Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Rakamlarla FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

Rakamlarla FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

Geçmişten Günümüze FIVB Dünya Şampiyonası

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası, voleybolda olimpiyatlardan sonra en önemli turnuvadır. Uluslararası Voleybol Federasyonu tarafından 1952 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan turnuvanın ilk şampiyonası Sovyetler Birliği’nde yapıldı. FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası ise 23 Eylül – 15 Ekim 2022’de Hollanda ve Polonya ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Peki Rakamlarla Kadınlar Dünya Şampiyonası neler ifade ediyor?

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

204

Sadece dört DŞ Altın Madalya maçı beş set sürdü ve final turunda en yüksek 204 sayı kaydedildi.

100

2022’de toplam 100 maç oynanacak, Kırkı Polonya’da, altmışı Hollanda’da.

70

Bu yıl FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın 70. yıldönümü.

24

Katılım rekoru 23 den 24’e 2002 Almanya’da çıktı ve o günden sonra değişmedi.

17

2022’de yarışan dört takımın 17. turnuvası olacak. Brezilya, Almanya, Japonya ve Amerika 16/18 katılım gerçekleştirdi.

16

Yirmi dört takım altışarlı dört gruba ayrılacak. Her grubun ilk dördü ikinci grupta on altı kişilik aşamada yarışacaklar.

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

14

Toplamda on dört ülke FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda madalyası kazandı. Bunlar; Brezilya, Çin, Çekoslovakya, İtalya, Japonya, K.Kore, Peru, Polonya, Romanya, Rusya Sovyetler Birliği, Sırbistan – Karadağ, G.Kore, Amerika.

11

DŞ önceden 11 farklı ülke ev sahipliği yaptı. Brezilya, Bulgaristan, Çin, Çekoslovakya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Peru ve Sovyetler birliği. 2022’de on üçüncü ve on dördüncü ülkeler ise Hollanda ve Polonya olacak.

1990 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın Finali

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

7

Sadece 7 ülke altın madalyanın sahibi oldu. Kronolojik sıra ile; Sovyetler Birliği (beşi SB, ikisi Rusya olarak), Japonya (üç), Küba (üç), Çin(iki), İtalya, Amerika ve Sırbistan’ın birer şampiyonlukları var.

6

Tarihte ilk kez, FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’na birden fazla ülke ev sahipliği yapacak. Turnuvanın maçları toplam altı şehirde oynanacak. Hollanda’da Apeldoorn (5 maç), Arnhem (39) ve Rotterdam (16). Polonya’da Gdansk (12), Gliwice (3) ve Lodz (25).

FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası

4

1967 Dünya Şampiyonası sadece dört katılımcı takımla yapıldı. Başlangıçta, 1966’da Lima’da gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak Peru’nun organizatör olarak çekilmesinden sonra, Japonya etkinliğe ev sahipliği yapma sorumluluğunu üstlenene kadar ertelendi. Ancak, uluslararası siyasi gerilimler nedeniyle komünist ülkeler katılmadı, bu nedenle Ocak 1967’de Japonya ev sahipliğinde Peru, Güney Kore ve ABD katıldı.

FIVB Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası
1967 Dünya Şampiyonu Japonya

1

Bu yılki Dünya Şampiyonası’nda sadece bir takım ilk kez yer alacak. 2021 Güney Amerika Şampiyonası ikincisi Kolombiya, yarışmaya yeni katılan tek takım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir