Paris 2024
Gün
Saat
Dk.
Sn.
Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi Guney Kore

Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi Seçimlerinde

Yeon-Koung Kim Güney Kore’yi Olimpiyat Komitesi’nde Temsil Etmek İstiyor

Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Güney Kore temsilcisi olmak istiyor. Mevcut IOC üyesi Yoo Seung-min’in görev süresi 2024 yılında sona ererken, Yeon-Koung Kim kendi emekliliğiyle birlikte yönetici ve Komite üyeliği konusunda çalışmalarına başlayabileceğini belirtti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi olmak istiyor musun diye sorulduğunda ”Bunu düşünüyorum.” diyerek cevap veren Yeon-Koung Kim, iyi hazırlanacağını ve emeklilikten sonra doğru bir imaj çizerek bunu başarabileceğini söyledi.

Mevcut üyenin görev süresinin tamamlanmasının ardından Şu anda, Yeon-Koung Kim’in potansiyel rakipleri Atıcılık branşında dört defa olimpiyat şampiyonu olmuş Jin Jong-oh, Golfte In-bi Park ve Eskrimde Bon-gil Koo.

Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi
Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi Olabilir Mi?

Kore Spor Konseyi tarafından belirlenecek olan IOC üyeleri için adayların Temmuz 2023’de açıklanması bekleniyor. Başvuracak adayların en önemli kriterlerden biri olan dil mülakatını başarıyla geçmeleri gerekiyor. Bu adaylar arasında en yüksek puanı alan kişi Kore Spor Konseyi Başkanı onayıyla birlikte Güney Kore’nin IOC üyeliği için kesinleşmiş adayı olarak başvurusu yapılır.

Ardından uluslararası düzeydeki mücadele başlayacak. Bu başvurularla birlikte oluşan liste Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne sunulduğunda diskalifiyeler ve nedenleri açıklandından sonra finalistler duyurulur. Bu noktadan sonra IOC üye seçimi için kampanya süreci başlayacaktır. Paris Olimpiyatlarına katılan tüm sporcularında oy kullanma hakkının olduğu göz önünde bulundurularak Yeon-Koung Kim oldukça avantajlı görünüyor.

Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne Seçilebilir Mi?

Uluslararası spor diplomasisi konusunda uzman bir yetkili ise Yeon-Koung Kim adaylığı ve seçilme ihtimalini üzerine şunları söyledi:

“Kore’nin eski IOC üyeleri arasında hiçbir zaman tek bir kadın IOC üyesi olmadı. Yeon-Koung Kim Uluslararası Olimpiyat Komitesi, voleybol imparatoriçesi olma mücadelesinin başlı başına değerli olduğuna inanıyorum. Özellikle, Yeon-Koung Kim seçilirse Güney Kore’nin son adayı, Türkiye ve Çin’de sahne alacak.Paris Olimpiyatları’nda aktif olduğum için Paris’ten yeterince Türkçe ve Çince bilet alabileceğimi umuyorum. Ayrıca iyi derecede İngilizce bilmek yeterli bir güç olarak kabul edilir.”

Tüm bunların ardından emekliğini yöneticilik ve aktif olarak sporun içinde yer alarak geçirmek isteyen Yeon-Koung Kim, bu adaylıkla birlikte Paris 2024 Olimpiyat Oyunları‘nda Türkiye’den yeterince oy alacağını düşünmemek mümkün değil.Uluslararası Olimpiyat Komitesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir