Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Yasemin Güveli:

Yasemin Güveli: “Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok.”

2019-2020 sezonundan 2023-2024 sezonunun ilk yarısına kadar Eczacıbaşı Dynavit’te forma giyen ve sezonun ilk yarısında çalışmalarını takımından ayrı sürdüren milli orta oyuncu Yasemin Güveli, 2023-2024 sezonunun kalan yarısı için Adana ekibi Çukurova Belediyesi Spor Kulübü’ne transfer olmuştu. 25 yaşındaki orta oyuncu Yasemin Güveli, TRT Spor Muhabiri Enes Yalnız’ın; Çukurova Belediyesi Spor Kulübü transferi, geçirdiği zorlu dönem, milli takım hayali ve başantrenör Ataman Güneyligil hakkındaki sorularını TRT Spor ekranlarında yanıtladı.

Yasemin Güveli Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok1

“Böyle bir performans göstereceğimi ben de bilmiyordum.”

Yarım sezon oynamayan bir oyuncuya karşın çok etkileyici bir performans ortaya koyuyorsun. Bu süreçte nasıl formda kaldın. Bu zihni nasıl korudun?

“Çok zordu öncelikle, çünkü bu tarz bir olay yaşadığınız zaman mentali korumak bence fiziksel performanstan daha önemli. Daha çok gayret edip mentalimi korumaya çalıştım. Sürekli zaten özel antrenman yaptım, günde bir antrenmanlarla devam ettim. İnanın ben de bilmiyordum böyle bir performans göstereceğimi, birazcık ilahi güç de diyebilirim. Zaten inanılmaz hırslı bir oyuncuyum. Sadece hırs küpü olduğum için inanılmaz odaktım yani maçlara. Çok zordu ama benim üstesinden kalkamayacağım bir şey yok. Sakatlıktan dönüp de bunu hallettim. Bunlar challange sadece.”

“Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok.”

Belli bir dönem maçları kenardan takip etmek bir oyuncu için nasıl bir duyguydu? Motivasyonunu bu süreçte nasıl korudun? Motivasyonuna etkisi için neler söylersin?

“Bu süreçte tabii ki de oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok. Çoğu zaman takım arkadaşlarımın verdiği enerjiyle ve kendi geleceğimi düşündüğüm için her zaman antrenmanda da yüzde yüzümü vermeye çalıştım. Bu tabii ki de bir yerden sonra antrenörün takdiri veya farklı olayların takdiri diyebilirim. Ben her zaman elimden geleni yapan oldum, her zaman antrenmanıma çıkıp topumu oynayıp, her zaman yüzümü güldürttüm. Tabii yani bu süreçte sadece 1-2 haftalık bir periyotta artık mental olarak çok fazla yorulmuştum. O 1-2 haftalık bir süreçte böyle tam istediğimi veremedim ve gerçekten hani fişim çekilmiş gibi oldu. O da çok normal bence, çünkü yarım sezon boyunca istediğini alamayan bir insan bir yerde pes edecek duruma gelir. Sonrasında da kendimi tekrardan yukarıya çekip bunun bana zarar vereceğini düşündüğüm için tekrardan kendimi toparlayıp kendimi bu günlere hazırladım diyebilirim.”

Yasemin Güveli Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok3

“Çukurova’ya gelmemdeki en büyük sebep Ataman Güneyligil ile çalışma isteğimdi.”

Tecrübeli bir başantrenörle çalışıyorsun, Ataman Güneyligil ile. Ataman Hoca’nın şu kısa süreçteki senin üzerindeki etkisi için neler söylersin?

“Ataman Abi şu zamana kadar çalıştığım en komik ve gerçekten en insanı rahatlatan antrenör diyebilirim. Hatta bu zamana kadar çalıştığım en sevdiğim antrenörlerden biri de olabilir. Saha içinde olsun saha dışında olsun birlikte çok fazla şey paylaşıp çok fazla gülüp, dışarıda da daha çok rahatlatıyor. Saha içinde de çok fazla güven veriyor, hata yaptığın zaman bunu çok fazla kısıp bunu ‘seni sahadan çıkartırım’ hareketleriyle de bunu göstermiyor. Tam tersi ‘sen sahada ol, iyi oyna, ben arkandayım’ mesajını veren bir antrenör. Zaten sırf ben değil onunla çalışan çoğu oyuncu şu an belli bir seviyede oynuyor. Bence Ataman Abi’nin oyunculara verdiği güvenle, doğru antrenman taktikle alakalı. Buraya gelmemdeki en büyük sebep de Ataman Abi ile çalışma isteğimdi.

Yasemin Güveli Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok2

“Santarelli hak edene forma veren birisi olduğu için milli takım konusunda içim rahat.”

Her oyuncunun hayali milli formayı giymektir, sen de geçtiğimiz yaz Milletler Ligi’nin ilk haftasında takımla beraberdin. Uzun süren bir milli takım özlemin de var. Bu özlemin için neler söylersin, hem de orta oyuncu rekabetini nasıl görüyorsun?

“Rekabet her zaman sporcuyu yükselten bir şeydir. Rekabetten hiçbir zaman kaçmadım, önemli olan haksız rekabet olmaması. Daniele Santarelli de zaten bu konuda gerçekten hak edene forma veren birisi olduğu için içim rahat. Kendisinin takdiri, beni alır almaz. Ama ben her zaman tabii kadroya girsem de girmesem de kızların her zaman arkasındayım. Bence çok güzel bir orta oyuncu kadromuz var, çok da geniş. Hepsi birbirinden iyi. Bekliyorum, bilmiyorum yani. Eğer şans verilirse, forma verilirse elimden geleni yapacağım. Bu her sporcunun hayali. Bir de özellikle bu yıl Olimpiyat var, hepimiz bence asılmış durumdayız.”

Peki Santarelli ile iletişimin o dönem nasıldı, bir oyuncu üzerindeki yaklaşımını nasıl gözlemliyorsun Santarelli’nin?

“O da sahada çok fazla yardımcı olan bir insan ve antrenman düzeyi gerçekten çok etkili. İnsanların eksiklerini görüp çok iyi bir şekilde bunları kapatan bir antrenör. Hatta çoğu kızlar en iyi hallerinde gelmediği zamanda bile milli takımda bütün herkesi pik yaptırıp çok güzel madalyalar elde etti. Bence her antrenörün yapabileceği bir şey değil, Giovanni de aynı şekilde bunların aynısını yaptı. O yüzden çok iyi bir antrenör, onunla çalışacağım için mutluyum tekrardan.”

“Mesajım Santarelli’ye değil, kime gittiği çok açık.”

29 blok yapan bir Yasemin Güveli var. Santarelli’ye net bir mesaj verdiğini düşünüyor musun? 

“Şimdi Santarelli’ye mesaj vermek değil olay, beni izliyorsa veya beni takip ediyorsa bu durum beni çok mutlu eder tabii ki. Ama aslında buradaki mesaj Santarelli’ye değil, bence mesajın kime gittiği çok açık. O yüzden Santarelli izlesin, ben onun izlemesi için veya bütün herkesin izlemesi için elimden geleni yapacağım. Kendimi göstereceğim.”

Yasemin Güveli Oynamak isteyen bir oyuncu için kenarda beklemek kadar kötü bir şey yok5

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir