Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Sheilla Castro Kariyere Veda

Sheilla Castro Kariyerine Veda Etti

Voleybolda 25 Yıl… Sheilla Castro Emekli Oldu

Sheilla Castro Brezilya voleybolu için oldukça önemli isimlerden biriydi. 25 yıllık voleybol serüvenini dün gece yapılan bir gösteri maçıyla sonlandırarak vedasını gerçekleştirdi. Bu değerli ve oldukça uzun kariyerin tüm detaylarını hazırlayarak biz de Sheilla Castro’ya olan vedamızı sunuyoruz.

Sheilla Castro Voleybol Kariyeri

Sheilla Castro 1 Temmuz 1983’te Brezilya’nın Belo Horizonte şehrinde doğdu. Voleybola 1997 yılında Mackenzie EC’de başladı. 16-17 yaşlarında kariyerini sahalarında sonlandırdığı yine Brezilya kulübü Minas’ın kapılarından ilk adımını attı. 2004/2005 sezonunda ise yurtdışı deneyimleyebilmek için İtalya’ya, Pesaro Volley’e transfer oldu. Milli sezonda 2005’te World Grand Prix’te Altın madalya ve World Grand Champions Cup’ta Altın madalya ile birlikte turnuvanın En Skorer ve En Değerli Oyuncusu seçildi. 2006’da World Grand Prix’te Altın madalya ile birlikte En Değerli Oyuncu seçildi ve Dünya Şampiyonası’nda Gümüş madalya kazandı. 2006/07 sezonunda İtalya liginde En Skorer ve En değerli Oyuncu seçildi, 2007 South American Championship’de En İyi Hücum Eden oyuncu seçildi. İtalya Pesaro Volley’de 2007/08 sezonuna kadar kaldı. 2007’de Dünya Kupası’nda Gümüş madalya kazandı.

Pesaro Volley’de son senesinde CEV Kupası Şampiyonluğu elde etti. 2008’de ülkesine dönüp Sao Caetano kulübüyle anlaştı. Sezonun En Skorer ve En İyi Hücum Eden Oyuncusu seçildi. 2008’in Milli Sezonunu ise kariyerinin zirve yaptığı bir dönemdi; World Grand Prix ve 2008 Pekin Olimpiyatlarında Altın madalya kazandı. 2009’da World Grand Prix Altın madalya kazanırken turnuvanın da En Değerli Oyuncusu oldu ve yine 2009’da World Grand Champions Cup’ta Gümüş madalya kazandı. 2009/10 sezonunda lig sezonunun En İyi Servis Atan ve En İyi Hücum Eden Oyuncusu seçildi. Sheilla Castro 2010’da ise Unilever Volei (Sesc-RJ) kulübüyle anlaşıp; Fabi, Carol Gattaz, Valeskinha, Mari, Dani Lins gibi önemli isimlerle birlikte forma terletti. 2010/11 sezonunda ise bireysel ödülleri oldukça fazlaydı, sezonun; En İyi Servis Atan, En Değerli, En İyi Hücum Eden, En Skorer Oyuncusu olmayı başardı ve dört ödülün birden sahibi oldu.

2011’de ise Pan American Cup ve South American Championship’te En Değerli Oyuncu seçildi. 2011/12 Unilever Volei takımında En İyi Hücum Eden ve En İyi Servis Atan oyuncu olmayı başardı. 2011/12 South American Club Championship’te En Değerli Oyuncu seçildi. 2012 Londra Olimpiyatları’nı ikinci kez kazandı ve Altın madalyasını rüya takıma da girerek En İyi Servis Atan Oyuncu ödülünü de alarak taçlandırdı. 2012/13 sezonunda Osasco ile anlaştı ardından Club World Championship’te En Skorer ve En Değerli Oyuncu olmayı başardı. 2013 South American Championship’te, 2014’te de World Grand Prix’te En İyi Pasör Çaprazı seçildi.

Yine 2014 World Championships’te En İyi Servis Atan, En İyi Hücum Eden Oyuncu ve En İyi Pasör Çaprazı seçildi. 2014/15 sezonunda ikinci kez yurtdışı deneyimini Türkiye’nin en önemli kulüplerinden olan VakıfBank‘a transfer oldu. 2016’da World Grand Prix’te En İyi Smaçör ödülünü aldı. VakıfBank ile bir sezon geçirdikten sonra 2016/17 sezonunda kariyerine ara verdi. 2019/20 sezonunda Minas ile anlaşıp bir sezon oynadıktan sonra da antrenör kadrosunda yer almaya devam etti.Sheilla Castro

Sheilla Castro Kariyerini Sahalarda Sonlandırdı

Olimpiyat madalyası aldığı şehirlerin adından oluşan Pekin ve Londra adında iki takım kuruldu, 19.08.2022 gecesi voleybol severlere eğlenceli olduğu kadar, hüzünlü anlar yaşatan organizasyon; ”Sheilla Set Final” adında düzenlendi. Takım kaptanları Fofao ve Fabi Claudino olan oyuncu listesi: Pasörler: Fofao (52), William, Macris, Carolina Albuquerque, Mauricio Camargo / Smaçörler: Fe Garay, Gabi Guimaraes, Pri Daroit, Natalia Zilio, Fe Garay, Nyeme, Regiane Bidias e Helena Duarte / Pasör Çaprazları: Sheilla Castro, Lorenne, Kisy, Leandro Vissotto / Orta Oyuncular: Fabi Claudino, Thaisa, Carol Gattaz, Walewska, Juciely / Liberolar: Fabizinha, Serginho Escadinha, Leia / Antrenörler: Ze Roberto, Paulo Coco, Zezinho, Fabio, RobertinhaSheilla CastroBelo Horizonte’deki Minas Tenis Clube Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyon 25 yıllık madalya ve ödüllerle dolu kariyerinin onuruna yakışan bir veda oldu. Hem sahadakiler, hem tribündekiler, hem de ekran karşısındakiler oldukça hüzünlendi ve eğlendi.

Sheilla Castro: ”Mutluluk ve kalp dolusu teşekkür ile dolup taşıyorum.”

Maç boyunca oyuncularla röportaj yapıldı ve Sheilla ”Bu partiye gelen herkese minnettarım. Herkese, hayranlara, basına teşekkür etmeliyim. Ağlamamak için kendimi tuttum ama bu anın geleceğini biliyordum. Bu organizasyondan dolayı çok mutlu ve minnettarım. Çok duygusalım.” diyerek hislerini aktardı. Sheilla’ya kariyerinde eksikliğini hissettiği bir şey olup olmadığı soruldu ”Önümüzdeki Dünya Şampiyonası (gülüyor). Hayır, katıldığım tüm şampiyonalarda her zaman elimden gelenin en iyisini vermeye çalıştım. Olan her şey benim için en iyisiydi. Dünya Şampiyonası’nı kaçırdım diye şaka yaptım ama Osasco ile ve gençlikte Dünya şampiyonuydum.”

Sahada toplamda 36 olimpiyat madalyası vardı, adeta yıldızlar geçidi gibi olan mücadele; 25 sayılık 3 set oynanan hazırlık maçı usulüyle voleybol severlere oldukça keyifli ve eğlenceli anlar izlettirdi. Pekin Takımı 2-1 Londra Takımı’nı (25-21, 22-25, 26-24) mağlup etti. YouTube’da izlemek için tıklayınız.

Maçtan önce Sheilla Castro için bir sürü kutlama yapıldı. Özel plaketlerin teslimi, çerçeveli Minas Tenis forması gibi çeşitli hediye, plaket ve çiçekler verildi. Sahada büyük annesi başta olmak üzere arkadaş ve aileden çokça sevgi kucaklaşmaları oldu. Maçtan önce Sheilla Castro bu anlarda oldukça duygulandı.Sheilla Castro

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir