi bile bir çocuk istiyor musun?
Egonu: Çok çok fazla! Bunları daha olgunken yapmanın avantajları var ama gençken zevk almak isterim. Ertelemekten ve artık doğru zamanı bulamamaktan korkuyorum ve arada sırada bunun kariyerim için de iyi olacağını düşünüyorum.

Dm: Şöhret aşka yardım mı eder yoksa engel mi olur?
Egonu: Birlikte olduğun kişiye bağlı. Ortak bir hedef ve ona ulaşma hırsı varsa, birinin diğerinden daha başarılı olması sorun değil. Kendimizin en iyi versiyonu olmamıza yardımcı olur.

Dm: Böyle biri hiç oldu mu?
Egonu: Hâlâ onun üzerinde çalışıyorum ve aslında yine bekarım. Ama sonunda ciddi bir ilişki istediğimi anladım.

Dm: Türkiye’de deprem oldu ve maçlar durdu. O günlerde neler düşündün?
Paola Egonu: Hayatın anda olduğunu ve yarının ne getireceğini bilmediğimiz için hayatın bir gramını bile boşa harcayamayacağımızı düşünmeye başladım.

Dm: İtalya’yı özlüyor musun?
Paola Egonu: Çok. İyisiyle kötüsüyle orası benim evim ve er ya da geç geri döneceğim.
Paola Egonu 1 Paola Egonu 2 Paola Egonu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir