Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Türkiye Brezilya

VNL 2022 Türkiye Brezilya Maç Yorumu

VNL 2022 İlk Hafta Filenin Sultanları

Türkiye Brezilya maçına değinmeden önce ilk ayağı Ankara’da düzenlenen VNL 2022’de Filenin Sultanları’na bi göz atalım. 4 maçta 3 galibiyetle ilk haftayı kapatmıştı. İtalya, Çin, Bulgaristan ve Belçika ile karşılaşan Milli Takımımız sadece Çin’e 3-1 mağlup oldu.

İkinci hafta için antrenmanlar hızlandı ve yolculuk başladı. Yaklaşık 14 saate varan bir uçak yolculuğunun ardından 2. Hafta tam anlamıyla başlamış oldu. Brasilia kentindeki Nilson Nelson Gymnasium Salonu’nda yapılacak olan karşılaşmalar için antrenman yapmaya başlamışlardı. İkinci hafta kadrosuna Tuğba, Derya, Meryem ve Elif Şahin dahil olmuştu.

Türkiye Brezilya

Gece 03:00 Türkiye Brezilya Mücadelesi Başlıyor

Tamamlanan antrenmanların ardından maç günü gelmişti. İkinci haftanın önemli maçlarından biri olduğunu biliyorduk çünkü muhtemelen final adaylarından biriydi Brezilya. Final turunun muhtemel karşılaşmaları arasında olduğu için final için iki takımada geliştirmesi gereken noktalarını görmek için iyi bir fırsat bu maçlar. Bunun gerginliği sosyal medyaya bile yansımış durumdaydı. Brezilya tarafı da tıpkı bizim gibi sosyal medyayı yoğun olarak kullanan ülkeler arasındaydı. Sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla sonu iyi bitmese bile gece 03:00’da oynanacak maçı izlemeyecek veya bir şekilde izleyemeyecek olan taraftarların bile ayakta kalmalarını sağlamışlardı.

Türkiye Brezilya

Bizi düşüreceklerini zannetseler bile bizim bu tür durumlarda duygularımız biraz farklı hareket ediyor ve çok daha sıkı bağlanıyoruz takıma. Bu durumun takıma da yansıyacağından emindik nitekim ilk set bunu görmüş olduk. O noktaya kadar Gabi’nin sadece bloğa takılması ve oyuna dahil olamaması Brezilya tarafının oyuna girmesini engellemişti. Dediğim gibi sete iyi başladık Meliha’nın ilk sayımız olan bloğu, Zehra’nın hücum sayısı, Meliha’nın servis sayısının ardından art arda Ebrar’ın iki hücum sayısı ile skoru 5-1’e getirip hızlı bir fark oluşturmuştuk set başında. Hücum organizasyonlarımız kuruluyor oyunumuzu sergiliyorduk. Bir de Cansu Gabi’ye monster block ile geçit vermeyince farkı beşe çıkarıp skoru 9-4 yaptık. 11-5 ile devam eden serimiz, Macris’in ön turdaki Meliha’yı blocklaması ile bozuldu. Ardından bi kez daha blocklanıp, Ebrarın hücum outuyla fark üçe indi.

İlk sette ilk dikkati çeken şey Cansu ve Ebrar’ın anlaşamamasıydı. Paslar fileye çok yakın geliyordu. Nitekim hücumlarımızda aksamaya başladık arka arkaya block sayıları bulup farkı iki sayıya kadar düşürdü Brezilya skor 12-10 oldu. İlk set skor 18-14 olmuştu fakat Brezilya tarafı Gabi’yi oyuna dahil edememişti. Hücumda, manşette, savunmada sanki Gabi sahada yok gibiydi. Hatta Cansu skor 19-14 iken Gabi’yi ikinci kez blockladı. Gabi ilk sayısını 21-16’da aldı. İlk set oyun üstünlüğümüzle 25-19 sona erdi.

İkinci sette ilk setin enerjisi ile konsantremiz hala iyi seviyelerdeydi, hızlı ve etkili bir başlangıç daha yapmıştık. Tuğba sayılarını almaya da devam ediyordu ve hızlıca 3-0 yapmıştık. Ebrar’ın çapraza vuruşu ile skor 4-0 olmuş ve yine Tuğba’nın etkili bir vuruşuyla daha 5-0 ile girmiştik ikinci sete. İkinci sette skor 8-4’e gelmiş olmasına rağmen Zehra’nın dahil olamamasının sebeplerinin başında Guidetti’nin Cansu’ya iki molada da verdiği Ebrar yönlendirmesi var gibi duruyor. Ebrar’ın ritim bulup oyuna tam olarak girebilmesi için Zehra’nın ikinci setin bu noktasına kadar biraz yalnız bir maç geçirdiğini izledik.

Türkiye Brezilya rekabeti ikinci set hissedilmeye başlanmıştı. Çok iyi girdiğimiz ikinci sete farkı 5 civarında tutarak ilerlerken Brezilya’nın Gabi ile skoru 14-10 yapmasıyla atmosfer bir anda değişmeye başladı. Maçın başından beri oyuna giremeyen taraftar artık iyice oyuna dahil olarak Gabi’nin yaktığı ateşi körüklemeye devam etti. O noktadan sonra Brezilya momentumu tamamı ile arkasına almış biz ise kabul edemeyecek derece oyundan düşmüş ve konsantrasyonu kaybetmiştik. 15-15 ile sete ortak oldular. Eda Erdem Dündar’ın maçtaki tek bloğu 16-15’te geldi. 4 kez block out sayısı kaybeden kaptan, 5 kez de bloğa temas etmişti. Türkiye Brezilya maçında toplamda 10 kez bloğa yükselen kaptanın 8 hücum sayısı, 1 de servis sayısı bulunmakta.

Türkiye Brezilya

Setlerde ikinci kez eşitlik 20-20 ile Brezilya’nın orta oyuncusu Diana’nın servisiyle geldi. 2. setin ve hatta maçın kaderini değiştiren bir sayı olduğunu düşünüyorum. Giovanni Brezilya’nın set sayısında rotasyona gitmeye karar verip Cansu’nun yerine Elif Şahin’i oyuna dahil etmişti. İkinci setin sonunda gelen değişiklik Cansu’nun paslarının tam olarak istediğimiz gibi olmamasından yani orta oyuncunlarımızın oyuna girememesi, Ebrar ve diğer köşe oyuncularımızla organize olamamasından dolayı olduğunu düşünmekte yanılır mıyız bilmiyorum. Bu uyumsuzluk ve kısmen hata sayılacak bazı pozisyonları Türkiye Brezilya maçında yapıp final etabında artık bunları görmek istemediğimizi ve hakkımızı burada kullanmış olduğumuzun altını net olarak çizmemiz gerekiyor.  Türkiye Brezilya karşılaşması 24-23’te kaçan servis seti bitirdi ve setlerde eşitlik sağlandı.

3. ve 4. Set Türkiye Brezilya

İlk set ve ikinci setin ortalarına kadar oynadığımız oyun kabul edilebilir düzeydeydi sadece bazı hatalar finalde olmaması gerekiyordu. Türkiye Brezilya maçında o hataların üstüne çalışıp hazır bir takımla final serisine başlayabilirdik fakat işler öyle devam etmedi. 3 ve 4. setlerde yapılan hatalar oldukça fazlaydı. Hatalar bir kenara en büyük sorunumuz bu takımın çok kırılgan olması. Böylesine bir başlangıcın ardından bu kadar büyük bir kırılma yaşayan başka takım yoktur sanırım. İlk seti oynayan takım gitti yerine konsantrasyonun çok düşük olduğu, topların seyredildiği, erken sevinmelerin yaşandığı, saha yerleşiminin kaybolduğu, sürekli birbirine takılan bir takımın görüldüğü, Gabi’nin bloksuz vurduğu bir pozisyonun dahi olduğu bir takım geldi. Birden bu takıma nasıl dönüşebiliyoruz bunun sebebini bulmak ve bir an önce çözmek gerekiyor.

Duygunun çok daha yoğun yaşandığı bir toplumuz ve evet bu oyuncularımıza fazlasıyla yansıyor. Taşıdıkları yük, onlara yüklenen misyon düşünüldüğünde tüm bu duygularla birlikte sahaya çıkıyorlar. Bunun etkisi elbette çok fazla fakat bu kadar kırılgan bir takım olmamamız lazım. Sonuç olarak Türkiye Brezilya maçından geriye kalan kabul edilir olan 1 ve 2.setin başları, ders çıkartılması gereken 3. ve 4. set olarak tamamlandı. Umarım final serisine kadar takım yapabileceği tüm hataları yapar ve artık finale geldiğimizde gerçekten konsantre ve hatasız bir oyun izleriz. Türkiye Brezilya maçı artık geride kaldı, önümüzdeki maç bir diğer ezeli rakibimiz Sırbistan. Şimdiden önümüzdeki tüm maçlarda Filenin Sultanları’na başarılar dileriz.

Türkiye Çin maçı yorumum için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir